24.07.2024

Co to jest "keto grypa" i jak sobie z nią poradzić?


Dlaczego właściwe przygotowanie do diety ketogenicznej jest tak niezwykle istotne? Jest to dieta eliminacyjna, której głównym zadaniem jest wprowadzenie znaczących zmian metabolicznych w organizmie. Nic więc dziwnego, że jest to proces niezwykle angażujący dla naszego organizmu, zwłaszcza w początkowej fazie. Właśnie dlatego znacząca część osób boryka się z problemem keto "grypy", która powstaje z trakcie wprowadzania ciała w stan ketozy. Co warto o niej wiedzieć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Czym jest keto "grypa"?

Keto "grypa", inaczej nazywana jest dietą ketonową. Nie jest dla naszego zdrowia, czy życia groźna, jednak należy wiedzieć, jak postępować w trakcie jej występowania. To jeden z głównych skutków ubocznych diety ketogenicznej. Podczas tej okresowej dolegliwości, można zaobserwować objawy podobne do tych, na które cierpimy w trakcie przeziębienia, czy właśnie grypy. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy m.in.:

  • Ogólne osłabienie organizmu,
  • Problemy ze snem na diecie ketogenicznej,
  • Problemy gastryczne(biegunki, zaparcia
  • Bóle brzucha,
  • Nieświeży oddech,
  • Migreny,
  • Bóle mięśni i stawów,
  • Problemy związane z układem nerwowym (tj. rozdrażnienie, problem z koncentracją
  • Mgła mózgowa.

Takie objawy wprowadzenia organizmu w stan ketozy bardzo często stają się przyczyną rezygnacji z prowadzenia tego typu modelu żywienia. W niezwykle rzadkich przypadkach może pojawić się gorączka, drgawki, a także ból gardła. Tymczasem okazuje się, że badania naukowe jasno wskazują, że jest to zjawisko całkowicie normalne i bezpieczne dla zdrowia. Najlepsze książki o diecie ketogenicznej wskazują, że jest to najcięższy okres związany z dietą ketogeniczną, który musi zostać przezwyciężony, aby menu zaczęło przynosić korzyści i wymierne rezultaty.

Skąd bierze się zjawisko keto "grypy"?

Bardzo wiele osób zastanawia się, skąd bierze się zjawisko grypy ketonowej. Wynika to z faktu, że nasz organizm "uczy się" nowego metabolizmu energetycznego. Spalanie glukozy zamieniane jest na spalanie tłuszczu. Dzięki temu w naszym organizmie powstają ketony, które stają się alternatywnym źródłem energii dla mięśni i mózgu. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że brak węglowodanów w diecie prowadzi do obniżenia poziomu insuliny i glukozy we krwi, co dodatkowo wpływa na zaburzenie równowagi hormonalnej. Nic więc dziwnego, że jest to ogromne wyzwanie dla każdego organizmu.

Należy jednak wspomnieć, że lekarze specjaliści wskazują, że objawy grypy ketogenicznej są kwestią bardzo indywidualną- mogą wystąpić, ale nie muszą. Co więcej, różnią się intensywnością występowania.

Jak długo musimy mierzyć się z keto "grypą"?

Objawy grypy ketogenicznej pojawiają się po około 24-48 godzin od wyeliminowania z diety węglowodanów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jeśli zmiany w żywieniu wprowadzone zostały stopniowo, a nie nagle, gwałtownie, wówczas keto grypa może pojawić się później- mniej więcej po upływie tygodnia od wprowadzenia zmian. Bardzo wiele osób pragnie widzieć, jak długo trwa grypa ketogeniczna. W tym przypadku również jest to kwestia niezwykle indywidualna, jednak można wskazać, że statystycznie przykre objawy będą utrzymywać się przez około 7 dni. U niektórych osób ten czas może się wydłużyć. W skrajnych przypadkach skutki uboczne zmiany nawyków żywieniowych mogą utrzymać się nawet do miesiąca. Wynika to m.in. z predyspozycji genetycznych, czy z elastyczności metabolizmu do przystosowania się do innych nawyków żywieniowych.

Jak walczyć z keto grypą?

Istnieją skuteczne metody, by walczyć z objawami grypy ketogenicznej. Przede wszystkim należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę ketogeniczną. W dostarczanych do organizmu posiłkach nie powinno zabraknąć dużej ilości błonnika. W związku z tym, należy poznać Najważniejsze produkty i grupy produktów w diecie ketogenicznej. Aby dostarczyć organizmowi dużej ilości błonnika należy spożywać dużą ilość:

Co więcej, by szybciej uporać się z grypą ketogeniczną, zaleca się picie większej ilości wody. Co więcej, wskazuję się, że utrzymanie właściwego nawodnienia, jest kamieniem węgielnym każdej diety ketogenicznej. Zbyt mała ilość płynów to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełnia się stosując diety ketogeniczne. Warto zauważyć, że grypa ketogeniczna bardzo często może prowadzić do utraty minerałów, przez co właściwa podaż wody jest kluczowa.

Po drugie, w czasie przykrych objawów należy zwiększyć podać soli w diecie. Na diecie ketogenicznej nie spożywa się żywności przetworzonej, pełnej soli. W związku z tym w naszym jadłospisie musi znaleźć się o wiele więcej ilości soli (o ile nie cierpimy na nadciśnienie tętnicze krwi

Pomimo tego, że grypa ketonowa nie jest przyjemnym doznaniem, po tym okresie można liczyć już na same korzyści dla zdrowia i urody.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie, czym jest "keto grypa" i jak sobie z nią radzić, podkreślając znaczenie odpowiedniego odżywiania i nawodnienia. Kwaśniewski wyjaśnia, jak dostosować dietę ketogeniczną, aby minimalizować objawy keto grypy.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po radzeniu sobie z keto grypą, zawierający praktyczne porady i przepisy. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest spożywanie odpowiednich elektrolitów i nawodnienie.
  • Moore, Jimmy, "Keto Clarity"
    Przewodnik po radzeniu sobie z keto grypą, zawierający praktyczne porady i przepisy. Moore wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może pomóc w minimalizowaniu objawów keto grypy.
  • Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
    Opis, czym jest "keto grypa" i jak sobie z nią radzić, podkreślając znaczenie odpowiedniego odżywiania i nawodnienia. Phinney wyjaśnia, jak dostosować dietę ketogeniczną, aby minimalizować objawy keto grypy.
  • Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
    Przewodnik po radzeniu sobie z keto grypą, zawierający praktyczne porady i przepisy. Volek wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może pomóc w minimalizowaniu objawów keto grypy.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Dieta ketogeniczna w początkowym okresie wywołuje ogólne rozbicie i osłabienie organizmu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.