19.10.2022

Dieta dla mózgu - czy to, co jesz wpływa na to, jak się czujesz?


W dzisiejszym świecie staramy się wiele rzeczy robić szybko. Jesteśmy tak obarczeni obowiązkami, karierą, że brakuje nam czasu na to, co naprawdę ważne. Jedzenie przestało być celebrowane. Łapiemy raczej w biegu to, co można zjeść szybko. Nieodpowiednia dieta odbija się jednak nie tylko na naszym zdrowiu, ale i samopoczuciu. Czy można coś z tym zrobić?

Dieta dla mózgu jadłospis - brzmi jak jakieś magiczne zaklęcie. Czy istnieje sposób odżywiania, który sprawi, że będziemy spostrzegawczy, bardziej chłonni wiedzy, znikną problemy z pamięcią, a do tego pojawi się chęć do działania? Owszem. Czy będzie to jedna recepta, idealna dla każdego - niekoniecznie. Dieta na mózg powinna być dobrana do każdego z nas z osobna i powinna uwzględniać styl życia, preferencje żywieniowe, a także schorzenia, z którymi się borykamy. Co ciekawe, to one w dużej mierze mogą odpowiadać za kiepskie samopoczucie.

Dieta dla mozgu a choroby

Bardzo często objawem różnego rodzaju chorób, schorzeń są problemy, które nie objawiają się fizycznie sensu stricte. Nic nas nie boli, ale czujemy się zmęczeni, czasem smutni, mamy problemy z koncentracją lub pamięcią. Bardzo często w ten sposób m.in. objawia się Hashimoto. Jak wiadomo, w kontekście tego schorzenia bardzo istotna jest dieta. Pomaga ona uporać się nie tylko z fizycznymi objawami, ale i z innymi. Warto więc, gdy w naszym życiu zagości dieta dobra dla mózgu, ponieważ pomoże nam ona przywrócić odpowiednią pracę organizmu.

Co jeść na mózg zastanawiają się też osoby, żyjące w permanentnym stresie i napięciu. To bardzo ważne, szczególnie w takich zawodach jak lekarz, policjant, pielęgniarka, strażak. Można stwierdzić, że stres stał się chorobą, albo inaczej - czynnikiem, wywołującym wiele innych chorób. Zaburza on także pracę naszego mózgu, przez co stajemy się bardziej zdenerwowani, ospali, zniechęceni, pojawiają się problemy z koncentracją, szwankuje pamięć. Poza tym stres, może powodować nerwicę, depresję, wrzody żołądka i naprawdę mnóstwo innych chorób! Odpowiedni pokarm dla mózgu potrafi nieco złagodzić jego objawy.

Dieta dla mózgu jadłospis - nie dla każdego będzie taki sam

Choć istnieje pewna grupa produktów, które wspierają pracę mózgu, należy pamiętać, że dieta dla mózgu przepisy powinny być ustalane i dobierane indywidualnie. Dzięki temu można uzyskać jak najlepsze rezultaty. Zanim sięgniesz po produkty dobre dla mózgu, skonsultuj się ze specjalistą np. lekarzem czy dietetykiem. On powinien zlecić Ci wykonanie podstawowych, istotnych badań krwi, tarczycy itp. To idealna kanwa, dzięki której można przygotować właściwy jadłospis, który przyniesie oczekiwane rezultaty. Tylko tak przygotowane menu, dobrane do Twoich potrzeb będzie miało sens.

Są jednak pewne grupy produktów, które szczególnie dobrze wpływają na ludzkie ciało. Dieta wspomagająca pracę mózgu będzie składać się z orzechów, ryb, niewielkiej ilości mięsa, nabiału i dużej ilości warzyw oraz owoców. Posiłki powinny być lekkie, ale także dopasowane do pory roku czy trybu życia. Inne dania powinien jeść ktoś, kto na co dzień pracuje fizycznie na budowie, a inne ktoś, kto pracuje za biurkiem. Będą różnić się składem i wartością kaloryczną. Wiele zależy też od tego, co chcą te osoby osiągnąć. Dieta na prace mozgu, może bowiem służyć też zaplanowanej, powolnej utracie wagi lub budowaniu tężyzny fizycznej. Może też łagodzić objawy chorób i nietolerancji pokarmowej.

Dieta dobra na mózg powinna również uwzględniać szeroko pojęty styl życia. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, regularnie trenującą, powinna zawierać miko- oraz makroelementy odpowiedzialne za budowanie mięśni. Jadłospis tego typu nie musi być dobry wyłącznie na jeden aspekt. Może, a nawet powinien działać na cały organizm. Tu wiele zależeć będzie od tego, jak często odbywają się treningi oraz jak są intensywne.

Jaka dieta źle wpływa na mózg?

Jeśli chcesz dbać o swoją pamięć i koncentrację, zastanawiasz się czym odżywiać mózg. Wielu z nas popełnia jednak podstawowe błędy żywieniowe, które utrudniają jego pracę. Do takich elementów, bez wątpienia zalicza się nadmiar soli w diecie. Prowadzi ona do wzrostu ciśnienia, co jest przyczyną wielu chorób. To z kolei prowadzi do problemów z natlenieniem mózgu. W efekcie, długotrwałe nadużywanie soli może skutkować udarami oraz demencją.

W kontekście dieta a mózg wiele mówi się o węglowodanach. Nadużywanie węglowodanów prostych negatywnie odbija się nie tylko na naszym wyglądzie, ale i zdrowiu, a także samopoczuciu. Powinniśmy dbać o to, aby dieta na sprawny mózg zawierała przede wszystkim te bardziej wartościowe - węglowodany złożone. To zapewni ciału stabilny poziom glukozy we krwi.

Ważne jest jednak nie tylko co, ale i jak jemy. Posiłki powinniśmy przyjmować regularnie, ponieważ nasze ciała lubią pewną rutynę. Gdy będziemy mózgowi dostarczać ich o określonych porach i w konkretnych ilościach, ciało będzie wiedziało jak dysponować dostarczaną mu energią. W konsekwencji dieta na sprawny mózg będzie mogła zostać w pełni wykorzystana przez nasz organizm.

Dieta zdrowa dla mózgu - co jeść?

Najlepsza dieta dla mózgu charakteryzuje się przyjmowaniem pewnych grup produktów. Wśród nich znajdują się m.in. zielone warzywa. Zawierają kwas foliowy, antyoksydanty. Dzięki temu chronią nas przed nowotworami, ale też sprzyjają wzrost i podział komórek w naszych ciałach. Orzechy włoskie, laskowe, pestki dyni, migdały czy słonecznik. Wiele osób twierdzi, że orzechy włoskie wyglądają jak małe wersje mózgu. I można powiedzieć, że natura już tym chciała dać nam do zrozumienia, dlaczego warto wprowadzić je do swojej zbilansowanej diety. Orzechy mają ogromny wpływ diety na pracę mózgu. Zawierają witaminę E oraz kwasy Omega-3. Wpływają dzięki temu na funkcje kognitywne oraz na odporność. Olej rzepakowy to kolejny aspekt, którego nie może zabraknąć w naszym jadłospisie, jeśli marzy się nam najlepsza dieta dla mózgu. Jest on bogaty m.in. w krasy Omega-3 oraz 6. Wskazany do spożywania przez osoby, zamieszkujące tę część świata. Nie spożywamy na co dzień wielu ryb, które mogłyby zaspokajać potrzeby naszych organizmów na wszelkie substancje zdrowotne. Tego typu olej stymuluje pracę mózgu, a do tego można korzystać z niego zarówno na zimno, jak i ciepło.

Kolejną grupą produktów, na które warto zwrócić uwagę są ryby. Szczególnie polecany jest dziki łosoś. Jego mięso zawiera wiele kwasów z grupy Omega-3. Najlepiej jest stawiać na ryby pochodzące z ekologicznych lub wolnych hodowli. Badania wykazały, że klasycznie hodowane łososie nie zawierają tak dużo kwasów Omega-3, jak jego dziki odpowiednik.

Jeśli chcesz wywrzeć jak najlepszy wpływ diety na pracę mózgu, pamiętaj też koniecznie o owocach. Najlepiej zadbaj o podaż pomarańczy, borówek, malin, kiwi, porzeczek, truskawek oraz cytryny. Znajdziemy tu witaminy z gruby B oraz C, a do tego antyoksydanty. Chronią ciało przed wolnymi rodnikami, świetnie smakują, wpływając na ośrodek przyjemności, a do tego zawierają błonnik.

Dieta pudełkowa w służbie mózgu

Odżywianie dla mózgu jest niezwykle istotne. Powinieneś zadbać więc o konkretną dietę, odpowiednio przygotowane posiłki, zbilansowane. Trudno jest osiągnięcie tego samodzielnie. Dziś jesteśmy zabiegani, zapracowani. W związku z tym cenimy sobie proste i szybkie rozwiązania. Dlatego chętnie jadamy w restauracjach, sięgamy po gotowce lub fast foody. Niestety, to równia pochyła, która kieruje nas ku otyłości, cukrzycy i wielu innym chorobom. Pojawiają się problemy ze snem. Skorzystaj z prostego rozwiązania, ale przygotowanego w przemyślany sposób. Będzie nim dieta pudełkowa.

Catering dietetyczny opracowywany jest z pietyzmem przez doświadczonych dietetyków klinicznych, kucharzy oraz food creatorów. Nic nie znalazło się w nim bez przyczyny. Posiłki przygotowywane są na bazie najlepszych, świeżych warzyw, owoców, mięs, strączków czy nabiału. Niektóre firmy, jak nasza - samodzielnie przygotowują chleby, które mają korzystnie wpływać na Twoje jelita i zapewniać sytość przez wiele godzin. Jesteśmy w stanie przygotować też diety dobre dla Twojego mózgu.

Każdy, kto decyduje się na catering pudełkowy może skonsultować się z dietetykiem. Zachęcamy do tego, ponieważ z jego pomocą można wybrać odpowiedni jadłospis, a także kaloryczność. Uwzględni przy tym nasze preferencje, tryb życia, schorzenia, nietolerancje utrudniające nam odpowiednie żywienie. Na tej podstawie dobierze menu najlepsze dla naszego organizmu. Podpowie też w jaki sposób wykluczyć z menu produkty, na które np. mamy alergię, lub które nam nie smakują. W naszej ofercie znajdziesz wiele propozycji, które poprawią pracę Twojego mózgu.

Co ważne, to także dobra dieta dla mózgu dziecka, które nieustannie się rozwija i potrzebuje odpowiedniej stabilizacji. Z naszą pomocą otrzyma wszystkie wartości odżywcze, niezbędne na konkretnym etapie rozwoju. Będzie pełne energii, skore do nauki, nie będzie miało problemów z koncentracją, zasypianiem oraz wstawaniem. Nie chodzimy na łatwiznę. Przygotowujemy posiłki, które uwielbiają najmłodsi!

Zamówienie diety jest bardzo proste! Wystarczy, że określisz, które menu wybierasz, na ile dni, czy mają wliczać się w to weekendy. Zdecyduj jaka kaloryczność będzie dla Ciebie najlepsza. Podaj nam swój adres, dokonaj płatności i… gotowe! Nasi dostawcy będą dostarczać Ci paczki z posiłkami na cały dzień nocą lub nad ranem, każdego dnia. Wszystko po to, abyś mógł zdrowo rozpocząć poranek, sięgając po wyborne śniadanie. Dania są gotowe do spożycia. Niektóre z nich warto jednak podgrzać dla uzyskania pełnego wachlarza smaków. Nie jest to jednak konieczność. Dzięki temu możesz zabrać je ze sobą do pracy, szkoły, na uczelnię, w podróż lub w plener. Twoje ciało Ci podziękuje!

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

dieta dla mózgu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.