Zastanawiasz się, co to jest ostropest plamisty? Okazuje się, że ta uniwersalna roślina pomaga na zdrowie. Dodatkowo jest wykorzystywana m.in. w kosmetyce. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ostropestu plamistego? Przeczytaj poniższy poradnik i zdobądź cenne informacje!
Czym jest ostropest plamisty?
Łacińska nazwa tej rośliny to Silybum marianum. Jest ona określana w literaturze (jak i przez samych użytkowników) jako np. mleczny oset i dziki karczoch.
To roślina mająca wiele istotnych właściwości! Charakteryzuje się fioletowymi kwiatami i liśćmi, które kłują. Warto zatem uważać na ostropest plamisty. Jeśli ktoś nie zna się do końca na roślinach, to czasami myli tę... z ostem.
Należy zwrócić szczególną uwagę na sylimarynę. To cenny kompleks wielu substancji, które mają właściwości antyoksydacyjne (to m.in. chroni nas przed rozmaitymi chorobami; zaraz dowiesz się nieco więcej na ten temat).
Co jeszcze można np. znaleźć w nasionach ostropestu plamistego?
- olejki eteryczne i gorycze
- witaminę E (to silny przeciwutleniacz)
- sterole roślinne
- kwasy linolowe, palmitynowe i oleinowe
Mylenie ostropestu plamistego z ostem nie jest przypadkowe. Wszak tę roślinę można znaleźć m.in. w czasie spaceru po rozmaitych łąkach. Dodatkowo ostropest plamisty jest uprawiany.
Co ciekawe, Silybum marianum pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Eksperci zwracają jednak uwagę, że obecnie to roślina dziko rosnąca (m.in. na kontynencie europejskim).
Jak pomaga ostropest plamisty?
Aktualnie coraz więcej Polek i Polaków zwraca uwagę na kwestie zdrowotne. Nic dziwnego, że sporym zainteresowaniem cieszy się właśnie ta roślina.
Ostropest plamisty m.in. dobrze działa pod względem regeneracji wątrobę. Na co można liczyć w praktyce? Hepatocyty są właściwie pobudzane do odbudowy. Z kolei ściany są dobrze uszczelnione, co także jest istotne. Specjaliści od medycyny dostrzegają, że Silybum marianum ma również cenne właściwości w kontekście leczenia marskości wątroby.
Poprawie ulega funkcjonowanie ważnego układu trawiennego. Bardzo istotne są też właściwości antyoksydacyjne. Dzięki nim można poradzić sobie z nadmiarem wolnych rodników. W konsekwencji prowadzi to do spowolnienia procesów starzenia. Właściwości antyoksydacyjne redukują również ryzyko pojawienia się nowotworów.
Chcesz mieć serce we właściwej kondycji? Dzięki ostropestowi plamistemu można liczyć na właściwości kardioprotekcyjne. Tak samo, jak na wsparcie w zachowaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu.
Nie można zapominać o olejkach eterycznych, które wspierają procesy trawienne. Dodatkowo wyróżniają się właściwościami spazmolitycznymi.
W wielu sytuacjach przydaje się także działanie przeciwzapalne oraz żółciopędne.
Dlaczego jeszcze warto pomyśleć np. o suplementach diety z ostropestem plamistym? Ich regularne stosowanie wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.
Nie masz apetytu? To bardzo problematyczny objaw, który w konsekwencji źle wpływa na zdrowie. Okazuje się, że ostropest plamisty poprawia apetyt. A dzięki temu można dostarczać do organizmu np. witaminy i składniki mineralne.
Nie można zapominać m.in. o właściwościach odtruwających i ochronnych (np. pod kątem komórek błony śluzowej żołądka).
Specjaliści dodają, że to także cenne wsparcie w czasie terapii onkologicznych.
Ostropest plamisty: inne formy zastosowania
Silybum marianum to bardzo wartościowa roślina, która pomaga w rozmaitych aspektach pod kątem lepszego funkcjonowania organizmu. Może nie każdy wie, lecz ostropest plamisty jest wykorzystywany także w... przemyśle kosmetycznym.
Nie jesteś do końca zadowolona z tego, jak prezentuje się Twoja skóra? Widzisz m.in. coraz więcej zmarszczek? Dodatkowo cera jest np. wysuszona? Coraz więcej osób w takiej sytuacji decyduje się na maseczki na bazie zmielonych nasion ostropestu plamistego (z dodatkiem m.in. olejku migdałowego).
Zastosowanie takiej maseczki na twarz (warto mieć ją przeze mniej więcej pół godziny) przynosi wiele korzyści. Chodzi m.in. o fajne nawilżenie, regenerację i odżywienie skóry. Możesz także liczyć na skuteczne łagodzenie podrażnień.
Ostropest plamisty a suplementy diety
Planujesz zdecydować się na suplementy zawierające m.in. ostropest plamisty? To zawsze powinno być przemyślane i przedyskutowane (np. z Twoim lekarzem, jeżeli na coś obecnie chorujesz). Dobry doktor jest w stanie także doradzić, jakie produkty z tej serii wybrać, a od czego należy trzymać się możliwie jak najdalej.
Zainteresowane osoby mogą kupić rozmaite produkty. W formie m.in. tabletek, kapsułek, czy oleju. Co jest szczególnie rekomendowane? Wszystko ma swoje plusy i minusy. Niektórzy klienci (w czasie zakupów) zwracają uwagę przede wszystkim na zawartość sylimaryny. Jeżeli to dla Ciebie najważniejsza kwestia, to zdecyduj się na tabletki. W nich jest bowiem stosunkowo najwięcej sylimaryny.
Co jeszcze przemawia za taką formą suplementów diety z ostropestem plamistym? Jeżeli w głównej mierze zależy Ci na tym, aby Twoja wątroba została efektywnie zregenerowana, to wybierz tabletki.
Pamiętaj jednocześnie, że np. olej (bazujący na Silybum marianum) także ma wiele zalet. Takie produkty są rekomendowane szczególnie pod kątem zredukowania poziomu cholesterolu we krwi. Nie da się ukryć, że oleje są także bardziej elastyczne. Wszak można je z powodzeniem zastosować w kuchni (np. do sałatek) w trakcie przygotowywania rozmaitych posiłków.
Ostropest plamisty: skutki nadmiaru
Jeżeli będziesz już u swojego lekarza, to przy okazji możesz go spytać o to zagadnienie. Ostropest plamisty występuje w rozmaitych suplementach diety. Tutaj mogą, ale nie muszą powstawać skutki uboczne. Najwięcej w tym temacie zależy... od Ciebie!
Najważniejsza zasada jest taka, aby stosować się do tego, co radzi producent konkretnego suplementu diety (np. w postaci tabletek). Jak będziesz brać np. podwójne dawki, to mogą pojawić się:
- bóle brzucha
- nudności i wymioty
- "przelewanie" w żołądku
- biegunki (a w konsekwencji osłabienie)
Sporo osób zastanawia się, na czym polega optymalne dawkowanie i jak należy to robić w praktyce. Oczywiście, najważniejsze jest to, co zaleca producent.
Zazwyczaj trzeba stosować ostropest plamisty w trakcie jedzenia lub po zakończeniu posiłku. Jednocześnie warto popić (np. tabletki) sporą ilością wody mineralnej niegazowanej.
Jak wygląda zazwyczaj zalecane dzienne dawkowanie? Maksymalna dawka oleju to 3 łyżeczki. Jeśli chodzi np. o tabletki, to należy spożywać od 35 mg do 150 mg (nawet 2-3 razy na dzień).
Ostropest plamisty: czy są przeciwwskazania do stosowania?
Niestety, nie brakuje klientów niemogących skorzystać z cennych właściwości Silybum marianum. Na ostropest plamisty muszą oczywiście uważać osoby, które są uczulone na tę roślinę. Jeśli mimo tego zdecydujesz się np. na tabletki, to trzeba liczyć się z wysypkami, a nawet dusznościami!
Takie suplementy diety nie są rekomendowane kobietom w ciąży, karmiącym mamom w czasie laktacji, czy dzieciom (szczególnie poniżej 12. roku życia).
Jeżeli borykasz się z takim zagadnieniem, jak niedrożne kanaliki żółciowe, to także musisz mieć się na baczności. Z czego to wynika? Sylimaryna charakteryzuje się m.in. działaniem żółciopędnym, co w takiej sytuacji może doprowadzić nawet do żółtaczki. Należy też uważać na nagromadzenie się żółci w woreczku, czy utrudniony odpływ...
Jeżeli na coś chorujesz i przyjmujesz rozmaite medykamenty, to przed zakupem suplementów diety szczególnie warto pojawić się u lekarza. A to dlatego, że sylimaryna może wpływać na metabolizm przyjmowanych tabletek itd. Jest to przede wszystkim kłopotliwe wtedy, kiedy dana osoba zażywa metronidazol.
Ostropest plamisty w dietach pudełkowych
Czy Silybum marianum znajduje się w zestawach pudełkowych, które są na co dzień przez nas układane, przygotowywane, pakowane i transportowane do klientek/klientów? Tak.
Wiemy, że ostropest plamisty posiada multum cennych właściwości. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać! Oczywiście, trzymamy "rękę na pulsie" w tej sprawie. W końcu np. kobiety w ciąży i karmiące matki nie mogą jeść ostropestu plamistego. Jeżeli zatem występują jakieś przeciwwskazania, to oferujemy cateringi dietetyczne bez Silybum marianum.
Jeżeli zaś np. zainteresowana klientka może spożywać ostropest plamisty, to stosujemy go, aczkolwiek oczywiście w odpowiednich dawkach (czyli nie za dużych).
Wykorzystujemy swoją wiedzę i umiejętności, żeby odpowiednio wkomponować ostropest plamisty do codziennego jadłospisu. W efekcie jest nie tylko zdrowo, ale również pysznie!
Ostropest plamisty: podsumowanie wiadomości
Ostropest plamisty (z łac. Silybum marianum) jest zamiennie nazywany też mlecznym ostem i dzikim karczochem. To roślina pochodząca z obszarów śródziemnomorskich. Charakteryzuje się m.in. fioletowymi kwiatami.
Zawiera m.in. sylimarynę, olejki eteryczne i gorycze, witaminę E, czy sterole roślinne.
Na co pomaga Silybum marianum? M.in. pod kątem: regeneracji wątroby, poprawy działania układu odpornościowego, utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu, poprawy funkcjonowania układu trawiennego itd. Z kolei właściwości antyoksydacyjne redukują ryzyko pojawienia się groźnych nowotworów.
Silybum marianum jest także stosowany w kosmetyce.
Chcesz kupić suplementy diety z tą rośliną? Masz do wyboru m.in. tabletki, olej, czy kapsułki. Stosuj się do wskazań producenta, aby nie doprowadzić do skutków nadmiaru. Są nimi np.: bóle brzucha, wymioty, biegunki itd.
Kto nie powinien przyjmować takich supli? M.in. kobiety w ciąży, karmiące matki, dzieci, osoby uczulone, czy przyjmujące metronidazol.
W naszych dietach pudełkowych nie brakuje żywności cechującej się najwyższa jakością. M.in. stosujemy ostropest plamisty i dbamy o zachowanie optymalnych dawek.
Bibliografia:
- Vargas-Mendoza, N., Madrigal-Santillán, E., Morales-González, Á., Esquivel-Soto, J., Esquivel-Chirino, C., González-Rubio, M. G. L., ... & Morales-González, J. A. (2014). Hepatoprotective effect of silymarin. World Journal of Hepatology, 6(3), 144.
- Kroll, D. J., Shaw, H. S., & Oberlies, N. H. (2007). Milk thistle nomenclature: Why it matters in cancer research and pharmacokinetic studies. Integrative Cancer Therapies, 6(2), 110-119.
- Surai, P. F. (2015). Silymarin as a natural antioxidant: An overview of the current evidence and perspectives. Antioxidants, 4(1), 204-247.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Kawa na odchudzanie - jaki rodzaj jest najlepszy?
- Kawa na czczo lub pusty żołądek: czy to dobry pomysł?
- Czy kawa wypłukuje magnez? Odkryj naukowe fakty i mity
- Kawa zbożowa: Dlaczego jest zdrowym wyborem na każdy dzień?
- Kawa rozpuszczalna w codziennym życiu: Właściwości i zastosowania
- Kawa bezkofeinowa: Czym różni się od zwykłej kawy i jakie ma zalety?
- Czy picie kawy jest korzystne dla zdrowia? Odkryj tajemnice czarnej kawy
- Indeks sytości - Co to jest i dlaczego jest ważny?
- Uzależnienie od jedzenia: objawy i sposoby walki
- Jak szybko pozbyć się zakwasów po treningu - sprawdzone sposoby