09.06.2024

Mity i fakty o diecie wegańskiej 


Dieta wegańska z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona osób dbających o swoje zdrowie i wygląd na całym świecie. Nic więc dziwnego, że wokół tego tematu powstaje wiele nowych informacji. Niektóre z nich to mity, a niektóre fakty. W dzisiejszym artykule rozprawiamy się z mitami o diecie wegańskiej. Poznaj prawdziwe, rzetelne informacje, i poznaj największe mity wegańskiej diety. Zaczynamy! 

Mity i fakty o diecie wegańskiej - co warto wiedzieć?

Mity o diecie wegańskiej

Obalanie mitów diety wegańskiej należy rozpocząć od stwierdzenia, że jeśli jadłospis niedoborowy w żelazo. Przeprowadzone badania naukowe jasno i wyraźnie zaprzeczają tej tezie. Statystyki pokazują, że osoby stosujące dietę wegańską spełniają normy spożycia tego pierwiastka. Co ciekawe, anemia wśród wegan nie występuję częściej, niż u osób, które spożywają mięso i produkty odzwierzęce. Kluczowe w diecie wegańskiej są właściwe zbilansowane posiłki. W praktyce oznacza to, że należy zadbać o niezbędne produkty wegańskie w diecie, takie jak nasiona, orzechy, pestki, nasiona roślin strączkowych, warzywa liście, czy pełnoziarniste produkty zbożowe, by zadbać o właściwą podaż żelaza.

Kolejnym mitem na temat diety wegańskiej jest fakt, że dostarcza ona do organizmu zbyt małą ilość białka. Podobnie jak w przypadku żelaza, wystarczy zadbać o właściwie zbilansowane posiłki, by dostarczyć wszystkich niezbędnych aminokwasów. Co jednak najważniejsze, należy zadbać o różnorodność produktów. W t celu na wegańskim talerzu nie powinno zabraknąć produktów sojowych, takich jak tofu. Powinny znaleźć się także napoje sojowe, jako przekąska, bądź dodatek do posiłku. 

Kolejny mit na temat diety wegańskiej to stwierdzenie, że sprzyja ona powstawaniu niedoborów wapnia. Wszystko przez to, że wiele osób kojarzy mleko i produkty mleczne jako główne źródło tego pierwiastka. Można jednak na diecie wegańskiej znaleźć ich doskonałe zamienniki. Przede wszystkim wymienić należy zielone warzywa, takie jak jarmuż, kapusta, czy brokuły. Wysoką zawartość wapna zawierają także ziarna maku, sezamu, suszone figi, czy morele. Należy jednak pamiętać o suplementacji witaminy D, aby wapń z tych produktach spożywczych był dobrze przyswajalny. 

Mit na temat diety wegańskiej to również stwierdzenie, że jest ona nieodpowiednia dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią. Jeśli posiłki są bogate w witaminy i minerały, jak najbardziej można wykorzystać taki jadłospis w wyjątkowym okresie życia, jakim jest ciąża i połóg. Badania naukowe jasno wskazują, że dieta wegańska dla kobiet w ciąży jest zdrowa i bezpieczna dla matki, płodu, jak również noworodka. Należy jednak wciąż pozostawać pod kontrolą lekarza prowadzącego. 

Odkryj najpopularniejsze mity i fakty dotyczące diety wegańskiej. Rozwiń swoją wiedzę i zrozum, jak nauka podważa błędne przekonania o weganizmie.

Fakty o diecie wegańskiej 

Prawda o diecie wegańskiej to fakt, że podczas stosowania tego typu jęczenia, warto zadbać o dodatkową suplementację witaminy B12. Faktem jest, że witamina B12 występuje tylko w białku pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, to niezbędny składnik w produkcji erytrocytów, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest niezbędna w obniżaniu poziomu homocysteiny. To wszystko sprawia, że niedobory witaminy B12 mogą prowadzić do anemii złośliwej. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jak unikać niedoborów witamin na diecie wegańskiej

Faktem jest, że dobrze zbilansowane posiłki wegańskie wznoszą wiele korzyści dla zdrowia. Kluczowe jest jednak właściwe komponowanie i planowanie wegańskiego menu. Takie posiłki będą bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Co więcej, wegańskie jedzenie pozwoli nam leczyć cukrzycę, czy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, w tym m.in.: otyłości, nadwagi, nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy, czy nowotworów. Potwierdzają to badania Światowej Organizacji Zdrowia. Wszystko dzięki temu, że wegańska dieta jest bogata w błonnik pokarmowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czy antyoksydanty

Wegańska dieta: fakty i mity to artykuł, który miał na celu wyjaśnienie kluczowych zagadnień, z którymi możemy napotkać się w analizie diety wegańskiej. Dzięki niemu o wiele łatwiej będzie podjąć decyzję rozpoczęcia zdrowego stylu życia, i wprowadzenie na stałe jarskich posiłków. 


Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.