Prowadzimy szybkie tempo życia. Mnogość obowiązków o charakterze prywatnym, służbowym, wychowanie dzieci, opieka nad starszymi członkami rodziny- to wszystko sprawia, że niejednokrotnie brakuje nam czasu na sen. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które prowadzą dietę ketogeniczną, zastanawiają się, czy przyniesie ona korzyść również w tym aspekcie. Jak wygląda sen podczas keto diety? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Sen a "grypa" ketonowa
Efekty diety ketogenicznej to zjawisko, który dotyka osoby wprowadzające dietę ketogeniczną do swojego życia. W tym etapie, gdy uczymy nasz organizm rezygnacji z węglowodanów, na rzecz dużej ilości tłuszczu oraz białka, wiele osób mierzy się z przykrymi dolegliwościami, które wiążą się z adaptacją organizmu. W tym okresie występuję ból głowy, nudności, ogólne osłabienie organizmu. Niestety jest to także okres, w którym pogarsza się jakość snu. Wynika to także z braku równowagi elektrolitów. Niski poziom insuliny sprawia, że w naszym organizmie trudno zatrzymać potas i sód. Ketoza działa mocno moczopędnie. To również bezpośrednio wpływa na jakość snu. Co więcej, badacze jasno udowodnili, że niedobory sodu mogą powodować bezsenność. Warto więc wiedzieć, jakie najczęstsze błędy można popełniać przy diecie ketogenicznej.
Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że podczas eliminacji węglowodanów sny stają się bardziej intensywne, jak również, że możemy mieć problem z ich zapamiętaniem.
Zmiany w śnie na etapie wprowadzania diety ketogenicznej możemy zauważyć zwłaszcza w fazie REM. To okres, w którym pojawiają się najbardziej żywe sny. Warto jednak zaznaczyć, że jest to stan chwilowy, przejściowy, który mija po kilku tygodniach od wdrożenia diety ketogenicznej. Eksperci wskazują, że w trakcie "grypy" ketonowej, powinniśmy zadbać o dużą ilość snu i odpoczynku, by pomóc organizmowi w adaptacji i szybszej rekonwalescencji.
Poprawa jakości snu po procesie adaptacji
Kiedy uda nam się wprowadzić do naszego organizmu stan ketozy przy pomocy właściwie zbilansowanych posiłków, wówczas możemy liczyć na spektakularne efekty w jakości snu. Brak węglowodanów w diecie sprawia, że stabilizuje się poziom cukru we krwi. To oznacza, że nasz organizm nie musi mierzyć się z gwałtownymi wzrostami, jak również spadkami insuliny we krwi, dzięki czemu sen jest o wiele bardziej efektywny, a energia nie spada w górę, i w dół.
Warto wiedzieć, że związek pomiędzy poziomem cukru we krwi, a jakością snu, jest bardzo zażyły. Brak wystarczającej ilości snu upośledza zdolność insuliny do usuwania wysokiego poziomu glukozy. Oznacza to, że zwiększamy ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.
Śpij, aby schudnąć
Nie od dziś wiadomo, że dieta ketogeniczna jest niezwykle czasie wybierana jako metoda na odchudzanie. Niewiele osób jednak wie, że aby spalać tłuszcz, przede wszystkim należy dobrze spać. Jeśli się nie wysypiamy- nie spalimy tłuszczu. Taką zależność potwierdzają liczne badania naukowe, jak również światowej klasy dietetycy kliniczni i lekarze specjaliści. Sen jest podstawą, by walczyć o swoją wymarzoną sylwetkę, czy upragnioną masę ciała.
Masz problem ze snem? Postaw na dietę ketogeniczną!
W 2008 roku przeprowadzono badanie z udziałem 14 mężczyzn. W ramach eksperymentu naukowego udało się uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Mówią one, że dobrze zbilansowana dieta ketogeniczna pozwala wydłużyć głęboki sen w większym stopniu, niż dieta bogata w węglowodany. Takie odkrycie sugeruje, że jadłospis keto pozwala na dłuższy głęboki sen, a więc na lepsze gojenie się tkanek, czy tworzenie nowych wspomnieć.
Dieta ketogeniczna, jak każdy wariant żywienia, posiada swoje plusy, jak również minusy. Warto jednak przetrwać pierwszy, najtrudniejszy etap adaptacji, po którym będziemy mogli cieszyć się coraz lepszymi osiągnięciami, także w kwestii efektownego, regenerującego snu.
Bibliografia:
- Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
Omówienie korzyści diety wysokotłuszczowej dla osób starszych, w tym poprawy zdrowia metabolicznego i wsparcia w leczeniu chorób przewlekłych. Kwaśniewski wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może wspierać zdrowie seniorów poprzez redukcję stanów zapalnych i poprawę funkcji poznawczych. - Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o korzyściach dla osób starszych. Wierzbicka podkreśla, że dieta ketogeniczna może pomóc w utrzymaniu zdrowia metabolicznego i wspierać zdrowie mózgu u osób starszych. - Westman, Eric C., Phinney, Stephen D., and Volek, Jeff S., "The New Atkins for a New You"
Książka omawia korzyści diety niskowęglowodanowej dla osób starszych, w tym poprawę zdrowia metabolicznego i wsparcie w leczeniu cukrzycy. Autorzy opisują, jak dieta ketogeniczna może wspierać zdrowie seniorów poprzez poprawę funkcji poznawczych i zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. - Phinney, Stephen D., Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
Opis naukowych podstaw diety niskowęglowodanowej i jej wpływu na zdrowie osób starszych. Autorzy wyjaśniają, jak dieta ketogeniczna może wspierać zdrowie metaboliczne i poprawę funkcji poznawczych u seniorów. - Domingos, Jorge, "The Ketogenic Diet: A Detailed Beginner's Guide to Keto"
Szczegółowe omówienie korzyści diety ketogenicznej dla osób starszych, w tym poprawy zdrowia metabolicznego i wsparcia w leczeniu chorób przewlekłych. Domingos wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może wspierać zdrowie seniorów poprzez redukcję stanów zapalnych i poprawę funkcji poznawczych.