03.09.2024

Pomidor - jakie ma wartości odżywcze. Czy jest kaloryczny?


Każdy dietetyk, lekarz specjalista, wskazuje, że zdrowa, zbilansowana dieta, musi być oparta przede wszystkim na dużej ilości warzyw. Każdy posiłek powinien obfitować w warzywa, zarówno jeśli chodzi o dietę osób dorosłych, młodzieży, jak również dzieci. Pomidor to jedno z najbardziej popularnych i wartościowych warzyw, które warto wprowadzić do codziennego jadłospisu. Jakie wartości odżywcze ma pomidor? Ile witamin ma pomidor? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Świeże pomidory z dodatkiem sera mozzarella, popularny dodatek do wielu dań, wspierający zdrową i zbilansowaną dietę.

Pomidory i ich charakterystyka

Pomidor zwyczajny to roślina jednoroczna. Rodzimym terenem warzywa jest Ameryka Południowa oraz Środkowa. Pomidor pochodzi z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Kwiaty są samopylne. Cechą charakterystyczną jest piękny zapach. Pomidory to warzywa wielu gatunków. Pomidory różnią się od siebie wielkością, kształtem, jak również kolorem. Najbardziej popularne są pomidory czerwone. Można spotkać także pomidory żółte, pomarańczowe, a nawet czarne. Jednak warto wiedzieć, że najbardziej wartościowe są pomidory czerwone.

Warzywo może być uprawiane w gruncie, szklarniach, jak również w tunelach foliowych- uprawia się je z rozsad.

Uprawa pomidorów na plantacji, zarówno w gruncie, jak i w tunelach foliowych, dla uzyskania najwyższej jakości warzyw.

Pomidor i wartości odżywcze

Warto poznać wartości odżywcze znanych i powszechnie wykorzystywanych warzyw. Jeśli chodzi o białko, pomidory nie są bogatym źródłem. W 100 g odnaleźć można zaledwie 0,88 g białka.

Czy pomidor ma węglowodany? Tak, ale również jest ich bardzo mało. W 100 g znajduje się jedynie 3,89 g węglowodanów. A co z tłuszczem? Na 100 g to zaledwie 0,20 g. Nic więc dziwnego, że pomidor to smaczne warzywo, które może być włączone do każdej diety.

Pomidor- makroskładniki zawarte w warzywie

Co zawierają pomidory? Jakie wartości odżywcze mają pomidory? Przede wszystkim są to warzywa znane z bardzo dużej zawartości likopenu. Jest to organiczny związek chemiczny, który znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwutleniających. Pomidory swoje cenne właściwości zawdzięczają swojemu barwnikowi, który znany jest jako likopen. Warto wiedzieć o nim trochę więcej. Jest to najsilniejszy antyutleniacz pochodzący z grupy karetonoidów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że likopen nie traci swoich właściwości nawet podczas obróbki cieplnej. Co niezwykle ciekawe, w przestworach, jakie wykonanym z pomidorów, odnaleźć można nawet 2-3 razy więcej zawartości likopenu, niż w świeżych warzywach.

Pomidor posiada także inne składniki odżywcze. Są nimi między innymi pektyny. Pomidor i jego składniki, to także ogromna zawartość potasu. W 100 g warzywa odnaleźć można aż 237 mg minerału.

Popularne i smaczne warzywa zawierają również dużą ilość witaminy C. Okazuje się, że 180 g warzywa jest w stanie w połowie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na tą substancję dla osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać, że pomidory nie powinny być łączone z ogórkami w sałatkach, ponieważ w takim połączeniu tracą one witaminę C ze względu na wytwarzanie niekorzystnego enzymu.

Jakie witaminy zawierają pomidory? W popularnych warzywach odnaleźć można dużą zawartość:

Rzadko występujące minerały znajdujące się w składzie pomidorów, to kobalt, miedź oraz mangan.

Pasta z pomidorów, bogata w witaminy i minerały, jest popularnym dodatkiem w kuchni, wspierającym zdrową dietę.

Pomidory wartości zdrowotne

Pomidor wartości do naszego organizmu wnosi na różnych polach. Zalety pomidora to przede wszystkim bardzo korzystny wpływ na działanie układu krwionośnego. Regularne spożycie tego popularnego warzywa sprawia, że znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawału serca. Należy także zaznaczyć, że pomidory wykazują działanie moczopędne. W efekcie obniżają ciśnienie krwi.

Dodatkowo pomidor poprawia trawienie. Dzięki temu możemy korzystnie wpłynąć na nasz metabolizm.

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że pomidory wzmacniają odporność. Pomidory zawierają witaminy i minerały, które ułatwiają walkę z drobnoustrojami, wirusami, czy bakteriami, które znajdują się w naszym otoczeniu. Niewiele osób zdaję sobie sprawę z faktu, że spożycie pomidorów chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Likopen zawarty w pomidorach sprawia, że warzywa wykazują działanie silnie przeciwutleniające. W praktyce oznacza to, że pomidory opóźniają występowania procesów starzenia, dzięki temu, że ich spożycie neutralizuje wolne rodniki.

Warto także zaznaczyć, że pomidory wykazują silne działanie antymiażdżycowe. Co ma pomidor? Zawiera drogocenne kwasy, które gromadzą się w komórkach wątroby. Dzięki temu pomidor nasila zachodzenie procesów utleniania kwasów tłuszczowych, jak również hamuje gromadzenie się szkodliwych trójglicerydów.

Regularne jedzenie pomidorów jest w stanie także zmniejszyć poziom cholesterolu. Wynika to z faktu obecności w składzie pomidorów pektyn.

Dzięki ciągłemu monitorowaniu postępów w dziedzinie żywieniowej genetyki udało się zauważyć, że jedzenie pomidorów zmniejsza aż o 34% ryzyko wystąpienia u mężczyzn raka prostaty. Co więcej, najnowsze badania znanych badaczy wskazują, że pomidory zmniejszają także ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

Warzywa przyczyniają się do poprawy układu nerwowego. Polepszają zdolności do koncentracji i skupienia. Warto także wiedzieć, że są to warzywa, które pomagają nam zachować piękny, nienaganny wygląd. Pomidory korzystnie wpływają na naczynia krwionośne, przez co polepszają dotlenienie, a witamina A i E doskonale nawilża naszą skórę, wykazując także działanie przeciwzmarszczkowe. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że pomidory są zalecane dla osób ze zmianami trądzikowymi- warzywo rozjaśnia skórę i zmniejsza zmiany trądzikowe.

Skóra z widocznymi zmianami trądzikowymi, które mogą być łagodzone dzięki regularnemu spożywaniu pomidorów bogatych w antyoksydanty.

Czy pomidor ma kalorie

Wartość kaloryczna pomidora jest niska, dzięki czemu warzywo można spożywać na różnych dietach. Okazuje się, że jest to warzywo, które pomaga w walce z nadwagą. Wynika to z niskiej kaloryczności. Pomidor kcal to zaledwie wartość 18 na 100 g. Jeden pomidor kcal zawiera najczęściej około 30, ze względu na fakt, że warzywo średniej wielkości najczęściej waży około 150 g. Kaloryczność pomidora jest więc znikoma. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pomidory to warzywa, które składają się w bardzo dużej ilości z wody. Nic więc dziwnego, że warzywa są dodawane do wielu potraw.

Pomidory na wadze, które pomagają w kontroli wagi, dzięki niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości błonnika.

Kto nie powinien spożywać pomidorów?

Pomimo tego, że pomidory wykazują niezliczoną ilość wartości dla naszego organizmu, można wskazać grupę osób, które powinny unikać ich spożywania. Przede wszystkim zbyt dużej ilości pomidorów nie powinny spożywać osoby, które chorują na dne moczanową. Co więcej, w jadłospisie obecność pomidora powinny również ograniczyć osoby, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów. Warto także wiedzieć, że pomidory mogą powodować zgagę. Kierując się najnowszymi odkryciami w dziedzinie nutrigenomiki można także wskazać, że pomidory uważane są za produkty uczulające. W związku z tym powinny unikać ich matki karmiące piersią, jak również małe dzieci rozszerzające dietę. Pomidory muszą być wprowadzone do diety stopniowo. Takie rozwiązanie znacząco zmniejszy ryzyko pojawienia się alergii na to warzywo. Co więcej, osoby, które posiadają wrażliwy układ pokarmowy powinny obierać pomidory ze skórki.

Znak stop obok pomidora, sugerujący ograniczenie spożycia tego warzywa w okresie karmienia piersią, aby uniknąć reakcji alergicznych.

Suszone pomidory- czy to dobry wybór?

Każdy, kto lubi smak pomidora, z całą pewnością niejednokrotnie natrafił na ich suszony wariant. Okazuje się ze względów zdrowotnych, że suszone pomidory są doskonałym wyborem. Posiadają więcej składników odżywczych oraz likopenu, niż świeże warzywa. Co więcej, posiadają o wiele wyższą wartość błonnika. Dla porównania w 100 g suszonych pomidorów można odnaleźć aż 13 g błonnika, a w 100 g świeżych pomidorów jedynie 1,2 g. Dodatkowo należy także wspomnieć, że suszone pomidory to źródło jeszcze większej ilości minerałów, takich jak m.in.: żelazo, wapń, magnez, czy fosfor.

Gotowa żywność pełna cennych warzyw

Pomidory to jedne z najbardziej popularnych i lubianych warzyw, które wnoszą dla naszego zdrowia wiele cennych właściwości. Jednak wiele osób prowadzi szybkie tempo życia, nie mając czasu na tworzenie wartościowego, pełnego smaku menu. Nic więc dziwnego, że catering dietetyczny cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Firma cateringowa oferuje doskonale zbilansowane, pełnowartościowe posiłki. Dieta pudełkowa jest opracowywana przez dietetyków klinicznych, co sprawia, że nawet w przypadku, gdy nie mamy czasu na samodzielne opracowanie diety, możemy korzystać z wartościowych rozwiązań w niskiej, atrakcyjnej cenie. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, nie musimy samodzielnie analizować składu poszczególnych składników odżywczych, czy liczyć kalorii. Każdy plan żywieniowy pełen zdrowych warzyw wskazuje, jak wiele kalorii zjadamy, jak również z czego przygotowane są posiłki. Co więcej, firma cateringowa oferuje dostawę gotowej żywność pod dowolnie wskazany adres, dzięki czemu znacząco możesz podnieść komfort swojego życia.

Rola warzyw w diecie jest ogromna. Na prowadzenie wysuwa się nieoceniona rola pomidora. To warzywo o doskonałym smaku, wykorzystywane przez znakomitych kucharzy na całym świecie, które jednocześnie niezwykle korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Zadbaj o regularne spożycie pomidorów w swoich posiłkach, i obserwuj, jak korzystnie wpływają one na Twoje samopoczucie, wygląd, a także zdrowie.

Bibliografia:

  • Willcox, J.K., Catignani, G.L., Lazarus, S. (2003). Tomatoes and cardiovascular health. Artykuł omawia właściwości odżywcze pomidorów, które są bogate w likopen, antyoksydant o silnym działaniu przeciwzapalnym. Spożycie pomidorów może przyczyniać się do obniżenia ryzyka chorób serca i udaru mózgu, co jest szczególnie istotne w kontekście diety antyoksydacyjnej.

  • Giovannucci, E. (2002). Tomato products, lycopene, and prostate cancer. Badanie to przedstawia związek między spożyciem pomidorów a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka prostaty. Likopen zawarty w pomidorach może chronić komórki przed uszkodzeniem DNA, co zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

  • Farnetti, S., Malandrino, N. (2015). Nutritional properties of tomatoes. W artykule tym omówiono niską kaloryczność pomidorów oraz ich bogactwo w witaminę C, potas i błonnik, co czyni je wartościowym składnikiem zdrowej diety. Pomidory wspierają również zdrowie skóry i układu odpornościowego.



Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

storage/files/09/kisc-pomidorow.jpg

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.