10.04.2024

Jakie są zalecenia odnośnie dziennej dawki cukru?


Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje węglowodanów prostych i złożonych. Węglowodany złożone, czyli te, które dodają nam energii na cały dzień i pomagają nam wchłaniać białka i tłuszcze, obejmują zboża, rośliny strączkowe, niektóre rodzaje warzyw i owoców. Ale produkty zawierające proste węglowodany mają natychmiastowy efekt, zawierają dużo cukru i nie są w stanie dać siły na długi czas. Ile gram cukru dziennie można spożywać? Eksperci WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) również w 2024 roku podają, że dzienna dawka cukru dla kobiet może sięgać maksymalnie 50 gramów (10-12 łyżeczek), a dla mężczyzn 60 gramów (12-14 łyżeczek). Jednak biorąc pod uwagę dane statystyczne, można stwierdzić, że przeciętny człowiek spożywa co najmniej 90-100 gramów cukru dziennie! A to jest dwa razy więcej niż norma. I co roku liczba ta tylko wzrasta.

Ile gramów cukru dziennie można spożyć?

Eksperci ds. żywienia przekazują dzienny limit cukru dla człowieka. Ile można jeść cukru dziennie? Zdrowa osoba dorosła może spożywać nie więcej niż 25 gramów cukru dziennie. Ile łyżeczek cukru dziennie? To około 5-6 łyżeczek do herbaty. Limit 25 g to cały dodany cukier, który spożywamy w ciągu dnia. Do tej ilości zalicza się cukier, który dodaje się do herbaty, kompotu czy owsianki, deserów i innych produktów, do których producent dodaje cukier, np. słodkich napojów gazowanych czy sosów. Jednak cukry, które naturalnie występują w niektórych produktach spożywczych (na przykład owocach lub produktach mlecznych), nie są uwzględnione w tych 25 g.

Oowoce, warzywa i nabiał zawierają własne cukry, ale zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia. Wynika to z faktu, że naturalnie występujące węglowodany na ogół nie są wchłaniane w dużych ilościach. Słodkie owoce kompensują obfitość fruktozy i glukozy błonnikiem, witaminami i minerałami, dzięki czemu mają niską gęstość energetyczną. Laktoza (cukier mleczny) jest szkodliwa tylko dla alergików. Znaczna część spożywanych obecnie cukrów znajduje się w przetworzonej żywności, która zwykle nie jest uważana za słodycze. Ile cukru jest w takich produktach? Na przykład 1 łyżka ketchupu zawiera około 4 gramy (około 1 łyżeczka) wolnych cukrów. Jedna puszka napoju gazowanego słodzonego cukrem zawiera aż 40 gramów (około 10 łyżeczek) wolnych cukrów.

Przestrzeganie dziennego zapotrzebowania na cukier pozwoli uniknąć wielu chorób.

Ile cukru można zjeść dziennie na diecie?

Większość ludzi sama nie wie, ile cukru dziennie zjada. I mają pewność, że nie przekraczają dziennej dopuszczalnej ilości tego produktu, nie spożywając go w takiej postaci (piją herbatę bez cukru, nie dodają jej do żadnego innego pożywienia). Ile cukru dziennie potrzebuje człowiek na diecie keto? W stanie ketozy glukoza powinna być niska to znaczy od 60 do 100 mg. Ile cukru można zjeść dziennie z owoców? Owoce z dużą zawartością cukru prostego należy jeść z umiarem, norma wynosi do 300 g w ciągu dnia. Największa zawartość cukru jest w winogronach, gruszkach, mango. Na przykład banany to 3 łyżeczki cukru w 140 g owocu.

Wiadomo, że owoce są o wiele zdrowsze, bo zawierają niezbędne witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Jeśli więc jest wątpliwość, ile cukru można zjeść dziennie i odchudzić się, wybierając pomiędzy jabłkiem a sokiem jabłkowym, trzeba wybrać to pierwsze. Nawet wiedząc, ile łyżek cukru można zjeść dziennie, często przekraczana jest dopuszczalna ilość. Słodkie jedzenie traktujemy jako źródło przyjemności i nie uważamy, że jest ono wcale zdrowe. Istnieje możliwość, że zdolność koncentracji najpierw ulegnie pogorszeniu, a nastrój będzie się stale zmieniać. Nadmiar cukru, szczególnie z żywności o wysokim indeksie glikemicznym, prowadzi do nasilenia trądziku i wczesnego pojawienia się zmarszczek. Ogólnie rzecz biorąc, zarówno z punktu widzenia komfortu psychicznego, jak i komfortu fizjologicznego, nadmiar cukru to nic dobrego.

Do czego może doprowadzić nadmierne spożycie cukru?

Istnieje kilka dość niebezpiecznych chorób, które są obecnie niezwykle powszechne:

  • Choroby serca. Naukowcy udowodnili już, że osoby, u których dzienne spożycie cukru jest większe niż normalne, są bardziej podatne na choroby układu krążenia.
  • Otyłość. Nadwaga wynika z regularnego spożywania węglowodanów prostych.
  • Cukrzyca typu II. Badania pokazują, że występowanie tej choroby może być bezpośrednio związane z nadmiernym spożyciem cukru. Ile g cukru dziennie może zjeść diabetyk? Od 140 - 400 g na dobę.
  • Wysokie ciśnienie krwi. Wysoka zawartość fruktozy w żywności zwiększa ciśnienie krwi.
Prawidłowo wyliczona ilość cukru dziennie nie spowoduje zaburzeń w odżywianiu, dlatego warto skonsultować się z dietetykiem.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na cukier dorosłych i dzieci?

Badania z 2024 roku pokazują, że dzieci spożywające najwięcej napojów słodzonych cukrem są bardziej narażone na nadwagę lub otyłość niż dzieci, u których jest niskie spożycie napojów słodzonych cukrem. Jaka jest dzienna norma cukru? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dorośli i dzieci zmniejszali dzienne spożycie wolnych cukrów do mniej niż 10% całkowitego spożycia energii. Dalsza redukcja do mniej niż 5% lub około 25 gramów (6 łyżeczek) dziennie zapewni dodatkowe korzyści zdrowotne. Spożywanie wolnych cukrów w ilości mniejszej niż 10% całkowitego spożycia cukru zmniejsza ryzyko nadwagi, otyłości oraz próchnicy zębów i innych chorób.

Organizacje prozdrowotne zdecydowanie zalecają ograniczenie spożycia cukru, zarówno w czystej postaci, jak i zawartego w wyrobach cukierniczych, słodkich napojach, produktach słodzonych (jogurty, masy twarogowe itp.), a także cukru naturalnego zawartego w miodach, syropach i sokach owocowych Zalecenia te nie dotyczą jednak cukrów naturalnych występujących w całych owocach. Ile powinno się jeść cukru dziennie? Jeżeli ilość kalorii w diecie wynosi 2000 kcal, to dziennie można zjeść do 12 łyżeczek cukru (białego), zakładając, że jedna łyżeczka do 5 g, czyli 20 kcal.

Jak zadbać o prawidłowe zapotrzebowanie na cukier?

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia ukrytego cukru w żywności jest dokładne sprawdzenie liczby kalorii i przestudiowanie składników. Ponadto należy jak najmniej spożywać gotowych potraw i półproduktów. Warto pamiętać, że aby ukryć obecność cukru w produkcie, na etykiecie wskazane są równoważne składniki: słód jęczmienny, słodzik kukurydziany, fruktoza krystaliczna, maltodekstryna; maltoza itp. Jaka powinna być dzienna dawka cukru w gramach? Według ekspertów, aby obliczyć ilość cukru, wystarczy dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniach produktów. Można więc zrozumieć, że jogurt owocowy zawiera ponad 15 g cukru na 100 g, a słodkie napoje zawierają ponad 10 g na 100 ml. To, ile slodyczy mozna jesc dziennie? Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych i literaturze, nasi dietetycy wskazują, że przestrzegając zalecanych norm spożycia cukru, dziennie można zjeść 4 cukierki, 4 ptasie mleczka lub 4 delicje a to przekłada się na 10 łyżeczek cukru białego.

Poniższe produkty na 100 g cukru:

  • Sosy (na przykład ketchup) - 20-30 g cukru.
  • Majonez - 10-15 g cukru.
  • Jogurty owocowe - 20-25 g cukru.
  • Musli z owocami - 30-40 g cukru.
  • Owsianka błyskawiczna - 15-17 g cukru.
  • Chleb z nasionami i suszonymi owocami - 5-7 g cukru.
  • Kiełbaski i parówki - do 20 g cukru.
  • Owoce w puszkach - 10-15 g cukru.
  • Słodkie napoje gazowane - 10-15 g cukru.
  • Nektary i napoje owocowe w kartonach - 8-10 g cukru na 100 ml.

Czy można całkowicie znieść dzienne spozycie cukru?

Dietetycy w 2024 roku stwierdzili, że nie da się całkowicie zrezygnować z cukru. Organizm będzie reagował negatywnie na niedobór glukozy, co będzie skutkować zaburzeniami metabolicznymi, osłabieniem, problemami ze snem i długotrwałą depresją. Lepiej mieć świadomość korzystnych i szkodliwych właściwości cukru. Wysokie spożycie sacharozy spowoduje odkładanie się tłuszczu w brzuchu, a dzieje się tak, gdyż cukier z buraków bądź trzciny cukrowej wchłania się w jelitach co wzbudza reakcję insulinową. Jest on metabolizowany do kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu i resorbowany w tkance tłuszczowej przez dodatkową insulinę i gromadzony jako tłuszcz. Dlatego dzienne zapotrzebowanie na cukier powinno być ściśle przestrzegane.

To, ile dziennie cukru można spożyć warto skonsultować z dietetykiem, który na podstawie konkretnych parametrów obliczy, ile gram cukru powinno sie jesc dziennie. Nasz catering dietetyczny profesjonalnie zajmuje się tworzeniem planów zdrowego odżywiania i wprowadza do każdej diety zalecaną dzienną dawkę cukru. Dietetycy starają się zastępować biały cukier poliolami, czyli zdrowymi słodzikami na bazie roślin. Oferujemy zrównoważone diety pudełkowe kalorycznie dopasowane do potrzeb danej osoby z odpowiednią ilością makroskładników, minerałów, witamin.

Dietetycy mają wiedzę, ile gramow cukru na dzień może spożyć diabetyk, sportowiec, osoba dążąca do zrzucenia nadmiernych kilogramów. Stawiając na personalizację w dietetyce jako klucz do sukcesu, każda dieta jest dopasowana do danej osoby z uwzględnieniem stanu zdrowia, wieku, wagi i celów. Z naszego doświadczenia przy pracy z osobami dążącymi do redukcji wagi lub chcącymi utrzymać już posiadaną, wiemy, że dzienne zapotrzebowanie cukru musi być ściśle przestrzegane. Rekomendacje opieramy na skuteczności potwierdzonej w licznych badaniach. Nasze kompetencje w dziedzinie dietetyki klinicznej są potwierdzone licznymi certyfikatami, dietetycy są autorytetami w dziedzinie prawidłowego odżywiania osób zdrowych oraz z różnymi chorobami.

Stałe przekraczanie dziennej normy cukru prowadzi do otyłości i cukrzycy.

Jaka jest szkodliwość przekroczenia dziennej normy cukru?

Cukier sam w sobie nie jest szkodliwy niebezpieczeństwo tkwi w jego nadmiernej ilości. Jeżeli występują choroby cywilizacyjne i trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, dzienna dawka cukru dla cukrzyka musi być ściśle przestrzegana. Z pomocą przychodzi dieta cukrzycowa która ogranicza ilość cukru na dzień, chodzi przede wszystkim o cukry proste. Ich spożycie nie powinno wynosić więcej niż 10% wartości energetycznej diety. Warto zamienić biały cukier niskokalorycznymi substancjami słodzącymi (np. erytrol, ksylitol) w odpowiednich dawkach. Ile trzeba zjeść cukru, żeby mieć cukrzycę? Od jednego posiłku z nadmiarem cukru nie można zachorować na cukrzycę, ale systematyczne przekraczanie dziennej normy może doprowadzić do otyłości, która jest jedną z przyczyn cukrzycy. Czy 200g cukru dziennie może przyczynić się do zachorowania na cukrzycę? To duża dawka cukru, jeżeli będzie spożywana każdego dnia, może zaburzyć funkcjonowanie organizmu i doprowadzić do cukrzycy typu 2.

Przy nadmiernym spożyciu słodyczy lub napojów gazowanych organizm nie radzi sobie z całkowitym przetwarzaniem cukru i zaczyna gromadzić tłuszcz. Po tym rozprowadzeniu nadmiaru po komórkach poziom cukru we krwi spada, a organizm ponownie zaczyna wysyłać sygnał, że nadal jest głodny. Najczęstszym problemem miłośników słodyczy jest nadwaga, a regularny wysoki poziom cukru we krwi może wywołać rozwój cukrzycy, ponieważ trzustka przestaje wytwarzać ilość insuliny potrzebną organizmowi.

Ile gram cukru dziennie na redukcji?

Na redukcji trzeba wiedzieć jakie jest dzienne zapotrzebowanie na cukier i przestrzegać zalecanych norm. Ograniczenie ilości cukru w diecie powinno wynosić 10% dziennego spożycia kalorii, przy czym dzienne spożycie cukru w gramach wynosi od 25 do 50 na dzień. Aby dokładnie dowiedzieć się, ile cukru dziennie na redukcji można bezpiecznie spożyć, aby nie zaburzyć całego procesu odchudzania, warto odwiedzić naszego specjalistę żywienia, który opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki opracuje program zdrowego odżywiania z prawidłową dzienną porcją cukru. Nasze metody pracy opierają się na dokładnym rozumieniu procesów metabolicznych, przestrzegamy norm, które podają udział węglowodanów do 65% całkowitego spożycia energii a dawka cukru nie powinien być wyższa niż ogólnie zalecana. Napoje słodkie są szczególnie niebezpieczne ze względu na dużą zawartość cukru, podwyższają poziom cholesterolu i glukozy, zakłócają metabolizm tłuszczów i funkcjonowanie komórek, co prowadzi do zwężenia tętnic i zwiększenia objętości tłuszczu. Może to prowadzić do otyłości, cukrzycy, miażdżycy, schorzeń przewodu pokarmowego, pogorszenia stanu zębów, zniszczenia mięśni, a nawet choroby Alzheimera.


Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.