Ketogeniczny wariant żywienia dał się poznać jako idealny model, by zrzucić nadprogramowe kilogramy, jak również zawalczyć o stały poziom cukru we krwi. Nie dziwi jednak fakt, że bardzo wiele osób pragnie poznać odpowiedź na pytanie, czy dieta ketogeniczna będzie dobrym wyborem dla gospodarki hormonalnej? Co warto wiedzieć, i czy keto dieta może być stosowana przez wszystkich? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Ketony a hormony
Powszechnie wiadomo, że dieta keto polega na eliminacji z diety węglowodanów. W związku z tym w naszym organizmie zachodzą znaczące zmiany procesów metabolicznych. To własny tłuszcz, zgromadzony w organizmie, zamieniany jest w energię niezbędną do wykonywania codziennych czynności. Nic więc dziwnego, że ma to różnych wpływ na całą gospodarkę hormonalną różnych organizmów.
Dieta ketogeniczna a gospodarka hormonalna u kobiet
Estrogen, progesteron i hormony tarczycy. To najważniejsze elementy każdego układu hormonalnego każdej kobiety. Bezpośrednio wpływają na cykl menstruacyjny. Okazuje się, że wiele kobiet wprowadzających swój organizm w stan ketozy, zgłasza pojawiające się problemy z regularnością cyklu menstruacyjnego. Co więcej, żywność suplementowana w zgodzie z założeniami diety ketogenicznej wpływa także u kobiet na zdolność reprodukcyjną, metabolizm, jak również ogólny stan zdrowia. Największe wahania na tle hormonalnym można zauważyć na samym początku stosowania diety ketogenicznej. Wraz z biegiem czasu, gdzie każdy organizm zaczyna przyzwyczajać się do nowych nawyków żywieniowych, również gospodarka hormonalna osiąga ustabilizowany poziom. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że każdy delikatny organizm kobiecy jest inny. Nie można więc jednoznacznie, z góry zaznaczyć, jak będzie reagować na dietę keto. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo wiele kobiet zgłasza ogromne korzyści na tle hormonym w związku z wprowadzeniem takiego żywienia.
Jak dieta ketogeniczna wpływa na męskie hormony?
Każdy męski organizm opiera swoje działanie na testosteronie. To on odpowiedzialny jest m.in. za poziom libido, masę mięśniową, ilość energii, czy dobre samopoczucie. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule noszącym nazwę: Czy można zbudować masę mięśniową na diecie ketogenicznej?. Okazuje się, że kluczowe w utrzymaniu właściwego poziomu tego hormonu odgrywa dieta, właściwa ilość wysiłku fizycznego, jak również unikanie stresu. Warto więc pochylić się nad wpływem ketozy ja testosteron oraz hormon wzrostu GH. Przeprowadzane badania naukowe pokazują, że ketony wpływają na wzrost poziomu testosteronu we krwi. Nic więc dziwnego, że bardzo często dieta ketogeniczna jest rekomendowana do stosowania u mężczyzn.
Przy jakich chorobach o podłożu hormonalnym dieta ketogeniczna będzie pomocna?
Istnieją choroby o podłożu hormonalnym, w których stosowanie diety ketogenicznej będzie wpływać na ogólną kondycję całego organizmu i poprawę stanu zdrowia. Z całą pewnością schorzenia, dla których stan ketozy będzie bardzo korzystny, to m.in.:
- Zespół policystycznych jajników (PCOS
- Insulinooporność,
- Cukrzyca typu II,
- Hashimoto,
- Nadczynność i niedoczynność tarczycy
To niezwykle często pojawiające się choroby, które uniemożliwiają komfortową egzystencję każdego dnia. Wiążą się z problemami z poprawnym utrzymaniem masy ciała, potliwością, wypadaniem włosów, hirsutyzmem, i wieloma innymi skutkami ubocznymi. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule o nazwie: Korzyści zdrowotne diety ketogenicznej.
Szukasz skutecznych, naturalnych metod, by pozytywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną swojego organizmu? Postaw na dietę ketogeniczną, i ciesz się z doskonałych efektów przez długi czas.
Bibliografia:
- Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
Omówienie wpływu diety wysokotłuszczowej na poziom cholesterolu, z naukowymi wyjaśnieniami i praktycznymi wskazówkami. - Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o wpływie diety na poziom cholesterolu i zdrowie serca. - Nowak, Ewa, "Keto a cholesterol"
Książka omawiająca, jak dieta ketogeniczna wpływa na poziom cholesterolu, z praktycznymi poradami dotyczącymi monitorowania i poprawy zdrowia serca.