Jednym z czynników wpływających na jakość naszego snu – czyli regeneracji, odpoczynku – jest to co zjemy przed nim. Wokół kolacji, czyli ostatniego posiłku przed snem, powstało wiele mitów. Jak chociażby ten mówiący o złym wpływie jedzenia po 18. Tak naprawdę możemy jeść do 2-3 godzin przed położeniem się do łóżka i nie będzie to miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz sen. Istotne jest jednak również co jemy na kolację, a także czego unikamy. Podczas przygotowywania kolacji zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z dań smażonych, pieczonych z użyciem tłuszczu oraz marynowanych. Wyrzuć z wieczornego menu także potrawy wysokokaloryczne, czerwone mięso oraz produkty zawierające tyraminę – na przykład czekoladę, sery oraz wina. Co w takim razie powinniśmy zjeść na kolację? Jeśli nie masz czasu na przyrządzanie posiłków i mieszkasz w województwie Łódzkim to możesz zamówić catering dietetyczny. FitApetit oferuje w praktycznie każdym większym mieście swój catering dietetyczny Poznań, Wrocław, Warszawa - wybierz, gdzie ci najbliżej.
Jedz na ciepło
Dlaczego powinniśmy zacząć jeść ciepłe kolacje? Powód jest bardzo prosty – obróbka termiczna posiłku poprawia jego strawność, przez co żołądek w nocy nie musi tak intensywnie pracować przy trawieniu. Jeśli już przyrządzamy coś na ciepło, starajmy się to ugotować lub dusić – dania smażone na tłuszczu negatywnie wpływają na działanie układu trawiennego w nocy. Popularnym rozwiązaniem stają się zupy warzywne. Są lekkostrawne, podawane na ciepło i zaspokajają apetyt, ułatwiając zasypianie. Spróbuj zupy z soczewicą lub szybką do wykonania zupę buraczkową.
Postaw na warzywne kolacje
Jak zdążyliście zauważyć, prym w kolacyjnych zestawach wiodą warzywa. Nie tylko lekkie zupy na ciepło będą dobrym pomysłem na kolację. Do warzyw dodaj kaszę gryczaną lub jaglaną i stwórz sałatkę. Ogórki, pomidory, brokuły, cebula i papryka – połącz to z ulubioną kaszą. Taką kolację możesz uświetnić dodając ugotowane jajka na twardo – są świetnym źródłem białka. Skoro już o jajkach mowa, omlet będzie nie tylko genialnym śniadaniem, ale też kolacją. Znów, połączenie warzyw i jajek stworzy smaczny omlet, po którym nie położysz się spać z ciężkim żołądkiem.
Chude mięso i ryby na kolację
Odradzaliśmy spożywanie czerwonego mięsa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by na kolację zjeść chude mięso lub ryby. Dzięki nim stworzysz kolację zawierającą dużo białka. Jak wrzucić do kolacyjnego menu mięso? Kolejny raz polecimy sałatkę – tym razem z kurczakiem. Mięso podduś i dodaj do niego wcześniej ugotowany czerwony ryż. Do skończenia sałatki potrzebne będą jeszcze pomidory, seler naciowy, sałata oraz kiełki. Zamiennikiem kurczaka lub indyka może być ryba – przykładowo pieczony w folii dorsz z dodatkiem warzyw.
Nie bój się jeść nabiału
Osoby, które nie mają problemu z trawieniem nabiału pochodzącego od krowy, śmiało mogą w kolację wkomponować chudy nabiał. Świetnie sprawdzą się chude twarogi, kefir lub serki wiejskie. Pamiętajmy, że nabiał jest źródłem cennego białka, który pomaga zachować uczucie sytości. Do twarożku lub serków możemy dodać ciemne, niskokaloryczne pieczywo.
Czytaj więcej:
- Dieta Sirtuinowa - Co to jest, lista produktów, przepisów
- Wpływ na organizm produktów bogatych w magnez, potas i wapń
- Jak cheat day i cheat meal wpływa na samopoczucie i zdrowie
- Witaminy z grupy B – podstawowe właściwości
- L-karnityna – co to za substancja?
- Ektomorficy - Jaka dieta dla ektomorfika?
- Zdrowa dieta śródziemnomorska - polecana przez dietetyków
- Wszystko co musisz wiedzieć o tłuszczach nienasyconych
- Dieta o niskim IG – dla kogo?
- Dieta kopenhaska | Co to jest dieta 13 dniowa?