30.07.2024

Mit i fakty o diecie ketogenicznej


Każdy z nas decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych, aby korzystnie wpłynąć na własny wygląd, zdrowie, czy samopoczucie. Z całą pewnością nikt z nas nie chce wyrządzić sobie krzywdy. Jedną z najbardziej popularnych form żywienia jest dieta ketogeniczna. Nic więc dziwnego, że wokół niej narosło bardzo wiele mitów, jak również faktów. Wiele osób zastanawia się, co jest prawdą, a co kłamstwem. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

FAKT: Dieta ketogeniczna pozwala bezpiecznie i trwale schudnąć

Wielu lekarzy specjalistów jasno wskazuję, że dieta ketogeniczna to jedna z najdoskonalszych form na odchudzanie. Rezultaty są piorunujące, a co najważniejsze, można cieszyć się dodatkowo wymiernymi efektami zdrowotnymi. Wszystko dzięki temu, że całkowicie zmienia się charakter metabolizmu. W związku z tym, że w naszym organizmie powstaje stan ketozy, możemy cieszyć się spalaniem własnej tkanki tłuszczowej, która staje się dla naszego organizmu paliwem do uzyskania energii.

MIT: Na diecie ketogenicznej wolno jeść tylko mięso

Jednym z najbardziej absurdalnych mitów dotyczących diety ketogenicznej, jest stwierdzenie, że można jeść na niej jedynie mięso. To nieprawda. Co prawda, mięso i wyroby mięsne do jeden z fundamentalnych produktów diety ketogenicznej, dużą zawartość tłuszczu, czy białka możemy odnaleźć także w innych produktach, takich jak m.in.: tłuste ryby, nabiał, jajka, orzechy, oliwa z oliwek. Co więcej, na diecie ketogenicznej można jeść nawet niektóre owoce, np. maliny i truskawki, czy zielone warzywa, takie jak np. ogórek, fasolka szparagowa, brokuły, a nawet grzyby.

FAKT: Zmienne samopoczucie na diecie ketogenicznej

Prawdą jest, że podczas stosowania diety ketogenicznej możemy odczuwać zmienny nastrój. Największe wahania i huśtawki nastroju możemy obserwować na samym początku wprowadzania diety, kiedy nasz organizm przygotowuje się do zmiany nawyków żywieniowych. Wówczas bardzo wiele osób cierpi na tzw. grypę ketonową. To stan, w którym bardzo wiele osób cierpi na migreny, rozdrażnienie, ból mięśni i stawów, a w niektórych przypadkach nawet drgawki, czy gorączkę. Jeśli jednak uda nam się przetrwać ten trudny, początkowy okres, wówczas z dnia na dzień będziemy mogli odczuwać coraz większą ilość przypływu energii i sił do działania.

FAKT: Dieta ketogeniczna wymaga dodatkowej suplementacji

Dieta ketogeniczna jest to dieta eliminacyjna. W praktyce oznacza to, że brak niektórych produktów spożywczych powoduje niedobory witamin i minerałów. Warto stosować suplementację już w celach profilaktycznych, a nie w przypadku, gdy pojawią się już braki cennych składników w organizmie. Nawet najlepiej zbilansowana dieta ketogeniczna wymaga uzupełnienia m.in. o witaminy z grupy B, witaminę D, A, czy E, jak również minerały, takie jak magnez, cynk, potas, sód, czy żelazo.

MIT: Ułożenie keto diety jest skomplikowane

Wokół diety ketogenicznej narosło stwierdzenie, że ułożenie dań jest skomplikowane i wymaga dużych nakładów pracy. Tymczasem okazuje się, że posiłki na diecie ketogenicznej mogą być bajecznie proste. Dla przykładu, grillowana pierś z kurczaka wraz z sałatką( ogórek, avocado, sałata, pomidor deserami keto

. Wystarczy skyr, erytrytol, jaja, świeże maliny, czy borówki, by stworzyć wyjątkowo smaczny keto sernik.

FAKT: Dieta ketogeniczna korzystnie wpływa na cały organizm

Prawdą jest, że dieta ketogeniczna bardzo korzystnie wpływa na cały stan organizmu. Przede wszystkim już po kilku tygodniach stosowania zmniejszają się stany zapalne w różnych częściach naszego organizmu, które są odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób i dolegliwości o charakterze przewlekłym. Co więcej, dieta ketogeniczna poprawia ogólny nastrój, obniża i stabilizuje poziom cukru we krwi, polepsza pracę mózgu, zmniejsza łaknienie.

Jak widać, dieta ketogeniczna nie wygląda w rzeczywistości tak przerażająco, jak niekiedy możemy usłyszeć, czy przeczytać. Oprócz eliminacji węglowodanów, jest to menu, które pozwala nam na doskonały smak swojego jedzenia, jak również wiele doskonałych korzyści dla zdrowia i urody. Co prawda, prowadzenie takiego stylu żywienia wymaga bardzo dużej samodyscypliny i samo zaparcia, jednak jadłospis keto, jak żaden inny, pozwala na osiągnięcie ogromnych korzyści.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie mitów i faktów na temat diety wysokotłuszczowej, podkreślając znaczenie odpowiedniego odżywiania. Kwaśniewski wyjaśnia, jakie są najczęstsze nieporozumienia dotyczące diety ketogenicznej i jak się do nich odnosić.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po mitach i faktach na temat diety ketogenicznej, zawierający informacje o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest zrozumienie naukowych podstaw diety ketogenicznej.
  • Moore, Jimmy, "Keto Clarity"
    Przewodnik po mitach i faktach na temat diety ketogenicznej, omawiający najczęstsze nieporozumienia i naukowe dowody. Moore wyjaśnia, jakie są najczęstsze mity dotyczące diety ketogenicznej i jak się do nich odnosić.
  • Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
    Opis naukowych podstaw mitów i faktów na temat diety niskowęglowodanowej. Phinney wyjaśnia, jakie są najczęstsze nieporozumienia dotyczące diety ketogenicznej i jak się do nich odnosić.
  • Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
    Przewodnik po mitach i faktach na temat diety niskowęglowodanowej, zawierający informacje o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach. Volek wyjaśnia, jakie są najczęstsze mity dotyczące diety ketogenicznej i jak się do nich odnosić.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Obalamy mity dotyczące diety ketogenicznej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.