01.09.2024

Banany - poznaj ich kaloryczność i najważniejsze wartości odżywcze


Zdrowa dieta, właściwa ilość aktywności fizycznej, to dwa, podstawowe, kluczowe i najważniejsze filary, by móc cieszyć się doskonałym zdrowiem i wyglądem przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wdraża do swojego życia dobre nawyki żywieniowe. Stosując zalecenia oparte na rygorystycznej analizie składników pokarmowych, jasno można wskazać, że dieta dzieci i osób dorosłych powinna obfitować w dużą ilość warzyw, ale także owoców. Jednym z najbardziej popularnych i lubianych są banany. Ile kalorii ma banan? Ile gramów węglowodanów ma banan? Jakie wartości odżywcze wnosi dla naszego organizmu? Czy banan jest kaloryczny? Przyjrzyjmy się mu z bliska.

Krótka charakterystyka banana

Banan to znany jadalny owoc tropikalny. Co ciekawe, z botanicznego punktu widzenia banany zaliczane są do jagód. Pozyskiwany jest z kilku gatunków roślin zielonych- bananowców. Uprawa bananów odbywa się przede wszystkim w strefie międzyzwrotnikowej. Przodującymi krajami jest Afryka, Ameryka Południowa, jak również Północna, czy Azja.

Banany cechują się charakterystycznym wyglądem. Posiadają od 10 do 15 cm długości. Spotkać można jednak duże banany, których długość mierzona jest na 30 cm. Poszczególne gatunki bananów, jakie można wyróżnić, różnią się od siebie stopniem mączystości, zawartością cukru, jak również węglowodanów.

Ile banany mają kalorii?

Ile kalorii ma jeden banan? To często zadawane pytanie. Żeby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, należy wiedzieć ile gram ma banan. Czy banany są kaloryczne? Z pewnością tak, jednak wartość różni się w zależności od m.in.:

  • Stopnia dojrzałości,
  • Wagi,
  • Odmiany

Co więcej, należy także pamiętać, że banan kcal 100g będzie miał zupełnie inną, jeśli jest owocem z importu, sztucznie doprowadzanym do dojrzałości.

Ile kcal ma 1 banan? Można wskazać, że w banan kalorie w 100g wykazuje na poziomie 95 kcal. 1 duży banan kcal dostarcza do naszego organizmu przeważnie około 240 kcal. Średni banan kcal wykazuje na poziomie 115-190 kcal.

Warto wiedzieć, że ile kalorii ma banan, można obliczyć na kalkulatorze. To wygodne narzędzie dostępne online, które pozwala w wyliczeniu podaży kalorycznej wielu, różnorodnych artykułów spożywczych. Dla przykładu aby wiedzieć ile kcal mają 3 zjedzone banany, wystarczy jedynie je zważyć, a następnie cieszyć się z gotowego wyniku.

Banan- ilość węglowodanów

Tabela kaloryczna bananów jasno wskazuję, że są to owoce, które posiadają dużą dawkę cukru. Szacuje się, że banan węglowodany wykazuje na poziomie 24 g na 100 g. To niezwykle dużo. Warto więc nie tylko widzieć ile kalorii ma duży banan, ale także jak wiele cukrów się w nim znajduje. To, ile wegli ma banan, sprawia, że nie jest polecany dla osób cierpiących na cukrzycę typu II, jak również dla pacjentów walczących z insulinoopornością. Ile kcal ma duży banan to jedno, ale należy pamiętać jeszcze, że owoce tropikalne charakteryzują się bardzo wysokim indeksem glikemicznym. Jeśli zależy nam na tym, by banan posiadał mniej cukru i węglowodanów, z całą pewnością warto wybrać banany mniej dojrzałe. Im bardziej zielona i twarda skórka, tym mniej zawartości cukru. Najsłodsze, z zawartością dużej ilości węglowodanów i cukrów, są banany bardzo żółte, miękkie, z charakterystycznymi brązowymi kropkami na skórce.

Glukometr obok banana, wskazujący na potrzebę ograniczenia spożycia bananów w diecie osób cierpiących na cukrzycę, ze względu na zawartość cukru.

Ile białka i tłuszczu ma w sobie banan?

Wiemy już ile kalorii ma banan, jednak warto również rozważyć podaż białka tropikalnego owocu. Nie można w tym względzie być entuzjastom. Dla osób, które pragną zbudować własną masę mięśniową, prowadząc dietę wysokobiałkową będzie to zła wiadomość. Okazuje się, że opracowując plany żywieniowe oparte na przemyślanej suplementacji, należy pamiętać, że banan ilość białka posiada jedynie na poziomie 1/ 100 g.

A co z tłuszczem? Ile tłuszczu ma w sobie banan? To również bardzo znikome ilości. Wskazuje się, że 1 banan posiada zaledwie 0,33 g/ 100 g tłuszczu.

Mężczyzna ćwiczący na siłowni z podnoszoną sztangą, z minimalną ilością białka w swojej diecie, na przykładzie banana.

Banan- kalorie i wartości odżywcze

Jeśli wiemy już ile kalorii ma 100 g banana, warto poznać jego wartości odżywcze. Banan posiada makroskładniki, witaminy, jak również minerały. Cechą charakterystyczną owoca jest bardzo duża zawartość potasu. Wskazuje się, że banan 100g posiada aż 360 mg cennego składnika. Co więcej, tropikalne owoce są doskonałym źródłem:

Owoce to także prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy m.in.:

Banany to również prawdziwa skarbnica wielu, różnorodnych mikroelementów. Do najliczniej występujących w owocu zaliczyć należy:

Warto także zaznaczyć, że banany posiadają dużą ilość błonnika pokarmowego. Oznacza to, że doskonale regulują pracę jelit, jak również wspomagają cały układ trawienny.

Suplementy i banany jako doskonałe źródła witamin i minerałów, mimo ich kaloryczności. Spożywanie ich wspiera zdrowie organizmu.

Dla kogo przeznaczone są banany?

W związku z tym, ile kalorii ma 1 banan, jak również ile węglowodanów ma banan, nie każdy może włączyć go do swojej diety. Przede wszystkim kaloryczność banana doceniana jest przez sportowców, bądź osób wyjątkowo aktywnych fizycznie. W praktyce oznacza to, że wysoka wartość kaloryczna banana pozwala na szybki zastrzyk energii, co jest zjawiskiem w sporcie docenianym i pożądanym. To właśnie fakt, że banany posiadają dużą ilość węglowodanów, sprawia, że podczas wysiłku fizycznego po ich spożyciu można liczyć na przypływ nowych sił i energii. Warto mieć przy sobie banana w szkole, czy w pracy, jeśli chcemy dotrwać do kolejnego posiłku, a nie chcemy sięgać po jedzenie typu fast- food, czy słodycze. Po zjedzeniu banana, który jest bardzo syty, pożywny, z całą pewnością uda nam się zagłuszyć nieprzyjemne uczucie głodu. Już po kilkunastu minutach od spożycia uda nam się poczuć dawkę siły i energii, która pozwoli na dalszą pracę, czy naukę.

Korzystny wpływ bananów na naszą urodę

Niewiele osób wie, że spożywanie bananów korzystnie wpływa na wygląd naszego cery i skóry. Co niezwykle ciekawe, stosując zalecenia oparte na rygorystycznej analizie składników pokarmowych, okazuje się, że pomimo tego ile kcal ma mały banan, jego spożycie jest zalecane na diecie odchudzającej. Okazuje się, że owoce tropikalne wykazują działanie przyspieszające metabolizm. Co więcej, będąc na różnego rodzaju dietach niejednokrotnie silnie ograniczamy podaż kalorii, co sprawia, że czujemy zmęczenie, osłabienie. Jeśli pozwolimy sobie na banana, możemy cieszyć się zastrzykiem energii i sił. Eliminacja innych składników spożywczych, takich jak słodycze, smażone potrawy, ciężkostrawne dania, sprawi, że zjedzony banan nie będzie powodować nadwyżki kalorycznej, która mogłaby prowadzić do wzrostu masy ciała.

Chipsy bananowe- banan i kcal, a znane przekąski z jego wykorzystaniem

Doskonale wiemy już, ile kalorii ma średni banan. To całkiem spora ilość. Jednak nie jest to najbardziej kaloryczna propozycja, po jaką możemy sięgnąć. Ile kalorii ma banan w 100g? Około 370 kcal. To nic w porównaniu do przetworzonej, smażonej wersji, która znana jest jako chipsy bananowe. Tutaj smażony banan ilość kalorii w 100 g wykazuje na poziomie aż 518 kcal. To niezwykle kaloryczna przekąska, które nie odbiega kalorycznością od tradycyjnych, ziemniaczanych, chrupiących przekąsek. Chipsy bananowe to także duża dawka tłuszczu- na poziomie 34/100 g, jak również ogromna dawka węglowodanów. Czy banan ma węglowodany? Tak, ale chipsy bananowe mają ich jeszcze więcej. To aż 58/100 g. Przy tym wskazać należy jeszcze znikomą ilość białka- 2,3/100g. Jedynym walorem tego typu przekąsek jest duża zawartość potasu- 536 mg/ 100 g produktu.

Niekorzystnym rozwiązaniem mając na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała, dobrego zdrowia, są świeże banany oblana białą, mleczną, czy gorzką czekoladą. To dodatkowa porcja węglowodanów, jak również kalorii. Nie dość, że banan to jeden z najbardziej kalorycznych owoców, to połączony ze słodyczami staje się prawdziwą "bombą" kalorii i cukru.

Banan oblany czekoladą, którego należy unikać w połączeniu ze słodyczami, aby uniknąć nadmiernej kaloryczności i cukrów.

Zbilansowane posiłki w zasięgu Twoich rąk

Doskonale wiesz już ile kalorii ma mały banan. To tylko jeden z wielu, różnorodnych przykładów żywności, która dostarcza do naszego organizmu bardzo duże ilość kalorii. Siedząca praca, osiadły tryb życia, mała ilość aktywności fizycznej i kaloryczne jedzenie- to wszystko powoduje, że coraz więcej osób mierzy się z nadwagą, a co gorsza z otyłością. To niezwykle niebezpieczne, przebiegłe choroby cywilizacyjne, które powodują ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób decyduje się na catering dietetyczny. To gotowe jedzenie, które dopasowuje się do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Kiedy podamy nasz wiek, wagę, płeć, rodzaj pracy, czy ilość aktywności fizycznej, otrzymamy posiłki doskonale zbilansowane i pełnowartościowe, o właściwej kaloryczności. W praktyce oznacza to, że raz na zawsze będziemy mogli przestać myśleć o tym, ile kcal ma banan w 100g. Dieta pudełkowa sprawi, że nie będzie konieczności analizowania tabel odżywczych poszczególnych produktów spożywczych. Ominie nas także samodzielne liczenie kalorii. To bardzo wygodne i skuteczne w dążeniu do idealnej sylwetki, czy dobrego zdrowia rozwiązanie. Co więcej, firma cateringowa stawiając na zadowolenie swoich klientów, oferuje w ramach swojej oferty opcje darmowej dostawy. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można cieszyć się pysznym, gotowym pożywieniem dla siebie i swoich bliskich na cały dzień.

Ile kcal ma jeden banan to pytanie, które gości na ustach wielu osób, które pragną prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia. Warto znać kaloryczność, zawartość cukru, by wiedzieć, w jakich porach dnia pozwolić sobie na banany, a kiedy warto z nich zrezygnować. Pomimo tego, że banany cechuje duża wartość energetyczna, polecane są dla sportowców, czy aktywnych fizycznie dzieci. Mali konsumenci, którzy większość dnia spędzają na jeździe na rowerze, bieganiu, grach ruchowych z rówieśnikami, z całą pewnością mogą sięgnąć po pyszny i słodki owoc tropikalny o dowolnej porze dnia.

Banany to cenne źródło składników odżywczych, wspierających zbilansowaną dietę, szczególnie poprzez dostarczanie energii i witamin.

Bibliografia:

  • Slavin, J.L., Lloyd, B. (2012). Health Benefits of Fruits and Vegetables. Artykuł ten omawia korzyści zdrowotne bananów, które są bogatym źródłem potasu, co może pomóc w regulacji ciśnienia krwi i zapobiegać skurczom mięśni. Banany dostarczają również błonnika i witaminy B6, która wspiera zdrowie układu nerwowego.

  • Gonzalez, R., Miranda, M. (2015). The Nutritional Composition of Bananas. Badanie to analizuje szczegółowy profil kaloryczny i odżywczy bananów, wskazując, że są one źródłem węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, co czyni je idealnym wyborem dla sportowców oraz osób dbających o stabilny poziom cukru we krwi.

  • Insel, P., Turner, R.E., Ross, D. (2016). Nutrition. Książka ta opisuje rolę bananów jako ważnego składnika diety, zwłaszcza w kontekście zdrowia serca, układu trawiennego oraz wsparcia dla układu odpornościowego dzięki obecności witaminy C i fitoskładników.

  • Rogers, P.J., Hogenelst, K. (2021). Psychological Benefits of Banana Consumption. Artykuł ten omawia wpływ bananów na nastrój i poziom energii ze względu na ich zawartość tryptofanu, który wspomaga produkcję serotoniny, hormonu szczęścia. Wyniki wskazują, że banany mogą poprawiać nastrój oraz wspierać zdrowy sen.



Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

storage/files/09/kisc-bananow-na-stole.jpg

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.