W świecie celebrytów, osób dbających o zdrowie, sportowców, coraz większą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Przede wszystkim wynika to z faktu, że dieta ketogeniczna pozwala na szybkie i trwałe rezultaty utraty wagi. Czy jednak każdy może stosować dietę ketogeniczną? Co sprawia, że będziemy musieli zrezygnować z takiego modelu żywienia? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Choroby układu krążenia
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dieta ketogeniczna jest bogata w nasycone kwasy tłuszczowe. To sprawia, że przeciwwskazaniem do jej stosowania są choroby układu krążenia. Dlaczego? W keto diecie, jak już wspomniano, nie brakuje tłuszczu. Oznacza to, że śniadania ketogeniczne, desery ketogeniczne, mogą powodować wzrost stężenia cholesterolu we krwi, co sprawia, że stan zdrowia mógłby się pogorszyć.
Choroby sercowo- naczyniowe
Od diety ketogenicznej powinny powstrzymać się także osoby, które cierpią na choroby sercowo- naczyniowe. Dla przykładu można wymienić nadciśnienie tętnicze krwi. Zbyt wysokie ciśnienie krwi nie jest wskazaniem do stosowania takiego jadłospisu. W tym przypadku należy wybrać dietę lekkostrawną, pełną w cenę produkty, które wzmocnią naczynia krwionośne.
Choroby nerek, trzustki, wątroby
Z dobrze zbilansowanej diety ketogenicznej będą musieli zrezygnować osoby, które cierpią na choroby nerek, wątroby, jak również trzustki. Aby móc wprowadzić dietę ketogeniczną, wyżej wymienione organy naszego ciała muszą być całkowicie sprawne. Wszystko wynika z faktu, że dieta ketogeniczna obciąża nerki, wątrobę, czy trzustkę. Metabolizm tłuszczów jest niezwykle angażujący. Co więcej, w organizmie wytwarzana jest duża ilość ketonów.
Ciąża i karmienie piersią
Przed wprowadzeniem diety ketogenicznej powinny powstrzymać się także kobiet w ciąży, jak również karmiące piersią. W celu zadbania o zdrowy, prawidłowy rozwój płodu, czy dziecka, kobieta musi przyjmować bardzo dużą ilość kwasu foliowego, kwasu DHA, jak również cały kompleks witamin i minerałów. Nic więc dziwnego, że dieta ketogeniczna nie jest najlepszym wyborem w tak wyjątkowym okresie życia każdej kobiety. Jak powszechnie wiadomo, dieta keto jest dietą eliminacyjną, a niedobory witamin zdarzają się często, jeśli nie dbamy o właściwą suplementację na diecie ketogenicznej.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule o nazwie: Czy można stosować dietę ketogeniczną podczas ciąży?.
Właściwie przygotowanie do diety ketogenicznej
Przed wprowadzeniem diety ketogenicznej, zaleca się wykonanie profesjonalnej, rzetelnej konsultacji z lekarzem specjalistą. Dzięki temu specjalista oceni stan naszego zdrowia, wskazując, czy dieta ketogeniczna wywoła korzyści dla naszego zdrowia. Co więcej, jest to działanie niezbędne, jeśli rozważamy wprowadzenie diety ketogenicznej u dzieci. W tym przypadku zdolność do podjęcia diety musi ocenić lekarz pediatra, najczęściej wspólnie z dietetykiem klinicznym. Specjalista ułożyć wartościowy jadłospis, który będzie odpowiadać na potrzeby dziecięcego organizmu.
Pomimo tego, dieta ketogeniczna pomaga w leczeniu różnych dolegliwości o charakterze przewlekłym, takich jak m.in. cukrzyca typu I (sprawdź jaki wpływ ma dieta ketogeniczna
Bibliografia:
- Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
Omówienie przeciwwskazań do stosowania diety wysokotłuszczowej, podkreślając znaczenie konsultacji z lekarzem. Kwaśniewski wyjaśnia, jakie są najczęstsze przeciwwskazania i jak ocenić, czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla danej osoby. - Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
Przewodnik po przeciwwskazaniach do stosowania diety ketogenicznej, zawierający informacje o grupach osób, które powinny unikać tej diety. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem diety ketogenicznej. - Moore, Jimmy, "Keto Clarity"
Przewodnik po przeciwwskazaniach do stosowania diety ketogenicznej, który omawia grupy osób, które powinny unikać tej diety. Moore wyjaśnia, jakie są najczęstsze przeciwwskazania i jak ocenić, czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla danej osoby. - Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
Opis naukowych podstaw przeciwwskazań do stosowania diety niskowęglowodanowej. Phinney wyjaśnia, jakie są najczęstsze przeciwwskazania i jak ocenić, czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla danej osoby. - Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
Przewodnik po przeciwwskazaniach do stosowania diety niskowęglowodanowej, zawierający informacje o grupach osób, które powinny unikać tej diety. Volek wyjaśnia, jak ocenić, czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla danej osoby.