Cukrzyca typu II stała się w dzisiejszych czasach chorobą cywilizacyjną. Każdego roku zapada na nią coraz więcej osób, bez względu na wiek, czy ogólny stan zdrowia. Jest to choroba, która przez lekarzy specjalistów nazywana jest tzw. cichym mordercą. Czy dieta ketogeniczna to dobre rozwiązanie w leczeniu cukrzycy? Poznajmy najważniejsze informacje.
Dlaczego dieta ketogeniczna to najlepszy wybór dla osób z cukrzycą?
Dieta ketogeniczna w kontekście leczenia cukrzycy stała się obiektem zainteresowania wielu badaczy na całym świecie. Liczne, przeprowadzone badania jasno wskazały, że dieta ketogeniczna jest bardzo skutecznym narzędziem pozwalającym obniżyć poziom cukru we krwi. Co więcej, jadłospis dodatkowo zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę.
Oprócz tego, że wytworzone w organizmie ketony pomagają w stabilizacji poziomu cukru we krwi, dodatkowo pozwalają diabetykom na uzyskanie innych, dodatkowych korzyści. Przede wszystkim należy wskazać utratę wagi. Diabetycy niejednokrotnie cierpią na nadmiar kilogramów. Co więcej, już po kilku tygodniach stosowania diety ketogenicznej można zaobserwować lepsze samopoczucie, jak również większą ilość energii.
Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem diety ketogenicznej przez cukrzyków?
W związku z tym, że dieta ketogeniczna cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem, badacze naukowi, dietetycy, lekarze, starają się przeprowadzić eksperymenty, które jasno wskazują, czy dieta keto jest wskazana dla diabetyków. Okazuje się, że jak w każdym przypadku, można wyróżnić zwolenników, jak również przeciwników. Z jednej strony dieta niskowęglowodanowa pozwala na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, bez konieczności stosowania środków farmakologicznych. To niebywały atut w przypadku osób, które mierzą się z cukrzycą. Z drugiej strony eksperci do spraw żywienia wskazują na ryzyka, jakie mogą pojawić się w związku z wprowadzeniem takiego jadłospisu. Przede wszystkim wskazuje się na niedobory witamin, minerałów, jak również błonnika, które mogą powstawać. W tym celu warto przeczytać artykuł: Jak unikać niedoborów witamin na diecie ketogenicznej?.
Niezwykle istotny jest błonnik, który odpowiada za zdrowie jelitowe, jak również regulacje poziomy cukru w organizmie. Co więcej, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas stosowania diety ketogenicznej należy stale monitorować poziom cukru we krwi, najczęściej korzystać z glukometru. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas cukrzycy typu II, oprócz diety, dodatkowo należy stosować właściwe dawki leków przeciw cukrzycowych, aby uzyskać preferowane poziomy cukru we krwi. Naukowcy i lekarze jasno wskazują, że każdy przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie- każdy z naszych organizmów jest innych, a decyzja o wdrożeniu diety ketogenicznej powinna być skonsultowana ze specjalistą.
Zachcianki na diecie ketogenicznej
Podczas prowadzenia diety ketogenicznej w trakcie leczenia cukrzycy typu II, wiele osób musi mierzyć się z zachciankami kulinarnymi. Warto przeczytać artykuł: Jak radzić sobie z zachciankami na diecie ketogenicznej?. Każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę na coś słodkiego. W tym celu na rynku dostępnych jest bardzo wiele, różnorodnych zamienników spożywczych. Oznacza to w praktyce, że możemy leczyć naszą cukrzycę, jednocześnie nie rezygnując z przyjemności jedzenia.
Dieta ketogeniczna i jej skutki uboczne
Cukrzyca jest chorobą o charakterze przewlekłym, która musi być stale monitorowana przez lekarzy specjalistów. W związku z tym, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych diety ketogenicznej, jej podjęcie w przypadku osób cierpiących na cukrzycę, czy insulinooporność, powinno zostać skonsultowane z ekspertem. Takie rozwiązanie sprawi, że uzyskamy dodatkowe, cenne wskazówki, dzięki którym uda nam się uniknąć błędów, bądź zachowań, które mogłoby zaburzać osiągnięcie stanu ketozy, bądź byłby niewskazane ze względu na cukrzycę.
Jeśli szukasz doskonałej metody, by zawalczyć o własne zdrowie, radząc sobie z cukrzycą, bez konieczności ingerencji farmakologicznej, doskonale zbilansowana dieta ketogeniczna będzie doskonałym wyborem. Już dziś przekonaj się o tym osobiście!.
Bibliografia:
- Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
Omówienie, jak dieta wysokotłuszczowa może wspierać leczenie cukrzycy, podkreślając korzyści z redukcji węglowodanów. Kwaśniewski wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi i poprawie wrażliwości na insulinę. - Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o jej zastosowaniu w leczeniu cukrzycy. Wierzbicka podkreśla, jak dieta ketogeniczna może pomóc w zarządzaniu poziomem cukru we krwi i poprawie zdrowia metabolicznego. - Hallberg, Sarah, "Clinical Application of a Well-Formulated Ketogenic Diet for the Management of Type 2 Diabetes"
Praca badawcza omawiająca kliniczne zastosowanie diety ketogenicznej w zarządzaniu cukrzycą typu 2. Hallberg przedstawia wyniki badań, które pokazują, jak dieta ketogeniczna może poprawić kontrolę glikemii. - Westman, Eric C., "The New Atkins for a New You"
Książka omawia zastosowanie diety niskowęglowodanowej w leczeniu cukrzycy, w tym poprawę kontroli poziomu cukru we krwi. Westman przedstawia dowody na to, że dieta ketogeniczna może być skuteczna w zarządzaniu cukrzycą. - Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
Opis naukowych podstaw diety niskowęglowodanowej i jej wpływu na leczenie cukrzycy. Volek wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może wspierać zdrowie metaboliczne i poprawę kontroli glikemii.