07.07.2024

Zamienniki produktów węglowodanowych w diecie ketogenicznej


Kto z nas nie ma ochoty sięgnąć od czasu do czasu po słodycze, desery, czy inne produkty spożywcze, lody, które zachwycają swoim smakiem. Nie są to tylko przysmaki, po które sięgają dzieci. Badania naukowe w dziedzinie żywienia już dawno wskazały, że pożywienie to jedna z najskuteczniejszych i najdoskonalszych metod na poprawę nastroju, czy oderwanie od trosk dnia codziennego. Niestety dieta ketogeniczna, wprowadzenie organizmu w stan ketozy wyklucza możliwość spożywania takich frykasów. Na szczęście na rynku dostępne są różnego rodzaju zamienniki spożywcze, które doskonale smakują, jednocześnie cechują się dużą zawartością białka i niską ilością węglowodanów. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Przekąski- coś na ząb

Przekąski ketogeniczne to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych kategorii wśród osób stosujących taką dietę. Prowadzimy szybkie tempo życia, niejednokrotnie potrzebując szybkich przekąsek. Standardowo są to batoniki. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom bardzo wielu osób, które stosują dietę ketogeniczną, na rynku odnaleźć można zamienniki takich przekąsek bez cukru. To sprawia, że możemy posiadać własne batoniki, które zawsze możemy mieć pod ręką, bezpieczne dla utrzymania stanu ketozy w organizmie.

Ketogeniczne pieczywo

Świeże, chrupiące bułki, czy chleb, to zdecydowanie jeden z najbardziej ulubionych produktów wielu z nas. Niestety na diecie ketogenicznej są to produkty, które należy wykluczyć ze względu na dużą ilość węglowodanów. Na szczęście można liczyć na równie smaczne zamienniki spożywcze. Najlepsze książki kucharskie ketogeniczne podają sprawdzone przepisy. Dla przykładu wymienić można pyszne, chrupiące bułki, w których głównym składnikiem jest serek wiejski, jak również jajka. Na szczególną uwagę zasługuje także proteinowy chleb. Zamiast mąki, używa się do niego białego sera, jaj, siemienia lnianego, ziaren słonecznika, jak również niewielkiej ilości płatków owsianych.

Desery proteinowe

Desery ketogeniczne to zdecydowanie zamienniki spożywcze dedykowane dla prawdziwych łasuchów, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez czegoś słodkiego. Nic więc dziwnego, że na rynku odnaleźć można bardzo wiele, różnorodnych zamienników spożywczych, które pozwalają cieszyć się wyjątkowo słodkim smakiem. Wszystko dzięki temu, że standardowy, kaloryczny cukier zamieniany jest na różnego rodzaju słodziki, bądź cukry pochodzenia naturalnego. Bardzo często jest to erytrytol, jak również ksylitol, a więc cukier pozyskiwany z soku z brzozy. Dla przykładu, do dyspozycji osób, które prowadzą dietę ketogeniczną, oddane zostały puddingi proteinowe. Są to mleczne desery, zazwyczaj dostępne w takich smakach jak wanilia, czekolada mleczna, biała czekolada, czy słony karmel. Dzięki temu można oddać się błogim chwilom przyjemności, jednocześnie nie wprowadzając swojego organizmu ze stanu ketozy.

Makarony stworzone dla osób będących na diecie ketogenicznej

Bardzo wiele osób, które prowadzą dietę ketogeniczną, nie mogą poradzić sobie z brakiem ryżu, makaronu, ziemniaków w diecie. Okazuje się, że można stworzyć obiad ketogeniczny z wykorzystaniem zamienników spożywczych. Jednym z najbardziej popularnych jest makaron ketogeniczny. To idealny zamiennik, by tworzyć syte, wartościowe posiłki. Wraz z mięsem, białym serem, czy sosem na bazie sera, makaron pozwoli stworzyć syte, pyszne dania, niczym nie odbiegające od standardowych smaków znanych z kuchni włoskiej. Najlepsze książki kucharskie ketogeniczne, pozwalają na poznanie rewelacyjnych przepisów, które pozwolą nam na prowadzenie diety ketogenicznej w zgodzie z własnymi upodobaniami kulinarnymi.

Więcej na ten temat można odnaleźć w artykule noszącym nazwę: Jak radzić sobie z zachciankami na diecie ketogenicznej.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie procesu adaptacji organizmu do diety wysokotłuszczowej i funkcjonowania na ketonach, z praktycznymi wskazówkami.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o adaptacji organizmu do diety ketogenicznej i wskazówki, jak przejść przez ten proces.
  • Nowak, Ewa, "Adaptacja do ketozy"
    Książka omawiająca, ile czasu potrzeba, aby organizm przystosował się do diety ketogenicznej, z praktycznymi poradami i wskazówkami.
  • Kowalski, Tomasz, "Jak szybko wejść w ketozę"
    Przewodnik po procesie adaptacji organizmu do diety ketogenicznej, zawierający informacje o etapach i czasie potrzebnym na przystosowanie się do ketozy.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Na rynku dostępnych jest niezliczona ilość wielu, różnorodnych zamienników produktów węglowodanowych

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.