10.06.2024

Dieta wegańska dla kobiet w ciąży 


Ciąża, okres połogu, to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety. Każda z nas chce w takim momencie swojego życia szczególnie zadbać o zdrowie swoje, jak również swojego dziecka. Coraz większą popularnością cieszy się dieta wegańska dla kobiet w ciąży. Jest to jednak zagadnienie, które wzbudza sporo kontrowersji. Czy dieta wegańska jest bezpieczna dla ciężarnych? O czym należy pamiętać? Przyjrzyjmy się ciekawemu zagadnieniu z bliska. 

Wegańska dieta w ciąży wymaga dokładnego planowania, aby zapewnić odpowiednie ilości białka, żelaza, wapnia i witamin, zwłaszcza B12 i D.

Ciąża na diecie wegańskiej- tak, czy nie?

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraża jasne stanowisko, wedle którego odpowiednio zaplanowane diety wegańskiej są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe dla osób na wszystkich etapach życia. Nie wyłącza się z tego zakresu także okresu ciąży, połogu, jak również laktacji. Co więcej, dieta wegańska jest także rekomendowana w okresie dzieciństwa, dojrzewania, czy dla profesjonalnych sportowców. Z tego stanowiska jasno wynika, że wegańskie menu podczas ciąży i laktacji jest dopuszczalne, bezpieczne, nie stanowi przeciwwskazania. Co ciekawe, wśród niektórych krajowych specjalistów ds. ginekologii i położnictwa nie ma jednoznacznej aprobaty dla wegańskiej diety. Jednak kobiety ciężarne będące pod stałą opieką lekarza, dietetyka wyspecjalizowanego w zakresie diecie roślinnej, nie cierpią na niedobory witamin na diecie wegańskiej. Co więcej, nie stwierdzono także zaburzeń rozwoju, czy mniejszej wagi urodzeniowej dzieci. 

Kobiety w ciąży na diecie wegańskiej powinny zwrócić szczególną uwagę na źródła kwasów tłuszczowych omega-3, które są kluczowe dla rozwoju mózgu dziecka. Mogą je znaleźć w siemieniu lnianym, orzechach włoskich i oleju rzepakowym

Odżywianie wegańskie w ciąży- zasady 

Jak jeść wegańsko w ciąży? Warto zadbać o właściwą ilość białka. Rada Żywności i Żywienia jasno wskazuje, że właściwie zbilansowana dieta wegańska, która zawiera dopełniające się białka roślinne, jest w stanie zagwarantować taką samą jakość białka, co w przypadku spożycia białka zwierzęcego. Różne rodzaje aminokwasy dostarczane z pożywieniem w ciągu całego dnia, będą gwarancją zachowania odpowiedniego bilansu azotowego w kobiet w ciąży. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w czasie ciąży zapotrzebowanie na białko wzrasta średnio o 25 g na dobę. W tym celu dieta powinna obfitować w suche nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona, jak również zielone warzywa. Jeśli będziemy obserwować zbyt małą podaż białka może to doprowadzić do zmniejszenia masy urodzeniowej dziecka. 

Podczas ciąży w diecie wegańskiej należy szczególnie zadbać o właściwą ilość wapnia. Źródłem jest brokuł, jarmuż, kapusta pekińska, sałata rzymska, biała i czarna fasola, soja. Warto także wiedzieć, że wchłanianie wapnia z roślin strączkowych wynosi 20%, a z warzyw 50%. Lepsze wchłanianie uzyskamy podczas suplementacji witaminy D, C oraz K. 

Warto zadbać o właściwą ilość żelaza. Produkty roślinne są źródłem tylko żelaza niehemowego. Kobieta w ciąży na diecie wegańskiej musi spożywać duże ilości zarodków pszennych, natki pietruszki, ciecierzycy, suszonych owoców, czy tofu. 

W ciąży należy zadbać także o właściwą ilość kwasów DHA oraz EPA. Dlatego talerz musi obfitować w siemię lniane, olej lniany, nasiona chia, algi morskie, czy nasiona konopne. U kobiet w ciąży suplementacja kwasu DHA musi wynosić minimum 200 mg dziennie. U weganek, które nie spożywają ryb i jak, należy dostarczyć aż 400- 600 mg dziennie. 

Co więcej, stosowanie diety wegańskiej w okresie ciąży i laktacji powinno dostarczać właściwą ilość kalorii. W związku z tym, że jest to żywienie lekkostrawne, niskokaloryczne, należy zadbać o właściwą podaż kaloryczną. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w artykule o nazwie: Najlepsze wegańskie książki kucharskie.

Włączenie bogatych w żelazo pokarmów, takich jak soczewica, ugotowane zielone warzywa liściaste i suszone owoce, jest kluczowe, a ich absorpcję wspomaga spożywanie witaminy C, np. z cytrusów

Wegańska dieta w ciąży- najważniejsza suplementacja 

Bezpieczna dieta wegańska dla ciężarnych powinna być uzupełniona o właściwą suplementację. Kluczowe znaczenie odgrywa w tym przypadku kwas foliowy. Wśród lekarzy specjalistów panuje przekonanie, że już w okresie starania się o zajście w ciążę, mniej więcej na rok przed uzyskaniem błogosławionego stanu, należy wdrożyć suplementację kwasu foliowego. To kluczowy, niezbędny dla prawidłowej rozwoju płodu składnik diety każdej ciężarnej kobiety. Co więcej, bardzo ważna jest także suplementacja witaminy B12, która występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Nie można zapominać także o preparatach zawierających witaminę D. W naszym klimacie zdecydowanie większa część osób, nawet tych spożywających mięso i nabiał, cierpi na znaczące niedobory tzw. witaminy słońca. Suplementacja wapnia podczas ciąży na diecie wegańskiej nie jest konieczna, chyba że lekarz prowadzący ciążę wskaże inaczej. Niezbędne jest jednak suplementowanie żelaza. Z samego pożywienia pojawiają się spore trudności, by przyswoić wystarczającą ilość tego pierwiastka. Podobnie z suplementacją kwasu DHA i kwasów omega-3. 

Prowadzenie diety wegańskiej podczas ciąży wymaga korzystania z niezbędnych, wartościowych składników. Najlepsze książki o weganizmie również będą idealnym źródłem wiedzy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w ciąży wyeliminować z diety produkty mięsne i odzwierzęce. 


Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Dieta wegańska dla kobiet w ciąży 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.