Co to jest Matcha? Jaka jest jej historia? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na produkty z tej serii? A może są jakieś przeciwwskazania? Jest wiele tematów, które należy poruszyć, dlatego od razu przechodzimy do konkretów!
Czym jest Matcha?
Co warto wiedzieć na jej temat? Matcha to zielona herbata w proszku. Z roku na rok staje się coraz popularniejsza w Polsce. Nie powinno to jednak jakoś szczególnie zaskakiwać! Wszak Matcha fajnie smakuje, a przy okazji charakteryzuje się wieloma ważnymi właściwościami zdrowotnymi.
Warto wspomnieć nieco więcej na temat samego sposobu uprawy. Niezbędne jest tutaj zacienianie krzewów. O czym należy koniecznie pamiętać? Osoby zajmujące się tymi zadaniami zacieniają krzewy herbaciane na mniej więcej 3 tygodnie przed planowanymi zbiorami. W jakim celu? Aby skuteczniej je chronić przed promieniowaniem słonecznym. W takich działaniach nie ma przypadku. W końcu później te krzewy są w stanie np. wyprodukować więcej korzystnych mikroelementów.
Gdzie po raz pierwszy usłyszano o takich produktach? Generalnie Matcha kojarzy się przede wszystkim z Japonią. Warto jednak dostrzec, że najwcześniej poznano ją... w Chinach. Na terenie tego państwa (już od około VIII wieku) picie Matchy było nawet jednym z elementów spotkań towarzyskich.
Czy zielona herbata w proszku może być jednym z filarów... nurtu filozoficznego? Teoretycznie to absurdalne. A jednak! Rozmaite źródła podają, że w XV wieku Matcha stała się podstawą filozofii Chado, czyli "Drogi Herbaty".
Nieco wcześniej, bo w XIII wieku (już w Japonii) buddyjscy mnisi doszli do bardzo ciekawego wniosku... Uznali, że Matcha świetnie pomaga im pod kątem utrzymania odpowiedniej koncentracji w czasie medytowania. Warto zaś wspomnieć, że takie aktywności trwały przez wiele długich godzin. Mnisi chętnie zatem decydowali się na Matchę, ponieważ dzięki niej mogli dotrzeć nawet do najdalszych zakamarków swojego umysłu.
Na moment wróćmy jeszcze do Chado. Jednym z ważniejszych elementów jest na tej płaszczyźnie... ceremonia herbaciana. Już w tamtych czasach uważano, że picie Matchy wspiera w dążeniu do osiągnięcia "oświecenia".
I tak Matcha przetrwała do dzisiaj! Ta zielona herbata w proszku cechuje się nie tylko walorami smakowymi i zdrowotnymi. Dodatkowo jest bardzo elastyczna. W końcu można ją nie tylko pić, lecz także dodawać chociażby do pysznych deserów.
Jak pomaga Matcha?
Jeśli coś jest nazywane "eliksirem nieśmiertelnych", to nie może być w tym przypadku. Takie określenie pojawiło się w Japonii i dotyczyło właśnie Matchy. Na marginesie trzeba dodać, że obecnie ta zielona herbata w proszku jest uważana za najcenniejszą, jeśli chodzi o cały Kraj Kwitnącej Wiśni.
Zastanawiasz się, czym różni się Matcha od klasycznej herbaty liściastej? Tutaj spożywa się całe listki herbaty, a nie wyłącznie sam napar. Jak zaś wygląda w praktyce przygotowanie Matchy? Uniwersalność tego produktu polega na tym, że możesz to zrobić na ciepło/zimno.
Jeśli chodzi o pierwszą opcję, to dobrze byłoby przygotować Matchę w czarce i użyć specjalnych elementów, aby uzyskać efektownie prezentującą się piankę. Czym charakteryzuje się wersja na zimno? Należy wsypać produkt do butelki z zimną wodą, a potem potrząsnąć. Orzeźwienie gwarantowane!
Przejdźmy do właściwości zdrowotnych. Matcha jest m.in. bardzo często wybierana przez studentów i osoby pracujące umysłowo. Nie ma w tym przypadku. W końcu ten produkt - najbardziej kojarzony z Japonią - poprawia pamięć, koncentrację i sprawia, że mózg zaczyna po prostu lepiej funkcjonować!
Nas (w końcu prowadzimy firmę cateringową) bardzo cieszy to, że zielona herbata w proszku pomaga w procesie odchudzania. Dlaczego? Matcha m.in. poprawia metabolizm. Dodatkowo dodaje energii (przez to osoby odchudzające się chętniej trenują). Nie da się zaś ukryć, że odpowiednia dieta pudełkowa plus systematyczna aktywność fizyczna to najlepszy "przepis na sukces".
Nic dziwnego, że Matcha jest także chętnie kupowana przez osoby, które regularnie trenują (np. na siłowni). Nie masz kłopotów z wagą? Chcesz zaś zadbać np. o lepsze wyniki w swoim sporcie? Ta zielona herbata w proszku pobudza, dodaje energii i zwiększa wytrzymałość. Dzięki temu treningi są wykonywane z odpowiednią intensywnością.
Stosując Matchę można spowolnić procesy starzenia się organizmu. A to nie koniec dobrych wiadomości. Zielona, sproszkowana herbata wspiera w bezpiecznym i efektywnym oczyszczaniu organizmu z różnych toksyn. Niewątpliwie warto od czasu do czasu pomyśleć o takiej kuracji. W końcu nasze organizmy są bardzo narażone na kumulowanie rozmaitych toksyn, które działają niekorzystnie na zdrowie!
Na co dzień pijesz kawę? Może warto pomyśleć o lepszych, skuteczniejszych zamiennikach? Wielu ekspertów uważa, że w tym gronie znajduje się Matcha. Ta zielona herbata m.in. na dłużej pobudza. Dzięki temu można np. lepiej skoncentrować się na konkretnych zadaniach. Dodatkowo zawarte w Matchy składniki dobrze działają na nasze samopoczucie.
Opisywany produkt jest bardzo silnym antyoksydantem. W efekcie nie trzeba martwić się nadmiarem wolnych rodników, które działają negatywnie na mózg, wzrok, a nawet przyczyniają się do powstawania nowotworów!
W składzie Matchy znajdują się m.in. katechiny, które dobrze wpływają na układ immunologiczny. Warto też wspomnieć o cechach antybakteryjnych i antywirusowych.
Co jeszcze należy wiedzieć na temat katechin? Pomagają one utrzymać optymalny poziom cholesterolu we krwi. Zmniejszają też ryzyko pojawienia się bardzo groźnej miażdżycy.
Matcha to też rozmaite witaminy i minerały -chodzi m.in. o:
Matcha a skutki nadmiaru
Czy trzeba martwić się takimi kłopotami? To zależy w największym stopniu od Ciebie. Ogólnie przyjmuje się, że optymalna dawka Matchy to dwie szklanki (dziennie). Jeżeli będziesz mieć to na uwadze, to najpewniej ominą Cię efekty uboczne.
Oczywiście, każdy organizm jest inny i nieco inaczej reaguje. Czasami wypicie jednej szklanki Matchy może spowodować pewien dyskomfort. Jaka jest zatem tutaj zasada? Pamiętaj o maksymalnych dawkach, ale przede wszystkim obserwuj siebie. Jeśli nigdy nie korzystałeś z tej sproszkowanej zielonej herbaty, to dobrze byłoby zacząć najpierw od mniejszych dawek.
Jakie są ewentualne skutki uboczne? To np.: złe samopoczucie, rozdrażnienie, nadpobudliwość, bóle głowy, bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty, czy kłopoty ze snem.
Matcha: przeciwwskazania do stosowania
Faktem jest, że Matcha jest dość specyficznym produktem. Niestety, ta sproszkowana herbata nie jest dla każdego! Wiele osób nie ma zaś pojęcia, czy mogą ją stosować. Masz wątpliwości? Udaj się do lekarza, zrób badania i się ich pozbądź!
Ten produkt kojarzony głównie z Japonią nie jest polecany pacjentom zmagającym się z niewydolnością wątroby i/lub anemią.
Matcha nie powinna być pita przez kobiety w ciąży. Dlaczego? Lekarze zaznaczają, że może to spowodować nawet poronienie! Na dodatek ta sproszkowana herbata mocno utrudnia wchłanianie bardzo ważnego kwasu foliowego!
Matcha nie powinna być spożywana na czczo. Należy także uważać, aby nie popijać nią leków. To może bowiem wygenerować niepożądane skutki dla zdrowia!
Matcha a zestawy pudełkowe
Aktualnie nie brakuje osób decydujących się na zestawy pudełkowe. Masz podobne plany? Chcesz w końcu zrzucić kilka kilogramów? Wiesz, że Matcha w tym pomaga? Dlatego zastanawiasz się, czy korzystamy na co dzień z takich preparatów?
Nasza firma cateringowa FitApetit to rozwiązanie, które możemy Ci z czystym sumieniem polecić. Działamy profesjonalnie, a to, że mamy klientów w rozmaitych miastach i miasteczkach nie jest nawet w 1% przypadkowe. Po prostu oferujemy profesjonalne i bardzo nowoczesne usługi cateringowe.
Nasze diety pudełkowe (pomagające m.in. odchudzić się) są zdrowe i zarazem pyszne. Gwarantujemy też świeżość! W końcu korzystamy wyłącznie z najwyższej klasy produktów. Nie zapominamy też o żywności zaliczanej do "superfoods".
Stosowanie rozmaitych produktów zależy zaś głównie od tego, czy nie ma przeciwwskazań. Matcha chodzi Ci po głowie? Czasami nie ma możliwości, aby ją pić! W końcu ta zielona herbata z Japonii jest zabroniona, jeśli np. chodzi o kobiety w ciąży.
Planując i przygotowując zestawy pudełkowe trzeba skupić się przede wszystkim na zdrowiu i bezpieczeństwie. Tak właśnie działamy w FitApetit.
Matcha: podsumowanie wiadomości
Matcha (nazywana także "eliksirem nieśmiertelnych") to smaczna i zdrowa zielona herbata w proszku - zalicza się ją do "superfoods". W trakcie uprawy bardzo istotne jest m.in. zacienianie krzewów.
Ten produkt został odkryty w Chinach. Najbardziej kojarzy się jednak z Japonią. Co ważne, Matcha może być nie tylko pita (zarówno w wersji na zimno, jak i na ciepło), ale także dodawana np. do zdrowych, smacznych deserów.
Na co pomaga Matcha? M.in. pod kątem: lepszego funkcjonowania mózgu (poprawia się koncentracja i pamięć), oczyszczenia organizmu z toksyn i odchudzania (metabolizm jest bardziej "podkręcony").
Ta zielona, sproszkowana herbata (zawierająca rozmaite witaminy i minerały) spowalnia procesy starzenia się i chroni przed rozmaitymi chorobami (w końcu to silny przeciwutleniacz).
Matcha to świetny zamiennik kawy.
Jak dużo można pić Matchy na co dzień? Maksymalna dawka to około dwie szklanki tej sproszkowanej zielonej herbaty. Z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć? To np. złe samopoczucie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, biegunki, czy bóle brzucha.
Jakie są główne przeciwwskazania? To np.: ciąża, anemia i niewydolność wątroby.
Chcemy zaznaczyć, że w FitApetit korzysta się z topowej żywności. Nie zapominamy też o produktach typu "superfoods". Dzięki temu nasze diety pudełkowe są zawsze zdrowe, pyszne i świeże.
Bibliografia:
- Weiss, D. J., & Anderton, C. R. (2003). Determination of catechins in matcha green tea by micellar electrokinetic chromatography. Journal of Chromatography A, 1011(1-2), 173-180.
- Komes, D., Horžić, D., Belščak, A., Ganić, K. K., & Vulić, I. (2010). Green tea preparation and its influence on the content of bioactive compounds. Food Research International, 43(1), 167-176.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Jagody acai - odkryj niesamowite właściwości tego superfood!
- Korzeń maca - superfood pełne energii i vitalności!
- Siemię lniane - uniwersalne superfood dla organizmu!
- Cynamon - więcej niż przyprawa, superfood dla zdrowia!
- Ashwagandha - adaptogenne superfood dla umysłu i ciała!
- Spirulina - supermoc w małym algowym superfood!
- Kurkuma - naturalny superfood dla zdrowia i urody!
- Jagody goji - sekret długowieczności i witalności!
- Nasiona chia - niezbędny element zdrowej diety!
- Ostropest plamisty - klucz do zdrowia i odporności!