Dwie najbardziej znane i najczęściej występujące formy witaminy K to K1 i K2. Ale na tym nie koniec, bo przeglądając chociażby poradniki żywieniowe natkniemy się także na witaminę K3. Czym ona jest i jakie ma znaczenie dla naszego organizmu?
Znaczenie witaminy K3 dla naszego zdrowia
K3 to syntetyczna forma witaminy K. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, a jej działanie polega na aktywacji białek związanych z krzepnięciem krwi. W przeciwieństwie do naturalnych form witaminy K - K1 i K2 - K3 jest syntetyzowana sztucznie i nie występuje naturalnie w żywności.
Witamina K3 jest stosowana głównie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym jako składnik preparatów mających wpływ na krzepliwość krwi oraz w leczeniu niedoborów witamin z grupy K.
Poza tym witamina K3 dla dziecka jest jedną z podstawowych form tego składnika. Wit K3 wykorzystywana jest jako lek u noworodków, u których nie występuje jeszcze prawidłowa flora bakteryjna jelit, niezbędna do wytwarzania naturalnych form witaminy K.
Niedobór K3 – czy to możliwe?
Naturalne formy witaminy K - K1 i K2 - są bezpieczne i skuteczne w zaspokajaniu zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. Niedobór witaminy K3 jest rzadki, ponieważ w większości przypadków organizm może wykorzystać naturalne formy witaminy K.
Niedobory K3 nie stanową raczej poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Ta syntetyczna forma witaminy może być w pełni zastąpiona formami pochodzenia naturalnego. Syntetyczna witamina K to witamina K, która jest produkowana w laboratoriach, a nie naturalnie występuje w żywności. Najczęściej stosowana forma - witamina K3 (menadion), może być przekształcana w organizmie w aktywną formę witaminy K.
Zalety syntetycznej witaminy K to przede wszystkim łatwa dostępność i stosunkowo niska cena. Suplementacja syntetyczną witaminą K może być również pomocna jako jedna z metod leczenia niedoboru witamin z grupy K.
Źródła witamin K3
Tej witaminy nie znajdziemy w warzywach czy owocach. Źródłami witaminy K3 są przede wszystkim syntetyczne preparaty, w tym suplementy diety i preparaty farmaceutyczne. Obecnie witamina K3 jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym jako źródło witaminy K w preparatach doustnych i do wstrzykiwań. Jednak nie ma róży bez kolców – syntetyczna witamina, w związku z ryzykiem toksyczności ma ograniczone pole zastosowania. Jej stosowanie jest ściśle kontrolowane i ograniczone.
Jeśli chcemy uzupełnić niedobór K3 czyli zadbać o poziom witaminy K, wybierzmy odpowiednią dietę, lub preparaty witaminowe, dostępne w aptekach. Większość suplementów diety z witaminą K dostępnych na rynku wykorzystuje witaminę K1 lub K2, które są naturalnymi formami wit K.
Przedawkowania witaminy K3
To ekstremalnie rzadkie przypadki. Sama naturalna witamina K, mająca korzystny wpływ na nasz organizm, nie stanowi zagrożenia nawet w większych ilościach, gdyż jej nadmiar jest efektywnie usuwany z ustroju człowieka. K3 to witamina otrzymywana sztucznie. Nadmierne spożycie syntetycznej witaminy K3 może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia wątroby i problemów z krwawieniem.
Najlepszy przepis na zdrowie to zróżnicowana i zbilansowana dieta. Wybierzmy produkty mało przetworzone, pochodzenia roślinnego - np. zielone warzywa takie jak sałata, szpinak czy sałata. Dobre będą także potrawy z chudego mięsa i spożywanie sporej ilości nabiału.
Warto pamiętać, że niedobór witaminy K może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zwiększone ryzyko krwawienia, osłabienie kości i problemy z układem krążenia.
Czytaj więcej:
- Witamina D2 - Co to jest, źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Co to jest witamina D3? - źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Czy istnieje witamina D1? Baza wiedzy na temat Wit D1
- Co to jest witamina E? - źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Witamina K1 - Co to jest, źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Co to jest witamina K2? - źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Ksylitol - naturalny słodzik o niskim indeksie glikemicznym
- Erytrytol - słodzik bez kalorii. Czy jest bezpieczny dla twojego zdrowia?
- Sacharoza - słodki składnik twojej diety. Czy powinieneś ją ograniczyć?
- Fruktoza - słodsza alternatywa dla cukru. Czy jest zdrowa?