09.07.2024

Jak dieta ketogeniczna wpływa na samopoczucie


Każdy człowiek dąży do własnego szczęścia. Pracujemy na nie niejednokrotnie całe swoje życie. Od dawnych czasów ludzkość zdaję sobie sprawę, że duża część naszego nastroju warunkuje nasze pożywienie. Stąd wśród bardzo wielu osób pojawia się pytanie, jak dieta ketogenicznej wpływa na samopoczucie. Czy znaczące ograniczenie węglowodanów, brak możliwości sięgania po słodycze klasycznych, znanych marek, wiąże się z obniżonym nastrojem? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Alternatywne źródła energii na diecie ketogenicznej

Na samym początku należy zaznaczyć, że dieta ketogeniczna, będąca jadłospisem eliminacyjnym, wymaga poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Nasz mózg czerpie siły, przypływ energii, w dużej części z cukrów, które mu dostarczamy wraz z pożywieniem. Pomimo tego, dieta ketogeniczna dobrze wpływa na energię organizmu, gdy uda nam się osiągnąć stan ketozy. Wszystko dzięki temu, że stabilizuje się poziom cukru we krwi. Brak dynamicznych skoków powoduje, że nie czujemy się ospali w różnych częściach dnia. Wysoki poziom insuliny we krwi generuje spadki energetyczne- staramy się wtedy sięgać po kawę, czy napoje energetyczne. Na diecie ketogenicznej to właśnie ketony stają się dla organizmu "paliwem", dzięki której możemy cieszyć się wysokim poziomem energii. W praktyce oznacza to, że ketony zastępują węglowodany, posuwając na doskonałe samopoczucie na długi czas.

Różne okresy wprowadzania stanu ketozy

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak dieta ketogenicznej wpływa na samopoczucie osób ją stosujących. Jest to związane z okresem wdrażania jadłospisu. Można jednak przedstawić ogólny zarys, różne etapy, jakie należy przejść wprowadzając własny organizm w stan ketozy.

Pierwszy etap wydaje się być najtrudniejszy, zarówno pod względem psychicznym, jak i żywieniowym. Organizm doznaje pewnego rodzaju szoku- dotychczas otrzymywał każdego dnia węglowodany, i to najczęściej w dużej dawce. Nagle okazuje się, że zabieramy mu jego cenne paliwo. Nic więc dziwnego, że jest to moment, w którym odczuwamy spadek energii i dobrego samopoczucia. Nasz organizm wprowadzany jest w stan ketozy. Na początkowym etapie mogą pojawić się bóle głowy, ogólne osłabienie, senność, a nawet zawroty. Najgorsze, a zarazem przełomowe, są pierwsze dni wprowadzania diety ketogenicznej. Wraz z biegiem czasu stan naszego samopoczucia będzie się polepszać. Kolejnym etapem jest ogromny przypływ energii i sił witalnych. Możemy poczuć wówczas, pierwsze efekty diety ketogenicznej. Czujemy się wówczas doskonale. Co więcej, nasz organizm regeneruje się niezwykle szybko, pozwalając na sprawne wykonywanie wielu, różnorodnych czynności dnia codziennego. Po tym następuje moment stabilizacji organizmu. Osiągamy stan ketozy, który utrzymuje poziom cukru w naszej krwi na w miarę stałym poziomie.

Ketony zadbają o mądre gospodarowanie energią

Dlaczego dieta ketogeniczna pozwala na osiągnięcie dobrego samopoczucia na długi czas? Przede wszystkim wynika to z mądrego, racjonalnego gospodarowania energią. W przypadku dostarczania do organizmu węglowodanów, przypływ energii jest mocny, intensywny, ale krótkotrwały, po którym następuje tzw. dołek energetyczny. Ketony utrzymują energię i dobre samopoczucie trwale, przez długi czas. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, dieta ketogeniczna będzie idealnym wyborem dla osób aktywnych fizycznie, bądź sportowców. Wynika to z faktu, że ketony pomogą w lepszym zarządzaniu zapasami glikogenu mięśniowego. W efekcie można cieszyć się większą wydajnością własnego organizmu. Będzie można wykonywać ćwiczenia fizyczne przez dłuższy czas, wraz z większą intensywnością.

Jeśli chcesz osiągnąć stały poziom dobrego samopoczucia, bez względu na ilość obowiązków o charakterze prywatnym, jak również służbowym, dieta ketogeniczna jest właśnie dla Ciebie.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie korzyści zdrowotnych wynikających z diety wysokotłuszczowej, z naciskiem na poprawę zdrowia metabolicznego.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o korzyściach zdrowotnych i naukowych podstawach diety.
  • Nowak, Ewa, "Zdrowie na keto"
    Książka omawiająca korzyści zdrowotne diety ketogenicznej, z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi stosowania diety.
  • Kowalski, Tomasz, "Jak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie"
    Przewodnik po korzyściach zdrowotnych diety ketogenicznej, zawierający informacje o badaniach naukowych i praktyczne porady.
  • Zielińska, Maria, "Korzyści zdrowotne diety keto"
    Omówienie różnych korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania diety ketogenicznej, z uwzględnieniem naukowych podstaw.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Dieta ketogeniczna po kilku tygodniach pozwala na doskonałe samopoczucie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.