25.07.2024

Czy można stosować dietę ketogeniczną podczas ciąży?


Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Musi ona zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o prawidłowy rozwój i wzrost swojego dziecka. Dieta ketogeniczna cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona użytkowników. Czy jest wskazana także w okresie ciąży? Jakie skutki uboczne może wywołać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Badania naukowe a dieta ketogeniczna w ciąży

Liczne badania naukowe, jakie przeprowadzone zostały pod kątem bezpieczeństwa stosowania diety ketogenicznej w ciąży, nie są jednoznaczne. Po eksperymentach przeprowadzonych na zwierzętach wyciągnięto wnioski, które wskazują, że dieta ketogeniczna może prowadzić do zaburzeń w budowie struktur mózgu. Co więcej, może dość do gorszego rozwoju psychomotorycznego potomstwa. Wynika to przede wszystkim z niedoborów składników odżywczych, których może brakować w keto jadłospisie. Nic więc dziwnego, że kwestią priorytetową, pierwszorzędną, jest właściwa suplementacja w ciąży. Nie można zapominać o kwasie foliowym, kwasie DHA, potasie, jodzie, witaminach oraz minerałach. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jakie suplementy diety wspierają dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna, która jest dietą eliminacyjną, a ciąża

Dlaczego bardzo wiele lekarzy specjalistów, dietetyków, nie jest zgodnych co do bezpieczeństwa stosowania diety ketogenicznej w ciąży? Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to dieta eliminacyjna. Oznacza to, że niesie za sobą duże ryzyko występowania niedoborów. Dla przykładu najlepsze książki o diecie ketogenicznej wskazują, że brak spożywania owoców, warzyw (ziemniak, burak, marchew

Dlaczego właściwa ilość kwasów, witamin, minerałów w organizmie kobiety, jest tak kluczowa w prawidłowym rozwoju płodu?

Dlaczego właściwa ilość witamin, minerałów, jest tak niezbędna w ciąży? Główną rolę w prawidłowym rozwoju płodu odgrywa przede wszystkim kwas foliowy. Jeśli w organizmie matki jest go zbyt mało, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży, wówczas znacząco zwiększa się ryzyko wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Ogromne znaczenie odgrywa także właściwy poziom witaminy D oraz wapnia, które są kluczowe, by dziecko miało zdrowe kości oraz zęby.

Nic więc dziwnego, że żywienie, dobrze zbilansowana dieta, a co najważniejsze, właściwie dobraną suplementacja, powinny być dla każdej kobiety priorytetem. Dla kobiet w ciąży zaleca się suplementację kwasu foliowego w ilości 400-800 μg/dzień.

Stan ketozy a ciąża

Jeśli przygotowujemy się do diety ketogenicznej, od razu dowiemy się, że głównym celem diety ketogenicznej, jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Właśnie ten stan budzi bardzo wiele kontrowersji, jeśli chodzi o ciążę. Ciała ketonowe we krwi, i ich wysokie stężenie, mogą przenikać przez łożysko i negatywnie oddziaływać na płód. Co więcej, badania naukowe wykazały, że stan ketozy może prowadzić do zaburzeń hormonalnych. Co prawda nie ma jednoznacznych danych, jednak lekarze specjaliści wskazują, że dieta ketogeniczna może powodować zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej, opóźnienia rozwoju psychoruchowego i gorszych wyników w testach neurologicznych u dzieci.

Bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu jest kwasica ketonowa. To stan, w którym obserwować można nadmierną ilość ketonów we krwi. Kobiety w ciąży ze zbyt dużą ilością ketonów, bardzo szybko się odwodnią, doprowadzając do zaburzeń równowagi kwasowo- zasadowej.

Ciąża to okres w życiu każdej kobiety, który cechuje się szczególnymi wymaganiami. W związku z tym, przez okres 9- miesięcy, warto powstrzymać się od zmian nawyków żywieniowych, pozostając pod stałą opieką lekarza specjalisty. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dbamy o prawidłowy rozwój i zdrowie naszego potomstwa.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie, czy dieta wysokotłuszczowa jest bezpieczna i odpowiednia dla kobiet w ciąży, podkreślając znaczenie odpowiedniego odżywiania. Kwaśniewski wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może być dostosowana do potrzeb kobiet w ciąży.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po diecie ketogenicznej dla kobiet w ciąży, zawierający informacje o bezpieczeństwie i korzyściach. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb i konsultacja z lekarzem.
  • Westman, Eric C., "The New Atkins for a New You"
    Książka omawia, czy dieta niskowęglowodanowa jest bezpieczna i odpowiednia dla kobiet w ciąży. Westman przedstawia dowody na to, że dieta ketogeniczna może być stosowana w ciąży, ale wymaga odpowiedniego dostosowania i monitorowania.
  • Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
    Opis naukowych podstaw diety niskowęglowodanowej i jej wpływu na zdrowie kobiet w ciąży. Phinney wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może być dostosowana do potrzeb kobiet w ciąży.
  • Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
    Przewodnik po diecie niskowęglowodanowej dla kobiet w ciąży, zawierający informacje o bezpieczeństwie i korzyściach. Volek wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może być dostosowana do potrzeb kobiet w ciąży.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Właściwie zbilansowana dieta ketogeniczna może być stosowana w ciąży

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.