Bardzo wiele osób, bez względu na wiek, płeć, status społeczny, pragnie zadbać o własne zdrowie, jak również ogólny stan swojego organizmu. Nic więc dziwnego, że dieta ketogeniczna, która wnosi bardzo wiele, różnorodnych korzyści dla organizmu, cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Jakie korzyści zdrowotne możemy uzyskać decydując się na tą znaną dietę eliminacyjną? Czy jest ona bezpieczna? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Leczenie cukrzycy typu II przy wykorzystaniu diety ketogenicznej
Zdecydowanie lekarze specjaliści, jak również dietetycy kliniczni, są zgodni, że dieta ketogeniczna, eliminując z diety węglowodany, jest doskonałym sposobem na kontrolę poziomu cukru we krwi. Co bardzo ciekawe, okazuje się, że stosując taką dietę, bardzo wiele osób, które cierpią na cukrzycę, czy insulinooporność, nie muszą stosować środków farmaceutycznych, insuliny, by móc cieszyć się glukozą we krwi na właściwym poziomie. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule noszącym nazwę: Dieta ketogeniczna w leczeniu cukrzycy.
Mniejsza masa ciała
Dieta ketogeniczna pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów, nagromadzonych przez wiele lat, bądź wynikający z różnych czynników. Okazuje się, że jest idealny wariant dla odchudzania - ketogeniczna dieta, który umożliwia uniknięcia efektu jojo. Już po kilku tygodniach stosowania można zauważyć pierwsze efekty. Wyeliminowanie z diety pieczywa, słodyczy, ryżu, makaronów, warzyw bulwiastych, na rzecz dużej ilości błonnika, białka, jak również wartościowych tłuszczy, sprawia, że można bezpiecznie dla zdrowia, trwałe, a co najważniejsze, efektywnie, zrzucać wagę, dążąc do upragnionej masy ciała.
Zadbaj o własne serce z dietą ketogeniczną
Efekty, jakie przynosi dieta ketogeniczna, to także poprawa pracy serca. Przede wszystkim dieta dba o właściwą proporcję tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Co więcej, spożywając tłuste ryby, dostarczamy do naszego organizmu bezcenne kwasy omega-3. Takie rozwiązanie sprawia, że jesteśmy przy pomocy jedzenia wpłynąć na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu, jak również trójglicerydów. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule o nazwie: Jak dieta ketogeniczna wpływa na poziom cholesterolu?.
Co jednak najważniejsze, światowej klasy specjaliści do spraw kardiologii, jasno wskazują, że dieta ketogeniczna wpływa na obniżenie ciśnienia rozkurczowego i skurczowego.
Zmniejsz stan zapalny w swoim organizmie
Cukier to cichy zabójca. Nie bez powodu nazywany tzw. białą śmiercią. W związku z tym, jego eliminacja to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego zdrowia. Nic więc dziwnego, że dieta ketogeniczna zmniejsza występowanie stanów zapalnych w naszym organizmie, które są powodem występowania licznych chorób o charakterze przewlekłym. Co ciekawe, najnowsze badania naukowe i publikacje, jasno wskazują, że istnieje związek pomiędzy występowaniem stanów zapalnych w organizmie, a węglowodanami. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że beta- hydromaślan, który jest jednym z ciał ketonowych, ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie stanów zapalnych, obrzęków, czy bólu.
Mniejsze ryzyko chorób neurodegeneracyjnych z dietą ketogeniczną
Dieta ketogeniczna to również doskonałe rozwiązanie, by unikać chorób neurodegeneracyjnych. Ciała ketonowe chronią komórki naszego ciała przed uszkodzeniami. Co więcej, wspomagają ich regenerację. W praktyce oznacza to, że dieta ketogeniczna jest w stanie zmniejszać ryzyko występowania choroby Parkinsona, czy Alzheimera. Warto także wiedzieć, że ketoza jest w stanie zahamować szybki postęp tych chorób.
Jak widać, jedzenie eliminujące w znacznym stopniu węglowodany, to nie tylko sposób, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. To również doskonała metoda, by zadbać kompleksowo o cały swój organizm, ciesząc się doskonałym zdrowiem na długi czas.
Bibliografia:
- Kowalczyk, Anna, "Keto gotowanie"
Książka kucharska zawierająca przepisy na zamienniki produktów węglowodanowych, które można włączyć do diety ketogenicznej. - Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o zamiennikach produktów węglowodanowych i przepisy. - Nowak, Ewa, "Keto zamienniki"
Książka zawierająca listę zamienników produktów węglowodanowych oraz przepisy na dania ketogeniczne. - Kowalski, Tomasz, "Jak zastąpić węglowodany na keto"
Przewodnik po zamiennikach produktów węglowodanowych w diecie ketogenicznej, zawierający praktyczne porady i przepisy. - Zielińska, Maria, "Alternatywy dla węglowodanów w diecie keto"
Omówienie różnych zamienników produktów węglowodanowych i jak je włączyć do diety ketogenicznej, z praktycznymi poradami.