Ile czasu potrzeba aby organizm przyzwyczaił się do diety ketogenicznej i funkcjonowania na ketonach?
Dieta ketogeniczna do model żywienia niezwykle wymagający. Wiąże się z dużą restrykcją, koniecznością eliminacji wielu znanych i lubianych składników spożywczych. Nic więc dziwnego, że wyczekiwanie na uzyskanie pierwszych efektów jest niezwykle wyczerpujące dla wszystkich konsumentów, którzy chcą odnotować już pierwsze sukcesy w swoim wyglądzie, samopoczuciu, czy zdrowiu. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Niższa waga na diecie ketogenicznej
Bardzo wiele decyduje się na dietę ketogeniczną ze względu na odchudzanie. Tutaj na pierwsze efekty nie trzeba czekać przez długi czas. Pierwsze utracone kilogramy pojawią się już po około dwóch tygodniach. Wszystko zależy od tego, jak długo nasz organizm będzie wchodził w tzw. stan ketozy. To dzięki niemu nasze ciało zaczyna pozyskiwać energię z własnej tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak od razu wyeliminujemy znaczącą ilość węglowodanów z diety, najpewniej w krótkim czasie uda nam się odnotować pierwsze efekty na wadze, w lustrze, czy podczas noszenia swoich ubrań.
Poprawa stanu zdrowia podczas stosowania diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna niesie za sobą wiele, różnorodnych korzyści zdrowotnych. Nie można jednak podać konkretnego terminu, kiedy uda nam się zaobserwować pierwsze efekty. Wszystko zależy od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi się mierzymy, jak również w jakiej kondycji znajduje się nasz organizm. W związku z tym, niektóre osoby pierwsze efekty zobaczą już po kilku dniach, tygodnia, a niektóre będą musiały poczekać nawet kilka, albo kilkanaście miesięcy. Warto podać prosty przykład. Pacjenci, którzy cierpią na cukrzycę typu II będą musieli stosować ścisłą dietę przynajmniej przez kilka miesięcy, by zsuwać poprawę. U osób, które mierzą się z problemami gastrycznymi, odstawienie pewnych artykułów spożywczych, już po kilku dniach pozwoli na odnotowanie lepszego samopoczucia.
Kiedy można poczuć poprawę stanu psychicznego podczas stosowania diety ketogenicznej?
Przygnębienie, brak motywacji do działania, ciągłe zmęczenie, to tylko kilka przykładów zachowań i emocji, które dotykają wiele osób. Dieta ketogeniczna pozwala na zmianę nawyków żywieniowych i poprawę komfortu życia. O wiele lepsze samopoczucie pojawia się od jednego do trzech tygodni od rozpoczęcia stosowania popularnego menu. Co więcej, znaczenie ma także stan naszego organizmu. Jeśli jesteśmy osobami schorowanymi, cierpiącymi np. na insulinooporność, wówczas na efekty poprawy stanu psychicznego przyjdzie nam dłużej poczekać. Jeśli jednak jesteśmy osobami wysportowanymi, o dobrym zdrowiu, prawie całkowita eliminacja węglowodanów, już po kilku dniach pozwoli na odnotowanie pierwszej poprawy. Adaptacja każdego organizmu to sprawa niezwykle indywidualna.
Poprawa swoich wyników sportowych a dieta ketogeniczna
Efekty diety ketogenicznej to także poprawa swoich osiągnięć sportowych. Tutaj rezultaty są zależne od adaptacji komórek każdego organizmu do stanu ketozy. Niestety okazuje się, że może upłynąć dość dużo czasu, zanim komórki nauczą się wykorzystywać kwas tłuszczowy jako paliwo niezbędne do wytwarzania dużej ilości energii. Jeśli uprawiamy sport zawodowo, może się okazać, że będziemy potrzebować nawet 3- 4 miesiące. Więcej na ten temat można przeczytać sięgając do artykułu o nazwie; Czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla sportowców?.
Wiele osób decyduje się na różnego rodzaju restrykcje we własnej diecie, by uzyskać zamierzone efekty i rezultaty. Nic więc dziwnego, że pytanie, kiedy można poczuć poprawę wyglądu, zdrowia, czy samopoczucia, znajduje się na ustach niezliczonej liczby osób decydujących się na wprowadzenie diety ketogenicznej.
Bibliografia:
- Kowalczyk, Anna, "Keto zakupy"
Praktyczny przewodnik po czytaniu etykiet produktów spożywczych, zawierający informacje o tym, na co zwracać uwagę, aby wybierać odpowiednie produkty na diecie ketogenicznej. - Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
Przewodnik po diecie ketogenicznej, zawierający informacje o czytaniu etykiet i wybieraniu odpowiednich produktów. - Nowak, Ewa, "Zakupy na diecie ketogenicznej"
Książka zawierająca praktyczne porady dotyczące czytania etykiet produktów spożywczych i wybierania odpowiednich składników na diecie ketogenicznej. - Kowalski, Tomasz, "Jak czytać etykiety na keto?"
Przewodnik po etykietach produktów spożywczych, zawierający praktyczne wskazówki i informacje o wartościach odżywczych. - Zielińska, Maria, "Etykiety produktów a dieta ketogeniczna"
Omówienie, jak czytać i interpretować etykiety produktów spożywczych w kontekście diety ketogenicznej, z praktycznymi wskazówkami.