17.02.2024

Korzeń maca i jego wpływ na zdrowie


Dlaczego warto przeczytać dzisiejszy wpis? Bo dowiesz się, co to jest korzeń maca! Sprawdzisz jego najważniejsze właściwości w kontekście zdrowia. Przeczytasz również o pewnych przeszkodach, które uniemożliwiają jego stosowanie. A to tylko kilka z zagadnień, którymi się zajęliśmy!

Czym jest korzeń maca?

"Pieprzyca peruwiańska" i "peruwiański żeń-szeń" - jeśli gdzieś natkniesz się na takie nazwy, to chodzi... o korzeń maca. Powiązania z Peru i Ameryką Południową nie są przypadkowe. Wszak maca rośnie właśnie w wysokich Andach. Są tam odpowiednie warunki atmosferyczne, które wiele osób uważa za ekstremalne.

Ta roślina jest już od dość dawna z powodzeniem stosowana w medycynie peruwiańskiej. M.in. pod kątem efektywniejszego działania układu odpornościowego. Peruwiańczycy wierzą też, że to skuteczny produkt dodający energii i zmniejszający zmęczenie, a nawet... poprawiający libido.

Generalnie korzeń maca jest znany ludziom od dość dawna. Polacy zaś stopniowo się do niego przekonują. Warto mieć zaś ten produkt na swojej uwadze. W końcu korzeń maca znajduje się w prestiżowej grupie "superfoods". A należy do niej wyłącznie żywność charakteryzująca się niesamowitymi właściwościami pod kątem funkcjonowania organizmu.

Ta bulwiasta roślina adaptogenna cechuje się relatywnie niewielkimi wymiarami. Wygląda dość niepozornie. A ma naprawdę spory potencjał! Wróćmy na chwilę do wyglądu. Często ta roślina jest mylona m.in. z selerem, pietruszką, a nawet rzodkiewką.

Szczególne znaczenie ma właśnie bulwiasty korzeń zawierający multum cennych związków aktywnych. Są one wykorzystywane m.in. w przemyśle farmaceutycznym, ale nie tylko!

W składzie tej bulwiastej rośliny z Andów znajdują się np.: saponiny, flawonoidy, taniny, czy antocyjany. Tak samo, jak szereg witamin (np. rozmaite witaminy z grupy B, witamina C, witamina E), składników mineralnych (np. miedź, żelazo, wapń, potas i cynk), sterole roślinne (dobrze radzą sobie one z nadmiarem wolnych rodników), duże ilości błonnika, związki polifenolowe, węglowodany, białka i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Nastolatka czyta artykuł w sieci na temat korzenia maca.

Kiedy pomaga korzeń maca?

W jaki sposób ta bulwiasta roślina działa na organizm? Korzeń maca poprawia funkcjonowanie mózgu. Odpowiednia koncentracja, czy kreatywność są zaś wymagane, jeśli chodzi o rozmaite prace. Uniwersalność tego produktu polega na tym, że maca przydaje się również pod kątem realizowania zadań fizycznych. W końcu ten korzeń dodaje sporo energii.

W związku z powyższym jest to fajne rozwiązanie, jeśli ktoś systematycznie trenuje. Dużo pracujesz? Często jesteś wykończony po zakończeniu wykonywania zadań, a chcesz jeszcze zaliczyć jednostkę treningową? Korzeń maca dodaje werwy do działania. W efekcie treningi są wykonywane z odpowiednią intensywnością. A to przekłada się na szybsze realizowanie rozmaitych celów (np. bardziej atletyczna, umięśniona sylwetka).

Roślina z Ameryki Południowej pomaga w lepszej kontroli pod kątem właściwego poziomu gospodarki hormonalnej.

Maca jest także polecana osobom żyjącym w dużym stresie. W Twoim życiu nie brakuje napięcia? Zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej? Czasami czujesz, że to dla Ciebie za dużo? Okazuje się, że suplementy z tym preparatem nie tylko redukują stres, ale także poprawiają samopoczucie.

Czytasz dzisiejszy tekst, bo szukasz odpowiednich zestawów pudełkowych. Zależy Ci na zgubieniu zbędnych kilogramów? To Twój cel numer 1 na 2024 rok? W takim razie ta roślina powinna być wzięta na tapet! Maca dobrze oddziałuje na regulację poziomu cukru we krwi. W konsekwencji pojawia się mniejsza ochota na podjadanie pomiędzy posiłkami (np. chodzi o słodycze, chipsy, paluszki itd.).

Wspomnieliśmy już, że ta bulwiasta roślina dodaje energii. To istotne także z punktu widzenia osoby odchudzającej się. W końcu ten proces przebiega szybciej i skuteczniej, jeśli do właściwej diety pudełkowej będą dołączone stosowne, regularne treningi.

Na co jeszcze można liczyć? Zdaniem rozmaitych ekspertów stosowanie suplementów z tym składnikiem powoduje mniejsze ryzyko pojawienia się osteoporozy. A to groźna choroba, która potrafi "napsuć sporo krwi".

Roślina rodem z Ameryki Południowej dobrze działa na naczynia krwionośne. To w konsekwencji może złagodzić dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami. Maca wspiera także w obniżeniu stężenia hormonu ACTH.

Korzeń maca jest preparatem przydającym się w czasie rekonwalescencji. Miałeś kontuzję? Dodatkowo przeszedłeś zabieg? A może skończyło się tylko na rehabilitacji? Chcesz szybko wrócić do formy i dawnego życia? Sprawdź zatem charakterystykę tych suplementów diety.

Ciekawe są też właściwości tej rośliny pod kątem potencji. Ma to związek ze sporą zawartością argininy w bulwie. Ten aminokwas wspiera przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Ma to z kolei znaczenie pod kątem łatwiejszej erekcji.

Naukowcy dodają, że wspomniana arginina świetnie wpływa na jakość męskiego nasienia i na prostatę.

Oczywiście, osoby zmagające się z rozmaitymi kłopotami zdrowotnymi powinny być przede wszystkim pod opieką lekarza. Maca to może być fajne uzupełnienie. Jeśli jednak chcesz leczyć się przy pomocy takich suplementów diety, to zawsze konsultuj swoje decyzje z lekarzami.

Student słucha wykładu o korzeniu maca.

Korzeń maca: suplementy diety są coraz popularniejsze

To prawda. Generalnie Polki i Polacy coraz częściej decydują się na rozmaite suplementy. Uważamy jednak, że nie można opierać się wyłącznie na takich preparatach.

Znamy się na procesie odchudzania, dlatego posłużymy się tym przykładem. Jeśli chcesz zrzucić np. kilkanaście kilogramów, to konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety. Jeżeli nie masz czasu na gotowanie, a chcesz odchudzać się efektywnie i bezpiecznie, to zgłoś się do nas. Zaproponujemy Ci właściwe zestawy pudełkowe.

Warto dołączyć do tego odpowiednie, systematyczne treningi. Suplementy diety to świetne uzupełnienie. Nie oczekuj jednak, że będziesz zażywać np. tylko korzeń maca, a waga sama będzie leciała w dół. Najlepiej działać wielotorowo.

Inna sprawa jest taka, że nie każdy może zdecydować się na takie produkty (zaraz dowiesz się o przeciwwskazaniach). Jeśli w Twoim przypadku takich problemów nie ma, to możesz nabyć produkty w postaci np. tabletek, kapsułek i proszku.

Każdy suplement diety ma swoje plusy i minusy. Np. tabletki z korzeniem maca są bardzo proste w aspekcie codziennego stosowania. Wystarczy tylko stosować się do zaleceń producenta.

Z proszkiem jest więcej zamieszania. Trzeba go dokładnie odmierzyć itd. Druga strona medalu jest taka, że suplementy w takiej formie są bardziej uniwersalne. Wszak nie ma przeszkód, aby dodawać je np. do różnych potraw.

Dziadek - w aptece - chce kupić suplementy z korzeniem maca.

Korzeń maca a skutki nadmiaru

Jakie jest rekomendowane dawkowanie? Nie ma tutaj jednej reguły, do której zawsze należy się stosować. Ile suplementów diety z korzeniem maca, tyle rozmaitych rekomendacji. Najbezpieczniej będzie, jeśli będziesz stosować się do tego, co nakazuje konkretny producent (np. tabletek z korzeniem maca).

Zażywanie np. dwukrotnie większych dawek (szczególnie przez dłuższy okres) może wygenerować rozmaite kłopoty zdrowotne. Jakie? Są to m.in.: bóle głowy, bóle brzucha, duszności, wahania nastroju, kłopoty ze snem, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czy zbyt duże ciśnienie krwi.

Czasami trzeba liczyć się z dużym zdenerwowaniem, nadpobudliwością i niepokojąco mocno bijącym sercem.

Przede wszystkim przestrzegaj rekomendowanych dawek! Nie bagatelizuj też żadnego z tych objawów.

Starsza pani się farmaceuty o skutki nadmiaru korzenia maca w organizmie.

Korzeń maca: poznaj przeciwwskazania do stosowania

W takiej sytuacji jedna rada zawsze się sprawdza. Jeśli nie znasz się na medycynie, a jednocześnie masz wątpliwości, czy warto stosować suplementy z takim preparatem, jak korzeń maca, to należy spytać się o to kogoś mądrzejszego.

W pierwszej kolejności możesz wybrać się do lekarza rodzinnego albo farmaceuty z pobliskiej apteki. To dobre rozwiązanie, jeśli na nic aktualnie nie chorujesz.

Jeśli masz np. kłopoty z sercem, to należy już koniecznie odwiedzić kardiologa. W trakcie ewentualnej suplementacji trzeba zaś na bieżąco zgłaszać wszelkie niepokojące objawy. Aby można było w porę zacząć działać.

Jakie osoby powinny uważać? Są to kobiety w ciąży, karmiące mamy i dzieci. Z jednej strony nie ma dowodów na to, że maca na pewno szkodzi np. kobiecie i jeszcze nienarodzonemu dziecku. Nie powinno się jednak ryzykować. Zazwyczaj z takiego właśnie założenia wychodzą lekarze i ich pacjentki.

Jakie są jeszcze przeciwwskazania? Chodzi o nadciśnienie, schorzenia nerek, kłopoty z niedoczynnością tarczycy (goitrogeny mogą niestety zaburzać wchłanianie jodu).

Jeśli jesteś uczulony (albo podejrzewasz coś takiego), to także musisz wykazać się właściwą czujnością.

Mężczyzna sprawdza na swoim smartfonie, jakie są przeciwwskazania do zażywania suplementów z korzeniem maca.

Zestawy pudełkowe a korzeń maca

Czy takie preparaty są stosowane przez cateringi dietetyczne? To zależy od tego, co wyjdzie w trakcie indywidualnej konsultacji dietetycznej. W FitApetit taką oferujemy. Jeśli okazuje się, że nie ma przeciwwskazań, to wówczas mamy większe pole do manewru. Rzecz jasna stosujemy korzeń maca w takich ilościach, aby było przede wszystkim zdrowo, a dodatkowo smacznie.

Jeśli np. zainteresowany współpracą z nami klient zmaga się z pewnymi kłopotami zdrowotnymi (i wiemy, że maca nie wchodzi w grę), to oferujemy cateringi dietetyczne wolne od takich składników.

W FitApetit do każdej sprawy podchodzimy zatem indywidualnie.

Kobieta (zamawiająca dietę pudełkową przez telefon) pyta się o zawartość korzenia maca.

Korzeń maca: podsumowanie wiadomości

Korzeń maca (inaczej "pieprzyca peruwiańska" i "peruwiański żeń-szeń") rośnie w wysokich Andach. Jest od dość dawna stosowany w medycynie peruwiańskiej.

Maca należy do grupy "superfoods". Ta bulwiasta roślina adaptogenna m.in. charakteryzuje się niewielkimi wymiarami. Czasami jest mylona np. z rzodkiewką.

Korzeń maca zawiera m.in. rozmaite składniki mineralne (np. miedź, żelazo), witaminy (np. witamina C, witamina E), sterole roślinne, błonnik itd.

Maca m.in. dobrze wpływa na mózg, dodaje energii, pomaga w odchudzaniu, przydaje się w trakcie rekonwalescencji, a nawet jest polecana pod kątem potencji.

Jakie suplementy diety możesz wybrać? Np. w postaci tabletek, kapsułek, proszku. Kupuj suplementy, jeśli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania (np. ciąża, karmienie piersią, uczulenie, czy niedoczynność tarczycy). Później przestrzegaj rekomendowanych dawek.

Jak nas posłuchasz, to unikniesz rozmaitych efektów ubocznych. Są to np.: bóle brzucha, agresja, kłopoty ze snem i zbyt duże ciśnienie krwi.

Bibliografia:

  1. Gonzales, G. F. (2012). Ethnobiology and ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a plant from the Peruvian highlands. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2012.
  2. Clément, C., Diaz Grados, D. A., Avula, B., Khan, I. A., Mayer, A. C., & Russo, A. (2010). Influence of colour type and previous cultivation on secondary metabolites in hypocotyls and leaves of maca (Lepidium meyenii Walpers). Journal of the Science of Food and Agriculture, 90(5), 861-869.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Korzeń maca i jego wpływ na zdrowie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.