Dieta wegańska budzi wiele wątpliwości i kontrowersji. Odnaleźć można wiele faktów i mitów na temat wegańskiego stylu życia. Jedną z kwestii, która budzi spore zainteresowanie, jest powstawanie niedoborów witamin w naszym organizmie, w związku z liczną eliminacją wielu produktów spożywczych. Jak unikać niedoborów witamin na diecie wegańskiej? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Witaminy w diecie wegańskiej- jak dbać o ich właściwy poziom?
Jak dostarczać witaminy na diecie wegańskiej dla naszego organizmu? To pytanie, na które rzetelną odpowiedź pragnie znaleźć każda osoba, która chce wprowadzić do swojego życia wegański jadłospis. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy poznać jakie produkty są niezbędne w kuchni wegańskiej. Szeroka gama warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów, cennych olejów i tłuszczy, czy roślin strączkowych, to bogate źródło wielu cennych składników odżywczych.
Najczęściej występujące niedobory witamin na diecie wegańskiej
Najbardziej restrykcyjne formy weganizmu, a więc eliminacja znaczącej części pożywienia, może wywołać niedobory witamin i minerałów w organizmie. Bardzo często może to mieć miejsce przy frutarianizmie, a więc diecie wegańskiej, w której dodatkowo rezygnuje się także że spożycia warzyw. Najczęściej występującymi niedoborami jest zbyt mała ilość:
- Witaminy D,
- Witaminy B12,
- Kwasów tłuszczowych omega-3,
- Żelaza,
- Cynku,
- Wapnia.
Nie więc dziwnego, że każdy weganin powinien doskonale znać niezbędne, wartościowe produkty w kuchni wegańskiej, by komponować odżywcze posiłki, dzięki którym uda się dostarczać wszelkich niezbędnych minerałów i witamin każdego dnia.
Jakie zachowania organizmu na diecie wegańskiej mogą świadczyć o niedoborach witamin i minerałów?
Warto znać kilka oznak, które wysyła do nas nasz organizm, w przypadku, gdy cierpi na niedobory witamin i minerałów. Jeśli mierzymy się z anemią, bardzo często będziemy odczuwać wzmożoną męczliwość, zawroty głowy, trudności z koncentracją. Co więcej, możemy również obserwować różnego rodzaju symptomy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak m.in.: biegunki, zaparcia, czy zaburzenia smaku. W najbardziej zaawansowanym stadium może pojawiać się mrowienie rąk i nóg.
Suplementacja na diecie wegańskiej- czy należy sięgać po dodatkowe preparaty?
Profilaktyczne zapobieganie niedoborom na diecie wegańskiej jest możliwe. Wszystko dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele, wysokich jakościowo suplementów diety, których regularne stosowanie pozwala na uniknięcie problemu niedoboru witamin w organizmie. Należy jednak jasno zaznaczyć, co wynika także z najlepszych książek o weganizmie, że nie ma konieczności profilaktycznej suplementacji w przypadku prowadzenia dobrze zbilansowanej, zróżnicowanej diety wegańskiej. Najczęściej zagadnienie dieta wegańska a suplementy poruszane jest w przypadku, gdy dana osoba wykonująca badania laboratoryjne rozpoczynając prowadzenie wegańskiego stylu życia, odnotowała braki i niedobory witamin i minerałów. Nie oznacza to jednak, że nieumiejętnie prowadzona dieta wegańska nie wywoła w naszym organizmie spustoszenia. Należy znać podstawowe zależność, jak łączyć ze sobą jedzenie, np. w celu dostarczenia wszystkich dziewięciu aminokwasów egzogennych. O szczegółach można dowiedzieć się w artykule o nazwie: Jak zbilansować dietę wegańską?
Właściwie prowadzona dieta wegańska nie tylko niejednokrotnie nie prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Nic więc dziwnego, że staje się obiektem zainteresowania coraz większej ilości osób, które pragną zadbać o własne zdrowie.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Jak przejść na dietę wegańską? Przewodnik dla początkujących
- Masa mięśniowa na diecie wegańskiej – poradnik
- Schudnięcie na diecie wegańskiej – czy to możliwe?
- Zbilansowana dieta wegańska – kluczowe zasady
- Korzyści zdrowotne diety wegańskiej - przewodnik
- Czosnek niedźwiedzi: użycie, sadzenie i zbiór
- Gotowanie warzyw na parze: najlepsza metoda
- Awokado: cenne właściwości i wpływ na zdrowie
- Jajka: wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
- Liście rzodkiewki: dlaczego warto jeść?