Sacharoza to inna nazwa bardzo popularnego cukru białego. Jej skład opiera się na cząsteczce glukozy oraz fruktozy, przez co zaliczana jest do grupy węglowodanów prostych. Jest związkiem, który naturalnie spotkać można w roślinach. Do jej pozyskania wykorzystuje się buraki cukrowe oraz trzcinę cukrową. W efekcie uzyskuje się cukier, który jest pozbawiony wszelkich składników odżywczych. Produkowanie tego cukru sięga bardzo dawnych czasów. Obecnie wykorzystywana jest ona na rynku międzynarodowym i jest obecna w większości diet.
Jakie jest zastosowanie sacharozy?
Sacharoza czyli potocznie cukier wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przede wszystkich do przemysłu produkcyjnego jako element do słodzenia. Będzie zatem dodatkiem wielu napojów, deserów czy też potraw. Cukier jest koloru białego, a jego cechą charakterystyczną jest to, że jest słodki. To właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością w cukiernictwie ale nie tylko z tego powodu. Bardzo łatwo tworzy kryształki cukru, dzięki czemu może stać się ciekawą ozdobą tortów oraz ciast.
Występowanie sacharozy - gdzie ją znaleźć?
Sacharoza występuje w dużej ilości produktów spożywczych przez co tak łatwo o nią w codziennej diecie. Najczęściej dostarczana jest ona za pośrednictwem następujących produktów:
- mandarynki
- groszek
- mango
- kukurydza
- fasola
- niektóre produkty zbożowe.
Z racji słodkiego smaku jest ona bardzo chętnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Dodawana jest do ciastek, batonów czy czekolad. Bardzo często można się z nią spotkać również w przypadku deserów czy napojów, gdzie wzmacnia się nią smak tych produktów.
Sacharoza - szkodliwe działanie nadmiaru w diecie
Sacharoza jest składnikiem, który ma słodki smak i jest energią dla naszych mięśni. Bardzo ważną informacją jest jednak to, że mimo dostarczania energii ta bardzo szybko spada, co jest bezpośrednio związane z wysokim indeksem glikemicznym. Jest to nic innego jak doprowadzenie do wysokiego poziomu cukru po zjedzeniu posiłku. Szkodliwym działaniem będzie tutaj to, że obecność cukru będzie przyczyniała się do wzrostu insuliny w trzustce. Do codziennej diety nie muszą wprowadzać sacharozy osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia. W tym przypadku o wiele lepszym będzie zastąpienie jej słodzikami, które to dla organizmu są o wiele zdrowsze.
Jakie są konsekwencje nadmiaru sacharozy w diecie?
Pierwszym efektem zbyt dużej ilości sacharozy w diecie będzie o wiele gorsze samopoczucie. Na tym jednak się nie kończy, a wśród innych dolegliwości zaliczyć można:
- zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2
- występowanie nadwagi i otyłości co związane jest z faktem, że nadmiar cukru przekształca się w trójglicerydy, które to następnie magazynują się w postaci tkanki tłuszczowej
- większa podatność na występowanie próchnicy zębów i problemów jamy ustnej
- występowanie bólów stawów oraz utrzymywanie stanów zapalnych w organizmie
- choroby serca
- zmiany w wyglądzie, głównie związane z utratą kolagenu. Skóra będzie wyglądała na starszą oraz będą szybciej pojawiać się zmarszczki
- insulinooporność czyli zjawisko, w których komórki przestają być wrażliwe na insulinę. Będzie skutkowało to większym otłuszczeniem narządów.
Jedynym sposobem na to aby uchronić się przed tymi dolegliwościami jest ograniczenie spożywanego cukru. Będzie to trudne, gdyż bardzo łatwo jest przyzwyczaić się do wzmocnionego smaku jednak należy wiedzieć, że częste i długotrwałe opieranie swojej diety na sacharozie jest bardzo szkodliwe.
Czytaj więcej:
- Fruktoza - słodsza alternatywa dla cukru. Czy jest zdrowa?
- Co to jest glukoza - Dlaczego jest niezbędna dla organizmu?
- Kofeina - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć!
- Tłuszcze trans - Co to są i dlaczego należy ich unikać
- Co to są prebiotyki i dlaczego warto je stosować?
- Probiotyki - Odkryj tajemnicę zdrowego układu trawiennego
- Owoce bogate w białko - Tabela: zawartość białka w owocach
- Warzywa bogate w białko TABELA - jakie warzywa mają dużo białka?
- Jaki alkohol ma najmniej kalorii? - tabela kaloryczności!
- Biała dieta - Co jeść po wybielaniu zębów, a czego unikać?