12.06.2024

Jak dieta wegańska wpływa na poziom energii?


Wegańska żywność, pomimo tego, że eliminuje ze swojego składu mięso, produkty odzwierzęce, a także nabiał, często uważana jest za jeden z najzdrowszych sposobów żywienia. Jednak bardzo wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym, że wegańskie jedzenie jest zazwyczaj niskokaloryczne, dieta wegańska pozwala na zachowanie wysokiego poziomu sił i energii witalnych. W poniższym artykule dowiesz się, czy dieta wegańska dodaje energii. Zaczynamy! 

Dieta wegańska, bogata w węglowodany złożone, naturalnie zwiększa poziom energii dzięki stałemu dostarczaniu glukozy, głównego źródła paliwa dla ciała

Jak dieta wegańska wpływa na energię?

Dieta wegańska a poziom energii. To kluczowe zagadnienie, które poruszane jest wśród początkujących wegan, doświadczonych osób, jak również lekarzy specjalistów. Z założenia energia na diecie wegańskiej zachowana jest na właściwym poziomie. Eliminacja z diety licznych produktów nie wpływa na poziom sił witalnych naszego organizmu. Bez znaczenia pozostaje, czy jemy mięso, jaja i nabiał, czy nie, jednak dieta wegańska musi być właściwie zbilansowana. Jeśli wegańskie jedzenie jest pełnowartościowe, różnorodne, obfite, nie ma najmniejszych podstaw do twierdzenia, że będzie negatywnie wpływać na poziom naszej energii w organizmie. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim by utrzymać właściwy poziom energii na diecie wegańskiej, należy zadbać o właściwą podaż kaloryczną. To kwestia indywidualna zależna od takich czynników jak m.in.: waga, płeć, wiek, ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia, czy rodzaj wykonywanej pracy. 

Wprowadzenie dużej ilości świeżych warzyw, owoców i całych ziaren poprawia trawienie i może przyczynić się do lepszego poziomu energii

Zmęczenie a dieta wegańska- najczęściej popełniane błędy

Dlaczego niektóre osoby, które stosują dietę wegańską, narzekają na zbyt małą ilość energii i sił witalnych? Bardzo często winy upatruje się w braku spożycia mięsa, czy nabiału. Tymczasem niejednokrotnie zdarza się, że prowadzimy zbyt intensywny, szybki tryb życia, w którym brakuje czasu na odpoczynek, czy sen. Jeśli w ciągu doby śpimy mniej niż około 7 godzin, żadna dieta nie będzie w stanie wzmocnić naszego organizmu.

Po drugie, badania naukowe jasno wskazują, że dieta wegańska wnosi bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli jednak spożywamy zbyt małą ilość żywności, może okazać się, że nasz organizm będzie osłabiony. Należy pamiętać, że dieta wegańska jest lekkostrawna, jak również niskokaloryczna. Oczywiście wymienić można kilka wyjątków, takich jak np. masło orzechowe, gdzie kaloryczność i zawartość białka jest bardzo wysoka, jednak większość warzyw, produktów roślinnych, artykułów pełnoziarnistych, cechuje niska podaż kaloryczna. W związku z tym należy dokładnie obliczyć jak wiele dostarczamy kalorii w ciągu dnia. Może okazać się, że to zbyt mała ilość, przez co ciężko nam wygospodarować pokłady energii do wykonywania codziennych obowiązków i zajęć. 

Kolejnym często spotykanym błędem na diecie wegańskiej jest nietrafione łącznie ze sobą różnego rodzaju produktów spożywczych. Dla dostarczenia aminokwasów egzogennych należy łączyć zboża z produktami, które są źródłem białka roślinnego. Co więcej, w trzech na pięć posiłków w ciągu dnia powinny znaleźć się warzywa. Często okazuje się, że pomimo tego, że dbamy o różnorodność na naszych talerzach, niepoprawnie łączymy ze sobą składniki, przez co nasz organizm nie będzie magazynował energii. Najlepsze kucharskie książki wegańskie będą idealnym źródłem inspiracji, by tworzyć poprawne dania na jarskiej diecie.

Częstym błędem (nie tylko na diecie wegańskiej), jest zbyt późne spożywanie ostatniego posiłku w ciągu dnia. Kolacja powinna być spożyta najpóźniej na 2 godziny przed snem. W przeciwnym razie nasz organizm będzie skupiony na trawieniu pokarmu, a nie na odpoczynku i regeneracji podczas snu, przez co będziemy budzić się mniej wypoczęci i zrelaksowani. 

Dieta wegańska może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi, co przekłada się na mniej drastyczne wzloty i upadki energii w ciągu dnia

Jak zwiększyć energię na diecie wegańskiej?

Wegańska dieta a witalność jest obszernie analizowana wśród lekarzy specjalistów i dietetyków. Wielu konsumentów diety wegańskiej, jak również innych diet, w tym także mięsnych, szuka skutecznych metod, by dodać swojemu organizmowi sił i energii do działania, bez konieczności sięgania po takie używki tak kofeina. Wysokiej skuteczności należy upatrywać we właściwej suplementacji. To bardzo trafione rozwiązanie, jeśli odczuwamy zmęczenie, a nasz organizm nie ma zdolności do szybkiej regeneracji. W tym celu z całą pewnością należy sięgnąć po preparaty z witaminami z grupy B. Będąc na diecie wegańskiej szczególnie ważna będzie suplementacja witaminy B12. Nie można zapominać także o koenzymie Q10, jak również kolagenie. To jedne z najważniejszych elementów, które regularnie suplementowane, niezwykle korzystnie wpłyną na poziom energii i sił każdego z nas. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w artykule: Jak unikać niedoborów witamin na diecie wegańskiej

Komponuj wartościowe posiłki na diecie wegańskiej, zadbaj o pełną suplementację, a zapomnisz o zmęczeniu na długi czas. 


Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Wegańska dieta a energia - jak to działa?

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.