09.02.2024

Spirulina: poznaj najważniejsze fakty


Nigdy jeszcze nie słyszałaś na temat tej algi? W takim razie warto zapoznać się z dzisiejszym tekstem! Czym jest spirulina? Jakie ma właściwości w kontekście zdrowia? Czy warto zdecydować się na suplementację? Oto nasze stanowisko!

Czym jest spirulina?

Spirulina jest coraz częściej stosowana przez Polaków, chociaż wciąż jeszcze dużo osób nie wie zbyt wiele na jej temat. A ta alga jest znana ogólnie już od czasów... starożytnych. Poznaj kilka istotnych faktów! Np. spirulina to nazwa handlowa związana z zielono-niebieskimi algami.

Należą one do sinic. Rosną zaś przede wszystkim na terenie Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej.

W składzie spiruliny nie brakuje m.in.:

Cenne właściwości zdrowotne sprawiają, że ta alga jest chętnie wykorzystywana w rozmaitych branżach. M.in. cateringowej. Okazuje się, że spirulina jest dodawana np. do:

  • koktajli owocowych
  • koktajli warzywnych
  • batonów energetycznych

Spirulina ma relatywnie ostry smak. Jeżeli będzie użyta w rozsądnych proporcjach, to możesz liczyć na odpowiednią wyrazistość. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę, aby nie okazało się, że np. koktajl owocowy będzie po prostu nie do wypicia.

Ta alga jest też wykorzystywana w żywieniu zwierząt i w branży kosmetycznej.

Na rynku pojawia się coraz więcej suplementów bazujących przede wszystkim na tej aldze. Klienci mają do dyspozycji nie tylko rozmaitych producentów, ale też m.in. różne formy (np. spirulina w proszku).

Student pyta się nauczyciela akademickiego, co to jest spirulina.

Kiedy pomaga spirulina?

W tej aldze nie brakuje m.in. bardzo dużej ilości porządnego białka. Na uwagę zwraca także korzystny rozkład aminokwasów. Nic dziwnego, że spirulina jest m.in. rekomendowana osobom, które nie jedzą mięsa lub zamierzają zdecydować się na taki model żywieniowy. Masz to w planach? Nie chcesz dokładać "cegiełki" do cierpienia zwierzaków? Aby funkcjonować na co dzień optymalnie, potrzebne jest Ci dobrej klasy białko. A spirulina posiada duże ilości tego składnika.

Ważne są także nienasycone kwasy tłuszczowe. Chodzi przede wszystkim o GLA. W efekcie możesz liczyć na wsparcie w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu.

Co jeszcze zawiera ta alga? Żelazo! I to jakie! Chodzi o żelazo, które jest dobrze przyswajalne (w porównaniu chociażby do żelaza z produktów np. pochodzenia zwierzęcego). Dlaczego nie można tego marginalizować? Jeśli w Twoim organizmie nie będzie właściwej dawki żelaza, to trzeba liczyć się m.in. z anemią. A to schorzenie bardzo utrudnia pracę, uczenie, aktywne spędzanie wolnego czasu itd. W końcu anemia wiąże się z dużym zmęczeniem.

Za co jeszcze odpowiada żelazo? Ten składnik występuje nie tylko w hemoglobinie, ale też w szpiku kostnym, gdzie jest wykorzystywany do generowania erytrocytów. Dodatkowo żelazo przyczynia się do sprawniejszej pracy mięśni itd.

Spirulina ma cechy przeciwzapalne i pomaga zapobiegać różnym infekcjom. To ważne, ponieważ dzięki temu trzeba rzadziej przejmować się chorobami. A jeśli już coś się pojawi, to alga pomaga np. w szybszym uporaniu się z nieżytem nosa itp.

Zależy Ci na właściwej kondycji serca? W takim razie wiedz, że ta alga dobrze wpływa na funkcjonowanie tego narządu. Dodatkowo zmniejsza ryzyko pojawienia się rozmaitych chorób związanych z sercem. Spirulina wykazuje chociażby właściwości przeciwmiażdżycowe.

W składzie jest też beta-karoten, który zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Eksperci zaznaczają, że spirulina przyczynia się także do spowolnienia rozwoju choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej.

Co jeszcze jest ważne? Spirulina ma błonnik. Na skutek tego można liczyć na ograniczanie wchłaniania tłuszczów i nadmiaru cukrów (pod kątem spożywanego na co dzień jedzenia). Błonnik przyczynia się też do efektywniejszego odchudzania.

Na jakie jeszcze właściwości warto zwrócić uwagę?

  • pomoc w skutecznym, bezpiecznym oczyszczeniu organizmu
  • regulowanie ciśnienia krwi
  • więcej sił do działania (w pracy, domu/mieszkaniu)
  • neutralizowanie wolnych rodników (które przyczyniają się do występowania wielu rozmaitych chorób i przyspieszają procesy starzenia się)
Pacjentka rozmawia z lekarzem o właściwościach zdrowotnych, które ma spirulina.

Spirulina: na jakie suplementy diety się zdecydować?

Zanim to w ogóle zrobisz, to warto iść do lekarza. Uważamy, że dotyczy to każdego zainteresowanego suplementacją. Nawet jeśli na nic nie chorujesz, to wizyta lekarska na pewno Ci nie zaszkodzi. A dowiesz się, czy spirulina (w Twojej sytuacji) jest rekomendowana.

Wiele osób decyduje się na suplementy diety różnej maści, ponieważ np. narzekają na chroniczne zmęczenie. Faktem jest to, że niektóre preparaty pomagają na to zagadnienie. Najpierw należy jednak dowiedzieć się, skąd to zmęczenie w ogóle się bierze. Wizyta u lekarza jest potrzebna, aby np. wykluczyć poważne choroby, które powodują, że organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.

Jeśli lekarz uzna, że możesz śmiało stosować suplementy diety, to czas wybrać stosowne preparaty. Najlepiej (czytaj najbezpieczniej) będzie zdecydować się na produkty od zaufanych firm. Nie obawiaj się o kwestie finansowe. W końcu konkurencja na rynku jest bardzo duża. Dzięki temu można liczyć na przystępne ceny!

Przed zakupami sprawdź jeszcze skład tych preparatów. M.in. pod względem metali ciężkich, czy rozmaitych zanieczyszczeń (np. cyjanotoksynami).

Pamiętaj, że takie algi mogą kumulować metale ciężkie, które działają niekorzystnie na zdrowie. To kolejny argument za tym, aby zdecydować się na porządne suplementy diety od topowych producentów. Fachowcy zwracają uwagę na skład, ponieważ chcą dostarczyć produkty naprawdę wysokiej jakości.

Konieczne jest sprawdzenie rekomendowanych, dziennych dawek i stosowanie się do tego. Oczywiście, zdarzają się osoby, które "wiedzą lepiej". I zamiast np. 2 tabletek biorą 4, 5 itd. Szybciej chcą osiągnąć rozmaite efekty. Kłopot jednak polega na tym, że w ten sposób doprowadzają do skutków ubocznych. Nie tędy droga! Trzeba być cierpliwym i spokojnie stosować suplementy. Tak, jak radzi producent. A rezultaty w końcu przyjdą!

Facet - w aptece - zastanawia się nad wyborem odpowiednich suplementów diety ze spiruliną.

Nadmiar spiruliny: jakie są objawy?

Wiele osób wybiera "drogę na skróty". Czyli zamiast cierpliwie czekać na efekty decydują się na nieodpowiednie ruchy. Jeśli będziesz zażywać za duże dawki spiruliny, to bardzo prawdopodobne są efekty, ale... uboczne.

Fakt, zdarzają się one rzadko i dotyczą przede wszystkim nieodpowiedniego dawkowania. Dlatego warto zachować umiarkowanie!

Klienci często szukają informacji - np. w sieci - na temat właściwego dawkowania. Tak naprawdę nie ma jednak "magicznej reguły" na tej płaszczyźnie. W końcu można zdecydować się na rozmaite suplementy w różnych postaciach (np. proszek, tabletki i kapsułki). Najważniejsze jest to, aby zapoznać się z tym, co sugeruje producent. Możesz jeszcze dla pewności spytać się o to zagadnienie np. pani z apteki.

Jakie są najczęstsze skutki uboczne? Jeślispirulina będzie zażywana niewłaściwie, to trzeba liczyć się m.in. z: reakcjami alergicznymi, bólami głowy i brzucha, nudnościami i wymiotami oraz biegunkami. Zbyt duże dawki tej algi powodują też kłopoty ze snem.

Kobieta jest zmęczona, ponieważ zażyła za dużo spiruliny i nie mogła spać w nocy.

Spirulina a przeciwwskazania do stosowania

Na preparaty bazujące na tej aldze nie powinny decydować się kobiety w ciąży i karmiące mamusie. Dlaczego? Tak naprawdę... nie ma konkretnych, udowodnionych naukowo powodów. Jeśli jednak coś jest niejasne, to lekarze i pacjentki wolą nie ryzykować. Uważamy, że to zrozumiałe podejście.

Niektórzy nie mogą na pewno zażywać suplementów diety ze spiruliną. Są to np. osoby mające fenyloketonurię. To relatywnie rzadka choroba metaboliczna - powstająca w wyniku niedoboru określonego enzymu. To prowadzi do zbyt wysokiego poziomu fenyloalaniny, który powoduje np.: obniżone napięcie mięśniowe i opóźnienie umysłowe.

Ze spiruliny nie mogą korzystać także osoby borykające się z zaburzeniami krzepnięcia. Warto zauważyć, że ta alga może zmniejszać krzepliwość krwi. Wtedy jest zaś np. większe ryzyko krwotoków z nosa.

Pobudzenie układu immunologicznego... nie zawsze jest korzystne. W końcu coraz więcej osób cierpi na choroby związane z tym aspektem (np. toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów). Skąd jednak bierze się problem? W takiej sytuacji układ odpornościowy identyfikuje komórki danego organizmu jako wrogie i chce je osłabić... Spirulina pobudza układ immunologiczny. A to powoduje, że pacjenci borykający się z takimi chorobami mogą mieć jeszcze większe objawy!

Starsza pani pyta się farmaceuty, jakie są przeciwwskazania do stosowania spiruliny.

Cateringi dietetyczne a spirulina

Chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie, czy spirulina jest zawarta w każdym zestawie pudełkowym? Nie! Oczywiście, w FitApetit wiemy o istnieniu takiej algi. Bardzo dobrze ją znamy. W związku z tym mamy świadomość, że są pewne przeciwwskazania.

Jeśli lekarz powiedział Ci, że możesz zdecydować się na diety pudełkowe, ale bez tej algi, to nie ma problemu. W FitApetit naprawdę nie brakuje wyboru. Oczywiście, chętnie pomożemy Ci wybrać coś właściwego!

Tak dodajemy wszystkie używane przez nas składniki, aby przede wszystkim było zdrowo. Czyli nie dopuszczamy do żadnych nadmiarów. Nasi dietetycy i kucharze troszczą się również o smak i urozmaicenie!

Dietetyk przeprowadza indywidualną konsultację: chce dowiedzieć się, czy dana osoba może zażywać spirulinę.

Spirulina: podsumowanie wiadomości

To alga znana już od starożytności. Z roku na rok zdobywa coraz większą popularność także w Polsce (m.in. wśród wegetarian). Spirulina ma uniwersalne właściwości. Występuje zaś głównie na terenie Afryki, Ameryki Południowej oraz Środkowej.

Skład tej algi to przede wszystkim: białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (np. witamina A i witamina C) i składniki mineralne (np. bardzo dobrze przyswajalne żelazo, mangan, fosfor i magnez).

Spirulina jest dodawana np. do rozmaitych koktajli. Znajduje zastosowanie także m.in. w branży kosmetycznej.

Jak działa ta alga? M.in. pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu, odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu.

Dodatkowo chroni serca (np. przed rozmaitymi chorobami), zapobiega różnym infekcjom i dodaje energii.

Jakie suplementy możesz wybrać? W postaci np. tabletek, kapsułek i proszku. Decyduj się tylko na takie produkty, które zawierają odpowiedni, sprawdzony skład. Później ważne jest przestrzeganie rekomendowanych dawek.

W ten sposób unikniesz takich komplikacji, jak np.: bóle brzucha, nudności, wymioty, bezsenność i biegunki.

Kto nie powinien spożywać spiruliny? Kobiety w ciąży, panie w czasie laktacji, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, czy zaburzeniami krzepnięcia.

W FitApetit mamy uniwersalne usługi. Oferujemy zatem zestawy bez spiruliny (jeśli np. zgłasza się do nas kobieta w ciąży) i z tą algą (jeżeli nie ma żadnych przeszkód zdrowotnych).

Bibliografia:

  1. Capelli, B., & Cysewski, G. R. (2010). Potential health benefits of spirulina microalgae. Nutrafoods, 9(2), 19-26.
  2. Khan, Z., Bhadouria, P., & Bisen, P. S. (2005). Nutritional and therapeutic potential of Spirulina. Current Pharmaceutical Biotechnology, 6(5), 373-379.
  3. Ciferri, O. (1983). Spirulina, the edible microorganism. Microbiological Reviews, 47(4), 551-578.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

spirulina

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.