05.04.2023

Witamina B2 - co to?


Utrzymywanie prawidłowego funkcjonowania organizmu to oczekiwanie każdego człowieka. Nie jest to łatwe szczególnie jeśli istnieje tyle pokus. Bardzo często zdarza się, że ludzie korzystają z nieprawidłowej diety opierając ją na przetworzonych substancjach. To skutkuje niedoborami jeśli chodzi o najważniejsze składniki odżywcze ale także witaminy. Jedną z nich jest witamina B2, która często pomijana jest w codziennym jadłospisie. Jest to związek chemiczny wchodzący w skład witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jej obecność jest kluczowa dla organizmu z racji pełnienia wielu istotnych funkcjo metabolicznych.

Witamina B2 wykorzystywana jest do wielu aspektów funkcjonowania organizmu. Przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek, a także do zabezpieczenia działania układu nerwowego, oczy oraz skóry. Nie bez znaczenia jest także udział ryboflawiny w procesach związanych z przemianą materii. To dzięki niej wytwarzana jest energia ze składników odżywczych takich jak białka, węglowodany czy tłuszcze. Dodatkowo przyczynia się do szybszej regeneracji tkanek. Nic więc dziwnego, że suplementacja witaminy B2 jest tak ważna. Jej niedobór mógłby się odbić na jakości codziennego funkcjonowania. Do najczęstszych objawów jakie pojawiają się zalicza się zmęczenie, bóle głowy czy kłopoty skórne.

Jakie są najważniejsze funkcje ryboflawiny?

Obecność witaminy B2 w organizmie ludzkim jest niezwykle ważna co ma związek bezpośrednio z jej funkcjonalnością. Wśród najważniejszych właściwości ryboflawiny zaliczyć można:

  • Udział w przemianie materii - jest to witamina, która okazuje się niezbędna podczas procesu metabolizmu białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Jej zadaniem jest wsparcie przyswajania oraz wykorzystywania składników odżywczych pochodzących z pożywienia
  • Umożliwia wytwarzanie energii - witamina B2 funkcje związane są także z produkcją energii. Z racji, iż jest niezbędna do tworzenia ATP jednocześnie tworzy podstawowy nośnik energii w organizmie
  • Ochrona układu nerwowego - witamina B2 dba o prawidłową pracę układu nerwowego gdyż odpowiada za produkcję neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów między komórkami
  • Ryboflawina przyczynia się do utrzymania zdrowia skóry, oczu i błon śluzowych. Wynika to z faktu, iż jest składnikiem enzymów biorących udział w syntezie kolagenu i innych białek
  • Doprowadza do produkcji czerwonych krwinek, które to odpowiadają za transport tlenu do tkanek oraz narządów
  • Jest wsparciem w regeneracji tkanek z racji, iż jest składnikiem enzymów biorących udział z regeneracji tkanek w trakcie uszkodzeń.

Jakie są objawy wynikające z niedoboru witaminy B2?

Niedobór witaminy B2 zdarza się dość często z racji stosowania nieprawidłowej diety. Odbija się to w bezpośredni sposób na codziennym funkcjonowaniu oraz może doprowadzić do szeregu zaburzeń zdrowotnych. Wśród najczęściej występujących objawów zalicza się zmęczenie oraz osłabienie. Osoba cierpi na apatię mimo braku nadmiernej ilości obowiązków. Mogą dochodzić do tego również zaburzenia ze strony skóry. Objawiać się będą zapaleniem, łuszczycą czy pękającymi kącikami ust. Niektórzy zauważają u siebie także trudności z trawieniem. Biegunki oraz bóle brzucha będą występować niezależnie od tego co się je. Uciążliwą dolegliwością są również zaburzenia układu nerwowego czyli zawroty głowy oraz problemy z koordynacją. Niebezpiecznym skutkiem niedoborów będzie także ograniczenie rozwoju u dziecka będącego w łonie matki czy podczas wczesnego dzieciństwa.

Suplementacja witaminy B2 - w jaki sposób?

Suplementowanie witaminy B2 może odbywać się poprzez zastosowanie specjalnych suplementów diety w postaci tabletek ale także drogą tradycyjną poprzez dostarczanie jej z pożywienia. Jeśli chodzi o produkty w jakich można ją otrzymać to będą one zarówno pochodzenia roślinnego jak również zwierzęcego. Do diety warto jest wprowadzić mięso takie jak drób, wątroba czy wieprzowina oraz ryby takie jak łosoś czy makrela. Ryboflawina dostępna jest także pod postacią produktów mlecznych ­- mleku, serach czy jogurtach. Dobrym dodatkiem do diety staną się również orzechy oraz nasiona czyli migdały, orzechy laskowe. Obowiązkiem na liście zakupów staną się owoce i warzywa przede wszystkim brokuły, brukselka, pomidory, maliny, awokado oraz truskawki.



Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.