01.05.2024

Jakie właściwości odżywcze i lecznicze przemawiają za jedzeniem jarmużu?


Jarmuż jest rośliną warzywną należącą do rodziny krzyżowych i jest kapustą, której liście nie tworzą główki. Historycy kulinarni twierdzą, że jest przodkiem wszystkich istniejących dziś rodzajów kapusty. Pierwsze wzmianki znaleziono w starożytnych pismach greckich datowanych na VI wiek p.n.e. Handlarze sprowadzili jarmuż do Europy, gdzie był aktywnie wykorzystywany w kuchni aż do XVII wieku. Do jedzenia używa się dużych kręconych liści jarmużu w odcieniach niebieskawych, zielonych, czerwonych lub fioletowych. Jarmuż ma lekko gorzki, ziołowy smak, przypominający nieco szpinak.

Jak wygląda jarmuż i jak się go uprawia?

Jarmuż kędzierzawy rozpoczął swoją karierę jako roślina ozdobna, jego liście są duże, pofałdowane i gęste, a kolor może zmieniać się od zielonego do fioletowego. Jarmuż to nie sałata, podobny jest raczej do brokułu. Posiada charakterystyczny smak z nutami pieprzu i goryczy. Warzywo słabo reaguje na przesadzanie, dlatego lepiej jest wysiać bezpośrednio do gruntu. Można to zrobić już w kwietniu-maju: nasiona i sadzonki rośliny są dość odporne na mróz i nie boją się lekkich przymrozków. Nasiona jarmużu moczy się wstępnie w ciepłej wodzie (przez 10-15 minut), a następnie przenosi do wody z lodem na 5 minut. Następnie umieszcza w wilgotnej szmatce, w ciepłym miejscu do kiełkowania. Mniej więcej trzeciego dnia pokazują się kiełki. Do przygotowanych dołków należy wsypać garści humusu, wrzuć kilka nasion, posypać ziemią i dobrze zwilżyć. Zaleca się przykrycie upraw folią lub włókniną. Jarmuż doskonale rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, wilgotnych.

Dopuszczalna jest również metoda sadzonek. W tym przypadku nasiona wysiewa się około półtora miesiąca przed planowanym przeniesieniem roślin na otwarty teren. Warzywo jarmuż wysiewa się od końca marca do początku kwietnia. Aby to zrobić, najlepiej użyć specjalnych pojemników, ale wygodniej jest wysiać bezpośrednio do osobnych doniczek (po 3 sztuki). Przed siewem nasiona przygotowuje się w taki sam sposób, jak przy sadzeniu bezpośrednio do gruntu. Kiedy pojawiają się sadzonki, pojemniki przesuwa się bliżej światła. Kiedy zrywać jarmuż? Zrywanie jarmużu rozpoczyna się jesienią (od października) a kończy wiosną. Liście można zbierać kilka razy, zaczynając od najstarszych dolnych.

Jakie są odmiany warzywa jarmuż?

Jarmuż toskański Lacinato jest znanym warzywem liściastym wywodzącym się z Włoch. Jest mrozoodporny, spokrewniony z kapustą, kalafiorem i brokułem. Jak wygląda jarmuż w tej odmianie? Liście jarmużu toskańskiego są długie, mocno karbowane i wyglądają jak skóra dinozaura, mają fioletowo-niebieską barwę. Roślina osiąga wysokość od 80 do 90 cm i kwitnie w maju.

Jarmuż czerwony Scarlet jest rośliną, która osiąga wysokość do 100 cm, posiada kędzierzawe, purpurowo- fioletowe liście. Jest również mrozoodporny i wytrzymuje nawet - 18 stopni C. Posiada delikatny, słodki, orzechowy smak, ma mniejsze liście w porównaniu z innymi odmianami.

Jarmuż zielony Dwarf Green Curled osiąga wysokość do 40 cm, posiada podłużne, kędzierzawe jasnozielone liście. Jest wytrzymały na mróz a chłodne jesienne dni poprawiają jego jakość.

Jakie właściwości odżywcze ma jarmuż?

Surowy jarmuż właściwości odżywcze - 36 kcal na 100 g - dane z 2024 roku

Białko - 3,30 g.

Tłuszcze - 0,7 g.

Węglowodany - 6,1 g.

Błonnik pokarmowy - 3,8 g.

Jakie witaminy zawarte są w jarmużu na 100 g?

Witamina A - 241 mcg.

beta karoten - 5350 µg.

Witamina B1 -0,113 mg.

Witamina B2 - 0,200 mg.

Witamina B3 - 1,60 mg.

Witamina B4 - 0,5 mg.

Witamina B5 - 0,37 mg.

Witamina B6 - 0,270 mg.

Witamina B9 - 120 µg.

Witamina C - 120 mg.

Witamina E - 1,70 mg.

Witamina K - 389,6 µg.

Jakie minerały znajdują się w jarmużu na 100 g?

Potas - 348 mg.

Wapń - 157 mg.

Magnez - 33 mg.

Sód - 12 mg.

Fosfor - 55 mg.

Żelazo - 1,6 mg.

Mangan - 0,55 mg.

Miedź - 53 mcg.

Selen - 0,25 ug.

Cynk - 0,44 mg.

Nasze porady żywieniowe bazują na głębokiej analizie składu mikro i makroelementów, dlatego zalecamy wprowadzenie jarmużu do większości diet ze względu na jego liczne właściwości lecznicze.

Kwasy tłuszczowe:

Kwasy tłuszczowe omega-3 - 0,378 g.

Kwasy tłuszczowe omega-6 - 0,294 g.

Nasycone kwasy tłuszczowe - 0,03 g.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe - 0,01 g.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe - 0,14 g.

Jeżeli ktoś chce się odżywiać zgodnie z zasadami piramidy żywieniowej i przestawić się na zbilansowane odżywianie, warto postawić na catering dietetyczny który opracuje plan żywieniowy pod kątem stanu zdrowia i stawianych sobie celów.

Jakie są właściwości lecznicze jarmużu?

Dzięki tak bogatemu składowi jarmuż szczególnie korzystnie wpływa na układ krążenia, układ nerwowy i kości. Potas jest przydatny w łagodzeniu obrzęków i obniżaniu ciśnienia krwi, służy do zapobiegania udarom i zawałom serca. Wraz z nadmiarem płynów, dzięki potasowi, z organizmu usuwane są także toksyny. Witaminy z grupy B i magnez stabilizują pracę układu nerwowego, pomagają redukować stany lękowe i zwalczać stres. Zdrowie kości zapewniają wapń, fosfor i mangan. W 2024 roku potwierdzono, że regularne spożywanie jarmużu zapobiega rozwojowi osteoporozy.

Wysoka zawartość witaminy K poprawia krzepliwość krwi, witamina A pomaga w poprawie funkcji wzroku, a witamina C dba o odporność i zdrowie naczyń. Nawiasem mówiąc, nie można zapominać o właściwościach przeciwutleniających witamin A i C które pomagają chronić komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników, spowalniają starzenie się i zapobiegają rozwojowi wielu niebezpiecznych schorzeń. Błonnik zawarty w jarmużu pomaga poprawić trawienie i pracę jelit.

Jak właściwości jarmużu wpływają na stany zapalne, choroby serca i oczu?

Jedną z najcenniejszych właściwości jarmużu jest jego zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, a to dzięki obecności przeciwutleniaczy. Są ważną substancją, która pomaga chronić organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, zmniejszać stres oksydacyjny i co bardzo ważne, pozbyć się stanów zapalnych. Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych, opracowując programy żywieniowe bierzmy pod uwagę badania, które sugerują, że przeciwutleniacze mogą być szczególnie skuteczne w walce z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, nowotwory i cukrzyca.

Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne jarmużu sprawiają, że warzywo to jest doskonałym ochraniaczem serca. Zawiera wiele mikroelementów, które korzystnie wpływają na pracę mięśnia sercowego (m.in. witaminę K, potas i kwasy tłuszczowe omega-3). Szereg badań z 2023 i 2024 roku wykazało, że 150 ml soku z jarmużu dziennie przez 12 tygodni zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL o 27%, jednocześnie obniżając poziom LDL (złego cholesterolu) o 10%. Inne badanie wykazało, że obniża również ciśnienie krwi i stabilizuje poziom cukru we krwi, co jest dwoma głównymi czynnikami powodującymi rozwój chorób serca.

Jarmuż może poprawiać wzrok dzięki obecności w tym warzywie luteiny i zeaksantyny tzn. dwóch związków, które nadają roślinie charakterystyczny kolor. Pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej i zaćmie. Zarówno luteina, jak i zeaksantyna działają jako przeciwutleniacze, filtrując szkodliwe, wysokoenergetyczne niebieskie światło. Nasze metody poparte doświadczeniem w pracy z osobami o zróżnicowanych potrzebach żywieniowych, potwierdzają, że jarmuż sprawdza się nie tylko jako warzywo dietetyczne, ale również wspomagające ochronę wzroku. Badania naukowe potwierdziły, że luteina i zeaksantyna zawarta w jarmużu chronią i wspierają zdrowie komórkowe, co może pomóc zapobiegać uszkodzeniom włókien i utracie wzroku.

Jaki właściwości jarmużu wpływają na zdrowie kobiet w ciąży?

Do najważniejszych korzystnych właściwości jarmużu należy jego zdolność do wspierania prawidłowego rozwoju płodu. Liść jarmużu jest cennym źródłem kwasu foliowego, niezbędnego w profilaktyce wad wrodzonych i prawidłowym rozwoju cewy nerwowej płodu. Odpowiednia ilość kwasu foliowego w diecie zmniejsza ryzyko powikłań w czasie ciąży, w tym anemii i przedwczesnego porodu. Jarmuż zawiera dużo witaminy K, wapnia i miedzi. Wszystkie te związki są niezbędne do tworzenia kości i szkieletu nienarodzonego dziecka. Odgrywają także ważną rolę podczas karmienia piersią. Badania pokazują, że kobiety karmiące piersią tracą od 3% do 5% masy kostnej ze względu na zapotrzebowanie niemowlęcia na duże ilości wapnia. Zdrowe i urozmaicone odżywianie jest podstawą zdrowia matki i dziecka w okresie ciąży, dlatego zrównoważona dieta pudełkowa dostarczana do domu lub miejsca pracy okazuje się optymalnym rozwiązaniem. Każde danie będzie zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, porcję witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika.

Do czego można wykorzystać jarmuż?

Do czego jarmuż jest najbardziej przydatny? Oczywiście do przygotowania różnych potraw. W kuchni jarmuż wykorzystuje się głównie jako składnik sałatek, dobrze komponuje się z innymi warzywami, takimi jak pomidory, cebula, czosnek i bazylia. Szczególnie dobrze współgra z owocami w koktajlach. Jak jesc jarmuż? Surowe liście jarmużu można wykorzystać do smoothie oraz zrobienia pesto a nawet zapiekanki i zdrowych chipsów. Można kupić jarmuż pasteryzowany w zalewie wodno-solnej lub jako 100% sok bez cukru i konserwantów.

Jak przyrządzić jarmuż:

  • Aby zrobić jarmuż na ciepło, trzeba go gotować na parze przez kilka minut (nie dłużej, aby nie zniszczyć białek) i używać go do gulaszu i dodatków warzywnych.
  • Surowe liście jarmużu pokroić w cienkie plasterki i dodać do sałatek lub użyć jako dekoracji.
  • Warzywo lekko podsmażyć na oleju kokosowym z ząbkiem czosnku i cebulą.
  • Przygotowany sok z jarmużu, można dodać do zupy, aby zwiększyć jej wartość odżywczą.

Czy warto przygotować jarmuż na zimę? Dobrym rozwiązaniem jest jarmuż mrożony, podczas takiego przechowywania nie traci on właściwości zdrowotnych. Jeśli ktoś chce zrobić jarmuż na patelni, to można go od razu wrzucić bez konieczności wcześniejszego rozmrażania.

Zupa krem z jarmużu jest idealna - rozgrzeje w mroźne zimowe dni:

Składniki:

  • jarmuż - 1 sztuka.
  • ziemniaki - 2 szt.
  • cebula - 1 szt.
  • marchewka - 1 szt.
  • kurkuma - 1 łyżeczka.
  • czarny pieprz - 1 łyżeczka.
  • sól - 1 łyżeczka.
  • Oliwa z oliwek.

Metoda gotowania:

Liście jarmużu pokroić w paski (usuwając twarde części) i chwilę gotować w osolonej wodzie. Ziemniaki obrać i pokroić w drobną kostkę. Zetrzeć na tarce cebulę i marchewkę, a czosnek zmiażdżyć lub drobno posiekać. Dodać ziemniaki i wlać tyle wody, żeby je przykryć. Dodać sól i gotować, aż ziemniaki będą prawie miękkie. Następnie dodać jarmuż, wodę i doprawić. Przed zakończeniem gotowania zmiksować zupę w blenderze.

Jakie są przeciwwskazania do jedzenia jarmużu?

Pomimo wysokiej wartości odżywczej jarmuż ma również możliwe skutki uboczne. Czasami powoduje reakcję alergiczną. Jarmuż jest przeciwwskazany do stosowania w okresie zaostrzeń chorób żołądkowo-jelitowych. Wrzody żołądka lub dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości, zapalenie okrężnicy lub zapalenie trzustki to powody, aby zrezygnować z jedzenia tego warzywa. Osoby cierpiące na zaburzenia układu hormonalnego, a także osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, przed spożyciem jarmużu powinny skonsultować się z lekarzem.


Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.