Cynamon to znana i lubiana przyprawa. Nie każdy jednak wie, że jego cenne właściwości wykraczają daleko poza branżę kulinarną. Gdzie jeszcze jest stosowany cynamon? Chcesz dowiedzieć się o jego wpływie na zdrowie? A może interesują Cię przeciwwskazania do używania cynamonu? Nad wszystkimi powyższymi tematami pochyliliśmy się w poniższej lekturze.
Czym jest cynamon?
Cynamon to przede wszystkim popularna przyprawa. Zastanawiasz się, z czego jest tak naprawdę wytwarzana? Okazuje się, że z kory cynamonowca. Można na tej płaszczyźnie wyszczególnić kilka rodzajów. Zazwyczaj zaś cynamon jest produkowany z cynamonowca cejlońskiego. Warto zwrócić uwagę też na cynamonowiec kamforowy i chiński.
Cynamon zawiera rozmaite składniki odżywcze, które są istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy wymienić tutaj np.:
- terpeny
- aldehyd cynamonowy
- garbniki
- kuminol
Cynamon składa się m.in. z wielu witamin i minerałów. Są to bardzo cenne składniki, bez których nie można funkcjonować na najwyższych możliwych obrotach. Chodzi m.in. o witaminę A, witaminę B6, witaminę C, witaminę K, kwas foliowy, żelazo, magnez i wapń. Nie brakuje także dobrej jakości tłuszczów, węglowodanów i białka.
Z zalet cynamonu korzysta się od bardzo dawna! I to nie tylko w kuchni. Niektórzy określali tę przyprawę mianem "pokarmu bogów". Nie było to zaś przypadkowe... W końcu olejek z cynamonu (znany np. w starożytnej Grecji i Egipcie) był stosowany chociażby do balsamowania ciał. Ale nie tylko! Historycy podają, że takie rozwiązanie było wykorzystywane do okadzania domów i mieszkań (aby skutecznie wypędzić złe duchy), a także w celach zdrowotnych (np. do łagodzenia bólów mięśniowych i w trakcie leczenia przeziębień).
Z cennych właściwości korzystały także osoby borykające się z dolegliwościami ze strony stawów i układu pokarmowego.
Na co pomaga cynamon?
W jaki sposób teraz korzysta się z właściwości tej aromatycznej przyprawy? Musisz wiedzieć, że cynamon przyczynia się do pobudzania wydzielania soków trawiennych i żółci. A to powoduje, że składniki odżywcze o wiele lepiej się wchłaniają.
Chcesz czuć się zdrowo? Dodatkowo bardzo ważna jest dla Ciebie atrakcyjna sylwetka? Należy zatem dbać m.in. o stosowny poziom cholesterolu. A pomaga w tym właśnie cynamon. Dzięki niemu można bowiem efektywnie obniżyć poziom "złego" cholesterolu.
Cynamon dobrze wpływa na działanie mózgu. Poprawia m.in. pamięć i koncentrację. Jest zatem rekomendowany osobom jeszcze się uczącym/pracującym umysłowo. Warto zaznaczyć, że ta przyprawa skutecznie poprawia dopływ krwi do mózgu. A to przyczynia się do większej ilości niezbędnego tlenu i składników odżywczych.
Z właściwości cynamonu chętnie korzystają pacjenci mający kłopoty ze strony układu pokarmowego. Wszak cynamon odpowiada za łagodzenie dolegliwości trawiennych itp. Jest także polecany pod kątem:
- wzdęć
- gazów
- zgagi
- skurczów żołądka
- biegunek
- wrzodów
Olejek z kory cynamonowca (wykazujący działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze) jest używany w kontekście np. gryp, przeziębień, czy zakażeń dolnych i górnych dróg oddechowych.
Czym jeszcze charakteryzuje się taki olejek? To środek antyseptyczny powodujący, że różne mikroorganizmy nie są w stanie źle wpływać na działanie organizmu.
Nie każdy wie, że cynamon to afrodyzjak, który bardzo skutecznie działa głównie na panie. Eksperci dostrzegają, że ta uniwersalna przyprawa m.in. zwiększa ukrwienie rozmaitych narządów wewnętrznych.
Cynamon przyczynia się do odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi, pobudzenia wytwarzania estrogenów, a także wspiera w aspekcie zwalczania infekcji skóry.
Ta przyprawa jest także antidotum na zwalczanie pasożytów. Chodzi m.in. o wszy itd. Można też liczyć na skuteczną "rywalizację", jeśli chodzi o pasożyty układu pokarmowego.
Nieprzypadkowo ta przyprawa jest chętnie stosowana w okresie jesienno-zimowym jako składnik rozmaitych herbat. W końcu cynamon ma właściwości rozgrzewające. Dodatkowo wykazuje się cechami przeciwbólowymi, znieczulającymi i przeciwzapalnymi.
Na co jeszcze można liczyć w praktyce? Jeśli często masz kłopot z bólami głowy, to warto pomyśleć o stosowaniu tej przyprawy (oczywiście w umiarkowanych ilościach). Eksperci uważają, że cynamon wpływa zaś na łagodzenie takich dolegliwości.
Fachowcy zwracają uwagę też na dobry wpływ na proces krzepnięcia krwi, regulowanie pracy nerek, a nawet działanie profilaktyczne (w przypadku np. raka jelita grubego).
Gdzie jeszcze jest wykorzystywany cynamon? W branży kosmetycznej. Nadaje się np. jako składnik kremów i perfum.
Na co można liczyć na tej płaszczyźnie? Kosmetyki zawierające m.in. cynamon bardzo zachęcająco pachną. Nie powinno zatem dziwić, że producenci chętnie decydują się na takie składniki.
Oprócz tego cynamon wykazuje się właściwościami dezynfekującymi, dlatego sprawdza się kosmetykach, które efektywnie oczyszczają skórę. Można także liczyć na skuteczne eliminowanie wszy itd.
Jeżeli uważasz, że stan Twojej skóry pozostawia sporo do życzenia, to należy zastanowić się nad takimi preparatami. Dlaczego? Cynamon ma właściwości antyoksydacyjne. A to przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się skóry. Kosmetyki z tym produktem są też polecane osobom zmagającym się m.in. z trądzikiem.
Gdzie jeszcze jest stosowany cynamon?
- pasty do zębów (np. olejek z cynamonu zapobiega powstawaniu próchnicy)
- rozgrzewające balsamy
Cynamon a skutki nadmiaru
Co robić, aby pod żadnym pozorem nie dopuścić do powstania żadnych efektów ubocznych? Przede wszystkim stosuj się do zalecanych dawek! Eksperci uważają zaś, że dziennie można spożyć około jedną łyżeczkę cynamonu. Taka wartość jest bezpieczna i nie powinna wygenerować żadnych skutków ubocznych.
Trzeba jednak wiedzieć, że każdy organizm reaguje nieco inaczej. Jeśli zatem zamierzasz stosować cynamon, to dobrze byłoby zacząć od nieco mniejszych dawek, a dopiero potem stopniowo je zwiększać. Aby po prostu Twój organizm miał czas, by się do wszystkiego przyzwyczaić.
Jeśli będziesz stosować tę przyprawę w nadmiernych, niewskazanych ilościach, to prosisz się niestety o kłopoty ze zdrowiem... Z jakimi skutkami ubocznymi należy się liczyć? Są to m.in.: bóle brzucha, nudności, wymioty, "bulgotanie" w żołądku, biegunki, a nawet wzmożone pocenie się.
Te wszystkie symptomy wpływają na ogólne samopoczucie, które nie jest najlepsze...
Cynamon: przeciwwskazania do stosowania
Wiele osób uważa cynamon za bardzo bezpieczną przyprawę. W zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest. Zawsze warto jednak sprawdzić wszystkie "za" i "przeciw".
Jakie są najważniejsze przeciwwskazania? Żeby się tego dowiedzieć, warto poczytać na ten temat lub po prostu poświęcić nieco swojego wolnego czasu na odwiedzenie lekarza (np. rodzinnego). Dobry ekspert powinien przeanalizować Twoje położenie i powiedzieć Ci, czy są jakieś przeszkody pod kątem stosowania cynamonu.
Jeśli jesteś w ciąży, to na pewno myślisz o swoim bezpieczeństwie i przede wszystkim bezpieczeństwie własnej pociechy. W takiej sytuacji należy odpuścić sobie stosowanie cynamonu. Eksperci zaznaczają, że ta przyprawa może doprowadzić do przedwczesnego porodu albo nawet poronienia.
Ta przyprawa w niektórych sytuacjach może spowodować powstanie reakcji alergicznych. Trzeba potem mierzyć się m.in. z atopowymi zmianami zlokalizowanymi w okolicach ust.
Jak już wiesz, cynamon jest składnikiem np. rozmaitych past do zębów. Osoby uczulone powinny się trzymać z dala od takich produktów.
Borykasz się np. z kamicą wątrobową? Musisz być zatem szczególnie ostrożny. W końcu w cynamonie znajduje się eugenol, a ten składnik może negatywnie działać na właściwości żółci...
A może zmagasz się z wrzodami dwunastnicy lub żołądka? W przypadku takich schorzeń cynamon nie jest zabroniony, ale decyzja o jego stosowaniu powinna być skonsultowana np. z gastrologiem.
Czy cynamon znajduje się w zestawach pudełkowych?
Tak. Oczywiście tylko wtedy, kiedy nie ma żadnych przeszkód do jego stosowania (np. chodzi o ciążę, uczulenia itd.). W przeciwnym razie diety pudełkowe FitApetit nie zawierają tej przyprawy.
Jak nie ma żadnych wątpliwości w tej sprawie, to dodajemy cynamon w rozsądnych ilościach. Odpowiednie wyważenie dobrze wpływa na smak, zapach i oczywiście kwestie zdrowotne.
Do czego można dodawać tę przyprawę (jedna łyżeczka to tylko około 10 kalorii)? Np. do:
- dań mięsnych
- dań rybnych
- rozmaitych koktajli
- owsianek
- zdrowych deserów
Cynamon: podsumowanie wiadomości
Cynamon to przyprawa (znana m.in. już od czasów starożytnej Grecji) wytwarzana z kory cynamonowca. Przeważnie jest on produkowany z cynamonowca cejlońskiego. Znaczenie mają również cynamonowiec kamforowy i chiński.
Ta przyprawa zawiera m.in. witaminy (np. witamina A, witamina B6, witamina C), składniki mineralne (np. żelazo, magnez i wapń), tłuszcze, węglowodany i białko.
Jakie właściwości ma cynamon? M.in. przyczynia się on do pobudzania wydzielania soków trawiennych i żółci, utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu i ciśnienia.
Oprócz tego dobrze wpływa na mózg, układ pokarmowy, a nawet jest składnikiem... past do mycia zębów.
To również składnik rozmaitych kosmetyków, perfum i rozgrzewających balsamów.
Skutki uboczne? To np.: wzmożone pocenie się, bóle brzucha, nudności, wymioty, czy biegunki.
Kto nie powinien stosować cynamonu? Np. osoby z kamicą wątrobową, uczulone i kobiety w ciąży.
Cynamon (w odpowiednich, rekomendowanych ilościach) znajduje się w cateringach dietetycznych od FitApetit. Oczywiście, jak nie ma żadnych przeciwwskazań. Bo jeśli takie występują, to nie dodajemy cynamonu do konkretnych zestawów pudełkowych.
Bibliografia:
- Ranasinghe, P., Pigera, S., Premakumara, G. A. S., Galappaththy, P., Constantine, G. R., & Katulanda, P. (2013). Medicinal properties of 'true' cinnamon (Cinnamomum zeylanicum): a systematic review. BMC Complementary and Alternative Medicine, 13, 275.
- Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A Multifaceted Medicinal Plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2014.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Ashwagandha - adaptogenne superfood dla umysłu i ciała!
- Spirulina - supermoc w małym algowym superfood!
- Kurkuma - naturalny superfood dla zdrowia i urody!
- Jagody goji - sekret długowieczności i witalności!
- Nasiona chia - niezbędny element zdrowej diety!
- Ostropest plamisty - klucz do zdrowia i odporności!
- Kawa na odchudzanie - jaki rodzaj jest najlepszy?
- Kawa na czczo lub pusty żołądek: czy to dobry pomysł?
- Czy kawa wypłukuje magnez? Odkryj naukowe fakty i mity
- Kawa zbożowa: Dlaczego jest zdrowym wyborem na każdy dzień?