Mięta to bardzo aromatyczna roślina wieloletnia. Dzięki przyjemnemu, orzeźwiającemu i aromatycznemu smakowi ciemnozielonych liści jest szeroko stosowana w kuchni i medycynie. Najbardziej znane odmiany mięty to mięta pieprzowa i mięta zielona. Liście mięty pieprzowej zawierają dużo mentolu. To dzięki temu ma szerokie zastosowanie w medycynie - mentol pomaga pozbyć się wielu chorób: alergii, reumatyzmu, chorób układu oddechowego itp. Mięta jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Można z niej przyrządzać orzeźwiające napoje, stosować jako środek uspokajający i dodawać jako przyprawę do wielu potraw, zwłaszcza sałatek.
Co warto wiedzieć na temat odmian mięty?
Mięta należy do rodziny jasnotowatych, słynie z aromatu i dobroczynnych właściwości. W 2024 roku zidentyfikowane zostały różne rodzaje mięty. Za główną różnicę uważa się obecność specjalnego smaku i przyjemnego aromatu, który zapewnia mentol. Roślina nie wymaga specjalnych wymagań uprawowych. Odpowiednia jest do tego strefa klimatu umiarkowanego. Dla rośliny odpowiednia jest luźna, żyzna gleba. Przy wyborze lokalizacji preferuje się słoneczny, otwarty teren.
Jak wygląda mięta? Bez względu na gatunki miety roślina posiada poziome, rozgałęzione kłącze, na którym znajdują się włókniste korzenie. Wyprostowana łodyga może osiągnąć wysokość 1 m, ponadto jest pokryta drobnymi włoskami. Liście mięty mają eliptyczną lub jajowatą formę i są naprzeciwlegle ułożone. Przeglądając rodzaje miety, można zauważyć, że jej liście są przeważnie karbowane, jednak występują gatunki charakteryzujące się liśćmi ząbkowatymi. Małych rozmiarów kwiaty znajdują się w górnej części rośliny w postaci kielicha z 4 lub 5 ząbkami na górze. Kwiaty mięty przybierają barwę fioletową albo różową i rosną w kącikach liści, budując kłosy szczytowe. Bez względu na odmiany mięty jest ona wykorzystywana do przygotowywania potraw. Aby poznać zastosowanie tej rośliny w daniach, można skorzystać z oferty jaką proponuje nasz catering dietetyczny. Wystarczy skonsultować się z zatrudnionym u nas dietetykiem, który na podstawie przekazanych parametrów opracuje spersonalizowana dietę pudełkową. Z naszego doświadczenia przy pracy z osobami dążącymi do poprawy stanu zdrowia i/lub odchudzania możemy stwierdzić, że wiele odmian mięty doskonale sprawdza się w potrawach i wykazuje działanie prozdrowotne.
Jakie są znane i ciekawe gatunki mięty?
Uprawiana w ogrodzie lub doniczce mięta rodzaje ma wszystkim znane i mniej popularne, ale również cenne. Nasze kompetencje w dziedzinie dietetyki klinicznej są potwierdzone licznymi certyfikatami, nasi dietetycy i szefowie kuchni wiedzą które gatunki mięty najlepiej sprawdzą w danej potrawie oraz w danej diecie. Przegląd literatury botanicznej pozwolił nam poznać walory zdrowotne mięty oraz formy jej zastosowania w planach dietetycznych.
Czym charakteryzuje się gatunek mięta pieprzowa?
Najbardziej rozpoznawalną odmianą jest mięta pieprzowa. Według legendy starożytny grecki bóg podziemi Hades nadał roślinie pachnące właściwości. Chciał utrwalić pamięć o swojej ukochanej nimfie Mincie (Menthie), o którą zazdrosna była żona Hadesa (bogini Persefony), która zamieniła ją w ogrodową trawę. Korzyści z mięty odmiany - Mentha piperita można ocenić na podstawie zawartości witamin, minerałów i aminokwasów w jej składzie: retinol, kwas askorbinowy (witamina C), ryboflawina (B2), niacyna (B3 lub PP), pirydoksyna (B6), kwas foliowy (B9). A także minerały: żelazo, potas, magnez, mangan i tak cenne składniki jak: kwas rozmarynowy, tryptofan, lizyna, walina i arginina. Wartości odżywcze mięty pieprzowe zapewniają: białko roślinne (3,29 g/100 g) i węglowodany (8,41 g/100 g), tłuszcze (0,73 g/100 g). Wartość energetyczna mięty wynosi 44 kcal/100 g.
Jakie korzystne właściwości zdrowotne ma mięta pieprzowa?
Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych, poznaliśmy właściwości różnych rodzajów mięty i wykorzystujemy je z powodzeniem w gastronomii. Nasze strategie żywieniowe oparte są na zrozumieniu potrzeb organizmu, dlatego układając dietę pudełkową dla osób z zaburzeniami trawienia lub dążącymi do redukcji wagi wprowadzamy do potraw miętę pieprzową. Ta roślina uznawana jest za naturalny przeciwutleniacz, który działa przeciwko wolnym rodnikom powstającym podczas metabolizmu. Działa terapeutycznie i profilaktycznie w kilku kierunkach jednocześnie: uspokajająco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwskurczowo, prokinetycznie, hemodynamicznie, żółciopędnie. Według dietetyków smak i aromat tej odmiany mięty tłumi uczucie głodu, zmniejsza apetyt i zapobiega przejadaniu się.
Czym jest mięta czekoladowa?
Co to jest mięta czekoladowa - Mentha piperita Chocolate? Mięta gatunki posiada również mniej znane jak właśnie odmiana czekoladowa która jest zasadniczo rodzajem mięty pieprzowej, ale ma bogatszy, bardziej różnorodny aromat. Jak wyglada mieta czekoladowa? Roślina dorasta do 40 cm wysokości, liście są ciemne w kolorze brązowo-bordowym i wydłużone. Tworzą się parami na pionowych łodygach. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w wiechowate kwiatostany. Jakie jest zastosowanie odmiany mięty czekoladowej?
W 2024 roku w literaturze pojawiła się informacja, że roślina ma szerokie zastosowanie w kuchni: dodawana jest do sosów do dań mięsnych, do parzenia herbaty. Na pewno można poczuć lekkie akcenty czekolady z przyjemnymi waniliowo-ziołowymi niuansami orzeźwiającymi. Kucharze uwielbiają tę szczególną odmianę mięty, często wykorzystują jej liście zarówno jako składnik potraw, jak i jako pachnącą dekorację. To topowa opcja przygotowywania słodkich koktajli, orzeźwiających napojów, a nawet kompotów, które dzięki temu zyskują dodatkowego smaczku. Ze świeżo zerwanych liści sporządza się syropy miętowe, dodaje się je do wyrobów cukierniczych i lodów oraz ozdabia sałatki owocowe ze świeżych truskawek.
Jakimi cechami wyróżnia się gatunek mięty polnej?
Miętę polną - Mentha arvensis najczęściej spotyka się na terenach leśnych. Mieta rodzaju polnego to krzewinka osiągająca wysokość 60 cm wysokości. Jak wygląda mięta polna? Łodyga jest zwykle rozgałęziona, czworościenna, w kolorze matowo-zielonym z umiarkowanym fioletowym odcieniem. Liście u nasady są zaokrąglone, trójkątne i dość szerokie. Liście na łodydze mogą być: krzyżowe, jajowate lub eliptyczne, ogonkowe, lekko ząbkowane lub karbowane na krawędziach. Ma drobne, liliowe kwiaty w kształcie lejkowatej korony, w gęstych, kulistych słojach. Kielich: krótki, dzwonkowaty, pięcioklapowy. Roślina bogata jest w olejki mentolowe, karoten, flawonoidy i kwasy. Ten gatunek mięty uspokaja centralny układ nerwowy, ma łagodne właściwości znieczulające, poprawia pracę jelit, działa antyseptycznie, likwiduje objawy nudności i jest naturalnym środkiem żółciopędnym. Świeża i suszona mięta odmiany polnej jest doskonałym dodatkiem do lodów, sałaty, deserów, sosów do mięsa nadając potrawom orzeźwiającego smaku.
Czym wyróżnia się na tle innych odmian mięta zielona?
Gatunek mięta zielona - Mentha spicata to cudowna odmiana wieloletniego zioła charakteryzującego się ostrym, orzeźwiającym i korzennym aromatem, należącego do rodziny jasnotowatych. Tempo wzrostu mięty jest bardzo szybkie. Roślina osiąga wysokość od 40 do aż 120 cm. Posiada proste, mocne pędy, jasnozielone liście jajowate o krótkich ogonkach i purpurowe kwiaty. Roślina jest szeroko stosowana w kuchni i spożywana jako przyprawa. Odmiana mięty zielonej nadaje się jako dodatek do deserów, sałatek, nalewek, dipów i drinków. Wskazana jest na wzdęcia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, łagodzi ból gardła, migrenę. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjnie i uspokajające. Wykorzystując spersonalizowane podejście do diety w przypadkach nietolerancji pokarmowych, specjaliści z naszego cateringu dietetycznego mają wiedzę, które odmiany mięty wykorzystać do przygotowywania potraw z mięsa, ryb czy nabiału.
Czy mięta nadwodna nadaje się do wykorzystania w kuchni?
Mięta nadwodna - Mentha aquatica kwitnie różowymi kwiatostanami główkowatymi, liście mają znajomy charakterystyczny aromat z domieszką limonki. Mięta odmiany nadwodnej to wieloletnia roślina zielna o wysokości do 80 cm. Łodygi są aksamitne z owalnymi liśćmi o długości od 4 do 8 cm najczęściej o jasnozielonym kolorze, czasem przybierające czerwonawy odcień, brzegi są piłkowane. Przeglądając odmiany mięty zdjęcia z 2024 roku ukazują kuliste różowe kwiatostany, czasami kwiatki osiągają kolor fioletowy lub liliowy. Mięta nadwodna wzmaga pracę układu pokarmowego, bierze udział w trawieniu zalegających resztek w jelitach, ogranicza wzdęcia. Badania naukowe wykazały, że ten rodzaj mięty posiada działanie detoksykujące i dotlenia oraz odświeża włosy. Jest doskonałą rośliną do wykorzystania w kuchni, ponieważ sprawdza się dodatek do deserów, lodów a także sałatek nadając im orzeźwienia. Mięta nadwodna sprawdza się jako przyprawa do tłustych mięs oraz dipów.
Co ma do zaproponowania aromatyczna i piękna odmiana mięty polej?
Mięta polej - Mentha pulegium to wieloletnia roślina lecznicza, która zwykle dorasta do 40 cm wysokości. Jest bardzo ceniona ze względu na aromatyczne, mentolowe, ciemnozielone, raczej małe liście. Aromat wynika z dużej zawartości olejków eterycznych. Porady żywieniowe udzielane w naszym cateringu dietetycznym bazują na głębokiej analizie składu substancji odżywczych znajdujących w danym produkcie, również w mięcie. Analizując rodzaje mięty wiemy, że ta odmiana służy do aromatyzowania różnorodnych potraw, w tym deserów i słynnego sosu miętowego.
Mięta polej ma bardzo cenne właściwości lecznicze, a z kwiatów i liści tej rośliny sporządza się różne napary i maści. Wykazuje właściwości antyseptyczne, gojące rany i działa uspokajająco na układ nerwowy. Ten gatunek mięty jest wykorzystywany przy infekcjach wirusowych, mdłościach, niestrawności a także przy chorobach skórnych. Jak wyglada mieta polej? Roślina jest bardzo dekoracyjna ze swoimi zwisającymi łodygami, pachnącymi fioletowymi kwiatami i często jest uprawiana jako roślina wewnętrzna. Łodyga tej odmiany mięty jest rozgałęziona, posiada eliptyczne listki i kwiatostany różowe lub białe o wielkości do 6 cm.
Jakie miejsce w gastronomii zajmuje mięta?
Inspirując się doświadczeniami dietetyków z całego świata, potwierdzamy, że świeże liście prawie każdego gatunku mięty stanowią wykwintną dekorację rozmaitych potraw, także tych słodkich. Do masy kanapkowej dodaję również drobno posiekaną zieloną masę. Mięta pomaga nadać smak potrawom mięsnym, zwłaszcza jagnięcinie, wieprzowinie, rybom i drobiowi. Mięta może być stosowana jako przyprawa do duszonych warzyw i roślin strączkowych. Nadaje się również do przygotowywania sosów. I wreszcie, bardzo powszechnym sposobem jest wykorzystanie go jako nadzienia do ciast, placków, bułek i naleśników, a także w cieście na pierniki i muffinki. Odmiany mięty świetnie nadają się do owocowych, warzywnych, a nawet ciepłych sałatek z mięsem, rybami i owocami morza.
Przepis na zupę miętową:
Idealnym połączeniem do tej zupy jest mięta, zielony groszek i śmietana.
Zupa z zielonego groszku i mięty:
- 400 g zielonego groszku (z puszki).
- 400 ml wody.
- 50 g kwaśnej śmietany.
- 1 pęczek mięty.
- oliwa z oliwek, sól, pieprz.
Do osolonego wrzątku dodać miętę i gotować 3 minuty. Następnie dodać groszek i gotować przez 5 minut. Gotową zupę z miętą i groszkiem zmiksować. Dodać oliwę, sól i pieprz do smaku. Do zupy dodać śmietanę i udekorować listkami świeżej mięty. Podawać ze śmietaną, grzankami lub krakersami.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Sezam: właściwości i zastosowanie w kuchni
- Cukry poliole: co to są i dlaczego warto je znać?
- Jajka przepiórcze: korzyści zdrowotne i wartości odżywcze
- Kefir: właściwości zdrowotne i dlaczego warto pić codziennie
- Mleko owsiane: czy jest zdrowe i jakie ma właściwości?
- Guawa: smak, właściwości zdrowotne i korzyści
- Okra: właściwości zdrowotne i zastosowanie w kuchni
- Dzienne zalecenia dotyczące spożycia cukru
- Dynia piżmowa: właściwości, uprawa i gotowanie
- Ziarna słonecznika i ich właściwości lecznicze