05.07.2024

Na co zwracać uwagę przy czytaniu etykiet produktów w kontekście diety ketogenicznej


Prowadzenie zdrowego stylu życia stało się w ostatnim czasie niezwykle modne. Nic więc dziwnego, że bardzo wielu przedsiębiorców żywności stara się kusić swoich potencjalnych konsumentów naturalnością, czy wysoką klasą oferowanych artykułów spożywczych. Tymczasem okazuje się, że wielkie, kolorowe napisy, czy etykiety, niejednokrotnie wprowadzają klientów w błąd, kryjąc w sobie wiele niekorzystnych dodatków, czy składników na diecie ketogenicznej. Na co warto zwracać szczególną uwagę? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Analiza tabeli odżywczych

Każda osoba, która efektywnie pragnie prowadzić dietę keto, kupując żywność do spożycia, powinna analizować tabele odżywcze każdego produktu. Brak wykonywania takich działań to jeden z największych błędów na diecie ketogenicznej, jakie można popełniać, stosując tego typu model żywienia. Najbardziej interesującą pozycją są dla nas węglowodany. Generalna zasada mówi o tym, że im ich mniej, tym lepiej. Za dopuszczalną normę w 100 g uważa się 20 gram. Jednak można znaleźć wiele produktów spożywczych z niższą wartością, które są rekomendowane do spożycia na ketozie. Wszystkie produkty, które zawierają wyższą wartość węglowodanów w 100 g, powinny zostać wyeliminowane z diety.

Sprawdź zawartość tłuszczu

Oprócz węglowodanów należy jeszcze zwrócić uwagę, jak wiele tłuszczu posiada dany artykuł. W związku z tym, że dieta keto to jadłospis wysokotłuszczowy, warto wybierać produkty bogate w tłuszcz. Warto jednak uważać na tłuszcze, które nie są rekomendowane do spożycia na diecie ketogenicznej, takie jak m.in.: tłuszcze trans, czy olej słonecznikowy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jakie tłuszcze spożywać na diecie ketogenicznej?.

Oceń zawartość białka w produkcie

Kolejnym kluczowym elementem jest ocena zawartości białka w kupowanym produkcie spożywczym. Nie ma tutaj konieczności sięgania po żywność z bardzo wysoką zawartością białka - nie jest to dieta wysokobiałkowa. Należy jednak wybierać produkty z umiarkowaną zawartością.

Uważaj na ukryte dodatki w kupowanej żywności

Oprócz tego, że należy sprawdzić, jak wiele węglowodanów w 100 g posiada dany artykuł spożywczy, dodatkowo należy szczególną uwagę zwrócić na skład. Ukryte dodatki, znajdujące się często na samym końcu, napisane drobnym drukiem, mogą wpłynąć na wysokość spożywanych węglowodanów, jak również niekorzystnie wpływać na stan naszego zdrowia. Z całą pewnością na samym początku należy unikać produktów, które zawierają cukier, mąkę, bądź skrobie. Dodatkowo należy unikać wszelkich polepszaczy smaku, barwników, jak również konserwantów.

Zadbaj o właściwą podaż kalorii

Dieta ketogeniczna bardzo często wybierana jest jako metoda na odchudzanie. Nic więc dziwnego, że podczas analizy etykiet produktów, które trafiają do naszego sklepowego koszyka, należy szczególną uwagę zwrócić na wielkość porcji, jak również ilość kalorii w 100 g. Dzięki temu będziemy mogli mieć pod kontrolą ilość kalorii przyjmowanych w ciągu dnia, dostosowując się do potrzeb naszego organizmu.

Wybieraj wysokiej jakości, naturalne produkty spożywcze, i czerp korzyści zdrowotne z prowadzenia diety ketogenicznej przez długi czas.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie znaczenia spożywania zdrowych tłuszczów w diecie wysokotłuszczowej oraz ich wpływu na zdrowie.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Praktyczne porady dotyczące wyboru odpowiednich tłuszczów na diecie ketogenicznej, zawierające przepisy i wskazówki.
  • Nowak, Ewa, "Zdrowe tłuszcze w diecie ketogenicznej"
    Książka zawierająca informacje o różnych rodzajach tłuszczów i ich roli w diecie ketogenicznej, wraz z praktycznymi wskazówkami.
  • Kowalski, Tomasz, "Jakie tłuszcze wybierać na keto?"
    Przewodnik po najlepszych źródłach tłuszczów na diecie ketogenicznej, zawierający porady dotyczące zakupów i przygotowania posiłków.
  • Zielińska, Maria, "Rola tłuszczów w diecie ketogenicznej"
    Omówienie naukowych podstaw i praktycznych aspektów spożywania tłuszczów w diecie ketogenicznej, z uwzględnieniem korzyści zdrowotnych.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Uważaj na ukryte dodatki w żywności by nie zaburzyć ketozy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.