Jakie są potencjalne skutki uboczne diety ketogenicznej i jak sobie z nimi radzić?
Bardzo wielu lekarzy specjalistów, jak również dietetyków klinicznych wskazują na zalety, walory, jakie niesie za sobą dieta ketogeniczna. Tymczasem okazuje się, że należy pamiętać również o potencjalnych skutkach, jakie mogą mieć miejsce w związku ze stosowaniem diety ketogenicznej. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Niedobory witamin
Jedną z głównych wad diety ketogenicznej są powstające niedobory witamin i minerałów. W związku z tym, że dieta ketogeniczna, jest dietą eliminacyjną, należy pamiętać, aby dbać o właściwą suplementację. Przede wszystkim należy właściwie przygotować się do diety ketogenicznej. Publikacje naukowe, powszechnie dostępne na rynku, pozwalają zaznajomić się, jakie witamin i minerały na diecie ketogenicznej będą znacząco wyeliminowane z diety. Dodatkowo warto również pamiętać, aby sięgać jedynie po sprawdzone preparaty najwyższej jakości znanych marek. Pomimo tego, że do naszej dyspozycji oddano bardzo wiele, różnorodnych produktów, niektóre z nich posiadają słabe stężenie, niskiej klasy wyciągi, a witaminy i minerały, które chcemy uzupełnić, są tylko dodatkiem. Najogólniej mówiąc, należy zadbać przede wszystkim o dodatkową podaż witamin z grupy B, magnezu, potasu oraz sodu.
Problemy ze strony układu pokarmowego
Coraz więcej osób zaznacza, że podczas stosowania diety ketogenicznej, musi mierzyć się z różnego rodzaju problemami natury gastrycznej. W praktyce oznacza to, że stosując dietę keto, mierzyć możemy się m.in. z:
- Zaparciami,
- Biegunką,
- Wzdęciami,
- Bólem brzucha,
- Ogólnym dyskomfortem w obrębie jamy brzusznej
Wyeliminowanie z diety węglowodanów, zmiany metaboliczne, jakie zachodzą w organizmie- to wszystko sprawia, że nasz układ pokarmowy możemy mieć problemy z adaptacją, a w efekcie będziemy odczuwać różne, nieprzyjemne dolegliwości gastryczne.
Grypa ketonowa
Kolejnym skutkiem ubocznym, który może pojawić się podczas stosowania diety ketogenicznej, jest tzw. grypa ketonowa. To stan, który pojawia się w początkowym okresie wprowadzania diety ketogenicznej. Nie bez powodu nosi taką nazwę. W momencie, gdy w naszym organizmie pojawiają się ketony, zaczynamy czerpać energię z tłuszczu, a nie z węglowodanów, mogą pojawić się objawy grypopodobne. Należą do nich m.in. ogólne osłabienie organizmu, rozdrażnienie, silne migreny, bóle brzucha. W skrajnych sytuacjach może wystąpić gorączka, drgawki, czy ból gardła. Należy jednak wskazać, że jest to kwestia wysoce indywidualna, zależna od danego organizmu. U jednych grypa wystąpi, i będzie trwać nawet miesiąc, a u innych nie będzie można zaobserwować objawów, bądź wystąpią niezwykle krótko, do 7 dni.
Problemy ze snem
Kolejnym skutkiem ubocznym, który może pojawić się w związku ze stosowaniem diety ketogenicznej, są problemy ze snem. Podobnie jak w przypadku grypy keto, tak samo i tu, mało efektywny sen można obserwować na samym początku wprowadzania diety. W związku z tym, że w naszym organizmie wytwarza się stan ketozy, nasz organizm, zanim przyzwyczai się do nowej sytuacji, może mieć problem z właściwą regeneracją. W praktyce oznacza to, że na samym początku diety możemy cierpieć na bezsenność. Co więcej, sen może być przerywany. Nawet pomimo dużej ilości snu możemy czuć się zmęczeni. Bez energii i sił do działania. Należy jednak wskazać, że jest to stan przejściowy. Po pierwszym miesiącu sytuacja będzie miała odmienny charakter. Sen będzie niezwykle efektywny, a my pełni energii do działania. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule o nazwie: Jak dieta ketogeniczna wpływa na sen?.
Zaburzenia elektrolitowe
Kolejnym potencjalnym ryzykiem w związku ze stosowaniem diety ketogenicznej są zaburzenia elektrolitowe. W związku z tym, że w znaczącej części usuniemy z diety węglowodany, możemy borykać się ze zjawiskiem nadmiernej utraty wody, a co za tym idzie cennych elektrolitów, takich jak sód, czy potas. W związku z tym, warto, nawet profilaktycznie, wprowadzić do własnej diety elektrolity, bądź zadbać o zwiększoną podaż soli.
Obciążenie wątroby i woreczka żółciowego
Kolejnym skutkiem ubocznym, który może wiązać się ze stosowaniem diety ketogenicznej, jest obciążenie wątroby oraz woreczka żółciowego. Dieta keto to dieta wysokotłuszczowa, w związku z tym może mieć negatywny wpływ na profil lipidowy. Stosowana długotrwale, u osób z predyspozycjami genetycznymi, może wywołać choroby wątroby. Co więcej, w skrajnych przypadkach, dieta ketogeniczna może prowadzić do rozwoju kamicy żółciowej. Nie zmienia to jednak faktu, że keto dieta wykazuje niezwykle wiele, różnorodnych korzyści dla zdrowia.
Dieta ketogeniczna, jak każdy model żywienia, posiada swoje wady i zalety. Warto znać potencjalne skutki uboczne. Najlepsze książki o diecie ketogenicznej jasno wskazują, że można skutecznie zapobiegać negatywnym aspektom diety bez węglowodanów.
Bibliografia:
- Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
Omówienie potencjalnych skutków ubocznych diety wysokotłuszczowej i jak sobie z nimi radzić. Kwaśniewski wyjaśnia, jak minimalizować ryzyko skutków ubocznych poprzez odpowiednie dostosowanie diety i monitorowanie stanu zdrowia. - Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o potencjalnych skutkach ubocznych i sposobach ich minimalizowania. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest monitorowanie diety i ewentualne dostosowanie spożycia makroskładników. - Moore, Jimmy, "Keto Clarity"
Przewodnik po diecie ketogenicznej, który omawia potencjalne skutki uboczne i sposoby ich minimalizowania. Moore wyjaśnia, jakie są najczęstsze skutki uboczne i jak sobie z nimi radzić poprzez dostosowanie diety i suplementację. - Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
Opis naukowych podstaw potencjalnych skutków ubocznych diety niskowęglowodanowej i jak sobie z nimi radzić. Phinney wyjaśnia, jakie są najczęstsze skutki uboczne i jak minimalizować ryzyko ich wystąpienia. - Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
Przewodnik po potencjalnych skutkach ubocznych diety niskowęglowodanowej i sposobach ich minimalizowania. Volek wyjaśnia, jak dostosować dietę i suplementację, aby minimalizować ryzyko skutków ubocznych.