23.07.2024

Jak radzić sobie z zachciankami na diecie ketogenicznej?


Każdy z nas, od czasu do czasu, znajduje się w momencie swojego życia, w którym pragnie pozwolić sobie na prawdziwą rozpustę kulinarną. Tymczasem dieta ketogeniczna, która wdrożona jest do jadłospisu niezliczonej liczby osób, wymaga dużego zdyscyplinowania, jak również braku realizacji niedozwolonych zachcianek kulinarnych. Niejednokrotnie możemy obserwować wyjście ze stanu ketozy, w związku z nadmierną podażą węglowodanów. Jak radzić sobie z zachciankami na diecie ketogenicznej? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Zamienniki artykułów spożywczych, jako metoda na walkę z zachciankami

Zachcianki na diecie ketogenicznej są powszechnie występującym zjawiskiem. Nic więc dziwnego, że na takie potrzeby obszernej grupy konsumentów odpowiada niezliczona ilość wielu, różnorodnych producentów. W związku z tym, na rynku gastronomicznym, odnaleźć można wiele, różnorodnych zamienników węglowodanowych artykułów spożywczych na diecie ketogenicznej.

Jedną z najbardziej popularnych grup stanowią słodycze. Każdy, bez względu na wiek, od czasu do czasu musi mierzyć się z nieodpartą ochotą na słodycze. Na całe szczęście bardzo wiele, różnorodnych firm, oferuje doskonałej jakości zamienniki takich wyrobów cukierniczych, jak m.in.: batoniki, czekolada, pudding proteinowy, kremy proteinowe. Dodatkowo możemy sięgnąć także po gotowe ciastka, czy inne przekąski, które pomimo tego, że do złudzenia wyglądem, jak również smakiem, przypominają tradycyjne wyroby cukiernicze, są całkowicie bezpieczne dla osiągniętego stanu ketozy.

Rutyna w jedzeniu kluczem do osiągnięcia sukcesu

W celu wyeliminowania zachcianek z diety, z całą pewnością należy zadbać o wprowadzeniu swojego rodzaju rutyny w prowadzoną dietę. Zachcianki kulinarne pojawiają się najczęściej w momencie, gdy odczuwamy głód. Najczęściej to właśnie w takich momentach nasz organizm zaczyna domagać się różnych artykułów spożywczych. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem na diecie ketogenicznej, z całą pewnością należy zadbać o regularne pory na spożywanie posiłków. Dzięki temu uda nam się uregulować dobowy cykl żywienia. Co więcej, nasz organizm przyzwyczai się do pewnych pór, w których będzie domagać się jedzenia. Takie rozwiązanie sprawi, że nie dopuścimy do sytuacji, w której będziemy czuć się głodni, co znacząco zmniejszy ryzyko pojawienia się ciężkich do pokonania zachcianek żywieniowych.

Dobrze zbilansowane posiłki

Z całą pewnością ogromne znaczenie ma dobrze zbilansowana dieta ketogeniczna w walce z pojawiającymi się zachciankami. Jeśli nasze posiłki będą pełnowartościowe, różnorodne, dodatkowo obfitujące w doskonały smak, z całą pewnością o wiele łatwiej będzie nam wprowadzić swój organizm w stan ketozy. Na samym początku warto zaznaczyć, że bardzo dużo zależy również od naszego indywidualnego podejścia do diety ketogenicznej. Warto się do właściwie przygotować do diety ketogenicznej, poznając dokładny wykaz produktów, które będziemy musieli wyeliminować z własnej diety. Co więcej, warto również w teorii przygotować się na skutki uboczne, jakie mogą nas dotknąć- chodzi przede wszystkim o proces adaptacji organizmu. Taka wiedza sprawi, że będziemy przygotowani na pewne załamania, które mogą pojawić się na diecie keto.

Unikaj sytuacji stresowych

Kolejnym czynnikiem, który skutecznie pomoże w walce z zachciankami na diecie ketogenicznej, jest unikanie sytuacji stresowych. Oczywiście życie sprawia, że nie da się wyeliminować ich całkowicie. Jednak należy starać się minimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji, które prowadziłyby do załamania nerwowego. Jak wiadomo, jest to sprawa wysoce indywidualna, jednak część z nas, w momencie odczuwania stresu, musi mierzyć się z nieodpartym pragnieniem najedzenia się. Jeśli doprowadzimy nasz organizm do takiego stanu, z całą pewnością będzie nam o wiele ciężej powstrzymać się przed sięgnięciem po ukochane, kulinarne przysmaki.

Dieta ketogeniczna, podobnie jak inne modele specjalistycznego żywienia, wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Jednak po zastosowaniu kilku metod działania, uda nam się unikać zachcianek kulinarnych, które mogą negatywnie wpłynąć na osiągnięty, wypracowany przez nasz organizm stan ketozy.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie, jak radzić sobie z zachciankami na diecie wysokotłuszczowej, podkreślając znaczenie odpowiedniego odżywiania i planowania posiłków. Kwaśniewski wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zachcianek.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po radzeniu sobie z zachciankami na diecie ketogenicznej, zawierający praktyczne porady i przepisy. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest planowanie posiłków i spożywanie odpowiednich tłuszczów i białek.
  • Moore, Jimmy, "Keto Clarity"
    Przewodnik po radzeniu sobie z zachciankami na diecie ketogenicznej, zawierający praktyczne porady i przepisy. Moore wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zachcianek.
  • Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
    Opis, jak radzić sobie z zachciankami na diecie niskowęglowodanowej, podkreślając znaczenie odpowiedniego odżywiania i planowania posiłków. Phinney wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zachcianek.
  • Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
    Przewodnik po radzeniu sobie z zachciankami na diecie niskowęglowodanowej, zawierający praktyczne porady i przepisy. Volek wyjaśnia, jak dieta ketogeniczna może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zachcianek.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Zamienniki spożywcze dostępne na rynku, są idealną metodą na zachcianki w diecie ketogenicznej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.