Jeśli jeszcze nie stosujesz tego produktu, to może warto to zmienić? Sprawdź najistotniejsze informacje na jego temat! Czym cechuje się siemię lniane? Jak oddziałuje na organizm? Czy pomaga w skutecznym i bezpiecznym procesie odchudzania?
Czym jest siemię lniane?
Siemię lniane jest zaliczane przez fachowców do "superfoods". To zaś żywność, która jest nie tylko smaczna, uniwersalna, ale przede wszystkim ma mnóstwo ważnych właściwości prozdrowotnych. Jeżeli ten produkt będzie stosownie dawkowany, to można liczyć na korzyści dotyczące praktycznie całego organizmu.
Gdzie jest stosowane siemię lniane? Okazuje się, że nie tylko w branży kulinarnej. Ten elastyczny produkt sprawdza się chociażby w przemyśle kosmetycznym.
Jak prezentuje się na żywo siemię lniane? Chodzi o stosunkowo niewielkie ziarenka lnu pospolitego, które wyróżniają się brązowym (są one najczęściej spotykane) lub lekko złotym kolorem.
W sklepach można zdecydować się na rozmaite wersje tego produktu. Na pewno mniej popularne jest siemię lniane złociste (nazywane także budwigowym). Warto jednak pomyśleć o tych produktach! Są one co prawda nieco droższe, aczkolwiek nie ma tutaj przypadku. Eksperci zwracają uwagę, że takie siemię lniane cechuje się wyższą zawartością cennych dla organizmu składników odżywczych.
Kupujący mogą wybrać (w sklepach z takim asortymentem) np. całe ziarna. Niektórzy decydują się zaś na siemię lniane już w formie zmielonej.
Ten produkt jest określany jako bardzo uniwersalny. I to nie tylko dlatego, że siemię lniane używa się w kuchni i branży kosmetycznej. Oprócz tego zainteresowani mogą go spożywać, a nawet pić!
Do czego jest najczęściej dodawane siemię lniane, jeżeli chodzi o przygotowywanie rozmaitych potraw? Są to np.: zupy, kanapki, sałatki itd.
Bardzo elastycznym rozwiązaniem jest też siemię lniane w sproszkowanej formie. W takiej postaci jest używane do tworzenia pysznych i zdrowych owsianek, kefirów, jogurtów, czy koktajli (zarówno owocowych, jak i warzywnych).
Ten produkt jest m.in. polecany wegetarianom. Dlaczego? Okazuje się, że siemię lniane jest w stanie zastąpić jajka. W jaki sposób? W pierwszej kolejności należy je zmielić, a następnie wymieszać z wodą. Taka "mieszanka" może być z powodzeniem dodana np. do ciast.
Jeśli już jesteśmy przy wypiekach, to pójdźmy za ciosem! Mało kto wie, że siemię lniane jest dodawane do chleba. Dzięki tym niewielkim ziarenkom wypieki są smaczniejsze i bardziej wyraziste. A przy okazji o wiele zdrowsze.
Jeśli masz kłopoty np. z wrzodami, to możesz zdecydować się na kisiel. W czasie jego przygotowywania zadbaj o to, aby konsystencja była odpowiednio kleista. To ważne z punktu widzenia skutecznej ochrony śluzówki przewodu pokarmowego.
Powyżej napisaliśmy, że ten produkt może być pity. I tak rzeczywiście jest w praktyce! Aby skorzystać z tej opcji, musisz kupić zmielone siemię lniane, a potem je właściwie przyrządzić. Po raz kolejny bazuje się na lepkiej, kleistej konsystencji. Pomaga ona np. na kłopoty z gardłem i układem pokarmowym.
Jak pomaga siemię lniane?
Dlaczego można liczyć na rozmaite, pożądane cechy? M.in. ze względu na bogatą zawartość składników aktywnych biologicznie.
Analizę rozpoczynamy zaś od kwasów tłuszczowych omega-3. A w tym produkcie ich nie brakuje! Eksperci obliczyli, że te kwasy stanowią około 60% składu wszystkich tłuszczów. Niewątpliwie kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne. M.in. mają za zadanie obniżenie poziomu trójglicerydów.
W składzie siemienia lnianego znajdują się także lignany. Naukowcy są zdania, że posiadają one cechy przeciwnowotworowe. To nie wszystko. Te składniki chronią także wątrobę. Za co odpowiada aktywna lignina SDG? Pomaga ona pod kątem przyrostu masy kostnej. Przy okazji korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną (pod kątem kobiet).
Swoją rolę do odegrania mają sterole roślinne. To m.in. związki, które chronią przed nadmiarem wolnych rodników. Dlaczego zaś nie powinno się tego bagatelizować? Wolne rodniki nie tylko powodują, że szybciej się starzejemy (można zatem temu efektywnie przeciwdziałać). Dodatkowo przyczyniają się do pojawiania się rozmaitych, bardzo groźnych chorób (wliczając w to nawet nowotwory).
Nie można zapominać o błonniku. Za co on odpowiada? M.in. korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit.
Co jeszcze zawiera siemię lniane? Różne witaminy (np. witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B5, witamina B6, witamina K, witamina C, witamina E) i składniki mineralne (potas, magnez, mangan, wapń, miedź, cynk i selen).
Wszystkie witaminy i minerały są nieodzowne w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przytoczymy tylko kilka cennych właściwości. Np. witamina E jest określana mianem "witaminy młodości". A to dlatego, że tokoferol spowalnia procesy starzenia się skóry. Witamina E dobrze wpływa też na funkcjonowanie układu immunologicznego, ma cenne właściwości antyoksydacyjne i zapobiega rozwojowi rozmaitych, groźnych chorób cywilizacyjnych.
Z kolei np. magnez wspiera optymalną pracę w przypadku: układu odpornościowego, nerwowego, mięśniowego i krwionośnego. Oprócz tego poprawia działanie mózgu i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Kiedy jeszcze jest rekomendowane siemię lniane? Jeśli masz kłopot z refluksem. To schorzenie to nic przyjemnego. Siemię lniane potrafi jednak skutecznie chronić śluzówkę i łagodzić rozmaite symptomy (np. pieczenie w przełyku, które pojawia się niedługo po zjedzonym posiłku).
Ogólnie siemię lniane jest polecane chociażby ze względu na konsystencję, którą można uzyskać. W tym produkcie znajdują się substancje śluzowe. Kiedy są one dostrzegalne? Jeśli do nasion dodasz wodę. Analizowane substancje śluzowe powodują, że mieszanka staje się kleista i zarazem gęsta. Gastrolodzy (biorąc pod uwagę te właściwości) polecają tak przygotowany produkt np. pod kątem wrzodów żołądka i dwunastnicy.
W jakich jeszcze sytuacjach warto zdecydować się na siemię lniane? W przypadku zaparć, biegunek, nadciśnienia tętniczego, wzdęć, cukrzycy, kaszlu, a nawet problemów hormonalnych.
Siemię lniane: skutki nadmiaru tego produktu w organizmie
Nie chcesz, aby występowały takie problemy zdrowotne? O czym trzeba pamiętać? Generalnie siemię lniane jest zdrowe i bezpieczne. Ale do czasu! Jeżeli będziesz stosować za duże dawki, to musisz liczyć się z tym, że Twój organizm w końcu się zbuntuje.
Jaka jest zalecana dzienna dawka tego produktu? Eksperci najczęściej mówią o maksymalnie dwóch łyżkach. Jeśli dawka będzie mieścić się w tych granicach, to najprawdopodobniej nie będziesz mieć żadnych skutków ubocznych.
Każdy przypadek jest jednak indywidualny. Niektórzy spożywają np. mniejsze dawki siemienia lnianego, a i tak mają pewne kłopoty. Dlatego konieczne jest obserwowanie siebie i reakcji organizmu na produkty z tej kategorii.
Jakie są zaś najczęstsze efekty uboczne? To chociażby odwodnienie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na właściwości ziaren lnu, które potrafią szybko pochłaniać wodę. W związku z tym stosowanie tego produktu wymaga picia większej ilości wody.
Inne potencjalne efekty uboczne to: nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha itp. A to wszystko negatywnie wpływa na samopoczucie...
Przeciwwskazania do stosowania a siemię lniane
Co jest ważne przed rozpoczęciem stosowania siemienia lnianego? Np. w większych ilościach? Kontakt ze swoim lekarzem. Uważamy, że osoby na nic obecnie niechorujące powinny porozmawiać minimum z doktorem rodzinnym. A jeżeli masz pewne kłopoty na płaszczyźnie zdrowotnej, to udaj się do konkretnego specjalisty (np. do kardiologa, gastrologa, laryngologa).
Kiedy należy wykazać się szczególną czujnością? Chodzi m.in. o kobiety będące w ciąży. "Rękę na pulsie" muszą również trzymać panie w trakcie laktacji, osoby uczulone i pacjenci zmagający się z bardzo poważnymi chorobami przewodu pokarmowego.
Jak zatem widać, czasami siemię lniane pomaga na układ pokarmowy, a czasami nie może być stosowane. Dlatego kontakt np. ze swoim gastrologiem jest obowiązkowy!
Siemię lniane w cateringach dietetycznych
Czy stosujemy na co dzień ten produkt? Czasami tak! Siemię lniane jest uniwersalne. Może być dodawane np. do rozmaitych sałatek, czy zup itd.
Umiejętne wprowadzenie siemienia lnianego do menu pomaga na odchudzanie. Jest ono skuteczne, bezpieczne i naprawdę przyjemne. W końcu nasze diety pudełkowe są zdrowe i smaczne. A siemię lniane przyczynia się np. do szybszego uczucia sytości.
Doskonale znamy ten produkt. Wiemy, jak go przechowywać i przygotowywać. Np. mamy świadomość, że zmielone nasiona i olej lniany cechują się większą przyswajalnością.
Chcemy jednak każdego tutaj uspokoić! Nie wszystkie nasze cateringi dietetyczne zawierają dodatki w postaci siemienia lnianego. Wiemy, że nie każdy może spożywać produkty z tej serii!
Siemię lniane: podsumowanie wiadomości
Siemię lniane należy do kategorii "superfoods". To żywność mająca multum właściwości prozdrowotnych. Warto wspomnieć, że mamy tutaj do czynienia z niewielkimi ziarenkami (zazwyczaj brązowymi lub lekko złotymi).
Ten produkt jest uniwersalny. Stosuje się go np. w branży kulinarnej (można go jeść i pić) i kosmetycznej.
Siemię lniane złociste jest droższe, ale ma więcej cennych składników odżywczych.
Jak pomaga ten produkt? Np. w przypadku wrzodów, refluksu, kłopotów z gardłem i krtanią.
W składzie znajdują się m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 (obniżające poziom trójglicerydów), witaminy (np. witamina B1, witamina B2) i składniki mineralne (np. potas i magnez).
Maksymalna dzienna dawka to około dwie łyżki siemienia lnianego. Wprowadzanie zbyt dużych ilości do organizmu może skończyć się np. odwodnieniem, bólami brzucha i biegunkami.
Jakie są najważniejsze przeciwwskazania? To ciąża i laktacja. Uważać powinny też osoby uczulone i mające poważne choroby związane z układem pokarmowym.
Dodawanie siemienia lnianego (do naszych diet pudełkowych) jest zależne od tego, czy są jakieś przeciwwskazania. Jeżeli nie, to stosujemy ten produkt. Pomaga on np. w czasie odchudzania. Jeśli są zaś przeciwwskazania, to nie używamy siemienia lnianego.
Bibliografia:
- Goyal, A., Sharma, V., Upadhyay, N., Gill, S., & Sihag, M. (2014). Flax and flaxseed oil: An ancient medicine & modern functional food. Journal of Food Science and Technology, 51(9), 1633-1653.
- Cunnane, S. C., Ganguli, S., Menard, C., Liede, A. C., Hamadeh, M. J., Chen, Z. Y., ... & Jenkins, D. J. (1993). High alpha-linolenic acid flaxseed (Linum usitatissimum): some nutritional properties in humans. British Journal of Nutrition, 69(2), 443-453.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Cynamon - więcej niż przyprawa, superfood dla zdrowia!
- Ashwagandha - adaptogenne superfood dla umysłu i ciała!
- Spirulina - supermoc w małym algowym superfood!
- Kurkuma - naturalny superfood dla zdrowia i urody!
- Jagody goji - sekret długowieczności i witalności!
- Nasiona chia - niezbędny element zdrowej diety!
- Ostropest plamisty - klucz do zdrowia i odporności!
- Kawa na odchudzanie - jaki rodzaj jest najlepszy?
- Kawa na czczo lub pusty żołądek: czy to dobry pomysł?
- Czy kawa wypłukuje magnez? Odkryj naukowe fakty i mity