Owsianka nadal pozostaje dla wielu osób istnym koszmarem z czasów dzieciństwa. Kojarzy się z bezkształtną breją bez jakiegokolwiek smaku, do której jedzenia były zmuszane dzieci. Tymczasem, może być to nie tylko pełnowartościowy, ale i smaczny posiłek, który pomoże nam dobrze rozpocząć każdy dzień, wyposażając organizm w niezbędne paliwo. W dodatku, jest ona niezwykle sycąca i łatwa w przygotowaniu. Możliwość kombinacji smakowych jest ogromna i każdy może znaleźć konfigurację, która będzie mu odpowiadać.
Właściwości owsianki
Należy zaznaczyć przede wszystkim, że owsianka jest po prostu zdrowa. Niezależnie od tego, czy przygotujemy ją na wodzie czy ulubionym mleku. Dziś posiłek ten wraca do powszechnego obiegu, bo próbują nas do niej przekonać zarówno restauracje, które serwują ją na śniadania, jak i kawiarnie, które oferują na jej bazie pyszne desery. Można znaleźć ją też w menu diety pudełkowej.
Płatki owsiane to prawdziwy skarb dla naszych organizmów. Posiadają one składniki mineralne, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie ciała. Znajdziemy tu m.in. żelazo, magnez, witaminy z grupy B oraz cynk. Jeśli owsianka stanie się naszą codziennością, to pozbędziemy się uczucia zmęczenia, dekoncentracji, senności i problemów z pamięcią.
Dodatkowo płatki owsiane są świetnym źródłem błonnika pokarmowego. Oznacza to, że zjedzenie porcji owsianki na śniadanie, może na długo zaspokoić nasz głód. Co ważne, to również świetna kuracja dla naszych jelit, na które taki posiłek działać będzie zbawiennie. Płatki owsiane bogate są w beta-glukan, który odpowiedzialny jest za obniżenie złego cholesterolu.
To, czy połączymy owsiankę z mlekiem czy z wodą, zależy wyłącznie od nas. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Gdy zdecydujemy się na drugą wersję, do posiłku zawsze możemy dodać np. jogurt naturalny, który świetnie będzie komponować się z owsianką.
Z czym jeść owsiankę?
Płatki owsiane możemy zjeść, oczywiście w wersji bez dodatków, ale to one sprawiają, że posiłek ten może być naprawdę wyjątkowy. Należy jednak pamiętać, że dodatki, które trafią do naszej owsianki, powinniśmy dobierać z rozwagą. Warto więc zadbać o porcję orzechów, które świetnie wpłyną na pracę naszego mózgu i dostarczą nam pożytecznych tłuszczów. Zrezygnujmy z cukru i soli, omijajmy dżemy i syropy. Postawmy raczej na świeże, sezonowe owoce, bo do takiego posiłku będą pasować praktycznie wszystkie: zarówno jabłka, jak i banany, borówki, brzoskwinie, maliny, truskawki, wiśnie czy gruszki. Jeśli chcemy postawić na suszone owoce – możemy to zrobić. Wcześniej jednak warto przeczytać ich skład, bo zdarza się, że dodawany jest do nich cukier.
Jeśli marzy się nam czekoladowa wersja owsianki, tę również możemy wykonać w domu. Do gotującej się masy wystarczy dodać ciemne kakao bez cukru lub dobrej jakości, posiekaną gorzką czekoladę.
Płatki górskie czy błyskawiczne?
Wydawać mogłoby się, że jest duża różnica między jedną, a drugą formą. Tak naprawdę tu wiele zależy od naszego wyboru. Wersja błyskawiczna może mieć nieco wyższy indeks glikemiczny poprzez rozdrobnienie płatków.
Uważajmy jednak na owsianki instant – do zalania wrzątkiem lub mlekiem, posiłki przygotowane w kubkach lub torebkach. Ich skład na osób pozostawia wiele do życzenia, a do tego są bardzo bogate w cukier.
Owsianka korzystnie wpływa na organizm
Płatki owsiane posiadają wiele cennych wartości odżywczych. To z czasem przełoży się na lepsze funkcjonowanie naszych organizmów oraz na poprawę zdrowia. Regularne spożywanie owsianki będzie wypływać na:
- Glikemię – kontroluje wyrzuty insuliny do krwi oraz zapobiega drastycznym skokom glukozy,
- Lipidogram – dzięki niej można unormować poziom cholesterolu LDL,
- Regularne wypróżnianie się – owsianka korzystnie wpływa ja pracę jelit i zapobiega zaparciom (przy regularnym spożywaniu wody!),
- Korzystną florę jelitową – beta-glukan przynosi bakteriom spore dawki wartościowego pożywienia,
- Nasycenie na wiele godzin – owsianka zapewnia uczucie sytości.
Przykładowe przepisy
Każdy z podanych przepisów podaje proporcje na przygotowanie jednej porcji owsianki dla osoby dorosłej.
Czekoladowa owsianka z wiśniami i orzechami
- 50g płatków owsianych
- 125g mleka
- 1 mały banan (ok. 75g)
- 4 kostki posiekanej, gorzkiej czekolady
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 70g wiśni (mogą być mrożone)
- 1 łyżka rozdrobionych orzechów włoskich
Płatki owsiane z mlekiem i opcjonalnie czekoladą (można dodać ją też na koniec) wrzucamy do rondelka i zagotowujemy. Gotujemy na małym ogniu 5 minut. Dodajemy siemię lniane, mieszamy, garnek przykrywamy i odstawimy na kolejnych 5 minut, aby owsianka mogła zgęstnieć. Na koniec dodajemy owoce i orzechy. Całość mieszamy i przekładamy do miski.
Owsianka na wodzie z malinami
- 50g płatków owsianych
- 125g wody
- 20g rodzynek
- 1 łyżka rozdrobnionych orzechów włoskich
- 1 świeża figa
- 70g malin (mogą być też truskawki)
- Szczypta cynamonu
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
Płatki zalać zimną wodą i dodać rodzynki. Zamieszać i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować przez 5 minut. Gdy danie zgęstnieje, zdejmij je z palnika i dodaj jogurt. Całość zamieszaj aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Przełóż owsiankę do miseczki i udekoruj ją owocami, orzechami oraz opcjonalnie cynamonem. Smacznego!
Czytaj więcej:
- Dieta if – na czym polega?
- Czym jest piramida żywienia?
- Lekceważenie problemu niedowagi – co jeść aby przytyć?
- Zespół jelita drażliwego – czym jest i z czym się wiąże?
- Czym jest maltodekstryna i w jaki sposób powstaje?
- L-karnityna – co to za substancja?
- Dieta na masę mięśniową – co i ile jeść aby zbudować mięśnie?
- Dieta przy refluksie żołądka - co i ile jeść?
- Dieta przy cukrzycy - co wolno jeść, a czego nie?
- Żywienie i dieta - Dna moczanowa / Podagra