20.07.2024

Jak mierzyć ketozę w organizmie?


Każda osoba, która decyduje się na wprowadzenie diety ketogenicznej do swojego życia, z całą pewnością doskonale zdaję sobie sprawę, że najważniejszym staje się osiągnięcie stanu ketozy w organizmie. Zwłaszcza na samym początku zmiany nawyków żywieniowych i eliminacji węglowodanów nie jest to zadanie proste. Wiele osób pragnie samodzielnie kontrolować ilość wytworzonych we własnym organizmie ketonów. Jak skutecznie mierzyć ketozę w organizmie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Dwie skuteczne i sprawdzone metody mierzenia poziomu ketonów w organizmie

Prowadzisz doskonale zbilansowaną dietę ketogeniczną, i chcesz zobaczyć, jak adaptuje się do niej Twój organizm? Wyróżnić można dwie, sprawdzone metody na dokonanie rzetelnych, wiarygodnych pomiarów ketonów we krwi.

Po pierwsze, możemy wykonać testy z krwi. W tym celu kupuje się specjalny ketometr wraz z paskami, którym dokonuje się pomiarów poprzez ukucie w palec. Taka metoda pozwala na pokazie ilości ketonów w czasie rzeczywistym.

Po drugie, w celu sprawdzenia ilości ketonów w organizmie, możemy wykonywać testy z moczu. Na specjalny pasek nakładana jest kropla moczu. Warto w tym celu wykorzystać pierwszy mocz po nocy. To metoda niezwykle czuła, jak również ekonomiczna. Co jednak ważne, wyniki mogą mieć opóźnienie sięgające 2-4 godzin wstecz. Nie ukazują więc rzeczywistej ilość ketonów na dany moment. Warto także zauważyć, że zaburzyć wynik ketonów badanych w moczu mogą zaburzyć różnego rodzaju leki, stan odwodnienia, jak również przewodnienie organizmu. Nie może również ulec zbagatelizowaniu fakt, że z moczu wykrywane są acetooctany, ale nie kwasy betahydroksymasłowe. Te ostatnie stanowią jedne z najważniejszych ketonów wywołanych przez dietę ketogeniczną.

Jakie wyniki sugerują, że osiągnęliśmy stan ketozy?

Efekty diety ketogenicznej będą widoczne tylko wtedy, czy uda nam się osiągnąć zadowalającą ketozę. W praktyce oznacza to, że wartości ketonów we krwi są wyższe niż 2 mmol/l. Jeśli badamy stan ketozy w organizmie wykorzystując mocz, wówczas zabarwienie paska uzyska kolor ciemnofioletowy (odpowiada to stężeniu ketonów w moczu równym 80-160 mg/dl

Różne rodzaje ketonów

Wyróżnić można trzy rodzaje ciał ketonowych. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że dopiero zbadanie wszystkich trzech ciał ketonowych pozwala na uzyskanie wiarygodnych i miarodajnych wyników. Wyróżnić można:

  • Aceton,
  • Acetooctan,
  • Beta-hydroksymaślan

Wskaźnik GKI

Dieta ketogeniczna polecana jest także przy leczeniu cukrzycy. W takim przypadku niezwykle istotne jest określenie wskaźnika GKI. To współczynnik, który określa stosunek poziomu cukru do ketonów we krwi. Indeksu Glukozowo-Ketonowego (GKI

Kiedy należy zacząć mierzyć ketony?

Stan ketozy wymaga przystosowania organizmu do braku węglowodanów. W związku z tym bardzo wiele osób zastanawia się, po jakim czasie można obserwować pierwsze efekty. Pierwszy stan ketozy może zostać osiągnięty około tygodnia, dwóch, od wdrożenia diety wysokotłuszczowej. Co więcej, stan ketonów w organizmie warto mierzyć codziennie, by móc stale monitorować stan swojego organizmu, ustalać wpływ diety na nasz organizm, jak również dokonywać oceny jej skuteczności. Jeśli mierzymy stan ketonów w organizmie wykorzystując krew, najkorzystniejszym momentem na wykonanie testu są 2- 3 godziny po ostatnim spożytym posiłku.

CKM- ciągły monitoring ketonów

Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia przeznaczone do ciągłego monitorowania poziomu ketonów. To sprzęt do złudzenia przypominający urzędowania do ciągłego monitorowania glukozy. Małe czujniki wbijane są w skórę pacjenta, najczęściej w tylnej części przedramienia. Do urządzeń stworzone są aplikację, które instaluje się na własnych urządzeniach mobilnych. Dzięki nim możemy stale obserwować, jak wygląda poziom naszych ketonów w ciągu dnia, czy w nocy.

Chcesz osiągnąć satysfakcjonujące korzyści z diety ketogenicznej Zadbaj o monitoring swoich ketonów, i ciesz się z wymiernych, satysfakcjonujących rezultatów przez długi czas.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie różnych metod pomiaru ketozy, w tym testów moczu, krwi i oddechu. Kwaśniewski wyjaśnia, jak monitorować poziom ketonów w organizmie, aby optymalnie dostosować dietę ketogeniczną.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po metodach pomiaru ketozy, zawierający informacje o testach moczu, krwi i oddechu. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest monitorowanie poziomu ketonów w organizmie, aby optymalnie dostosować dietę ketogeniczną.
  • Moore, Jimmy, "Keto Clarity"
    Przewodnik po metodach pomiaru ketozy, który omawia różne dostępne narzędzia i techniki. Moore wyjaśnia, jak monitorować poziom ketonów w organizmie, aby optymalnie dostosować dietę ketogeniczną.
  • Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
    Opis naukowych podstaw pomiaru ketozy, w tym testów moczu, krwi i oddechu. Phinney wyjaśnia, jak monitorować poziom ketonów w organizmie, aby optymalnie dostosować dietę ketogeniczną.
  • Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
    Przewodnik po metodach pomiaru ketozy dla sportowców, zawierający informacje o testach moczu, krwi i oddechu. Volek wyjaśnia, jak monitorować poziom ketonów w organizmie, aby optymalnie dostosować dietę ketogeniczną.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Ketometry to urządzenia przeznaczone do pomiarów ilości ketonów w organizmie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.