Goździki są stosowane na szereg sposobów. Chętnie korzysta się z nich np. w ramach branży kulinarnej. Dodatkowo pomagają one na... ból zęba. Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze wiele innych ciekawostek, dlatego liczymy, że zapoznasz się z całym artykułem!
Co to są goździki?
Ta przyprawa pochodzi z... Moluki. Fakt, ta nazwa brzmi dość enigmatycznie i mało co mówi. Należy zatem wyjaśnić, że Moluki to Wyspy Korzenne. Co je cechuje? To grupa wysp, którą można odnaleźć we wschodniej części Archipelagu Malajskiego. Istotne jest też to, że wchodzi ona w skład Indonezji.
Goździki są znane od bardzo dawna. Wielu ekspertów zaznacza, że to jedna z najstarszych przypraw. Ciekawostką jest, że zarówno w Indiach, jak i Chinach goździki (w niektórych miejscach były określane mianem "ptasiego języczka") były znane jeszcze w czasach przed naszą erą. Można zatem wywnioskować, że ta przyprawa towarzyszy ludziom już od kilku tysięcy lat!
W jakich regionach świata goździki są najczęściej uprawiane? Chodzi m.in. o Madagaskar, Indie, Indonezję, Zanzibar, a nawet Komory.
Jeżeli już jesteśmy przy tym temacie, to trzeba wspomnieć, że uprawa goździkowca korzennego nie jest prosta. Na pewno warto uzbroić się w odpowiednie pokłady cierpliwości. Dlaczego? Goździkowiec korzenny rośnie w morskim klimacie. Jeśli będzie się prawidłowo rozwijał, to może osiągnąć nawet 12 m wysokości. To zatem potężna roślina! Nie da się jednak ukryć, że uprawa jest czasochłonna. Żeby te rośliny cechowały się odpowiednią dojrzałością muszą bowiem rosnąć mniej więcej... 20 lat.
O czym jeszcze powinny pamiętać osoby zajmujące się tym zadaniem? Warto zwracać uwagę chociażby na pączki. Muszą one być właściwie wysuszone na słońcu lub ewentualnie w odpowiednich suszarniach. Co dzieje się potem? Nie można zapominać o oddymianiu. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii powinny być docelowo ciemnobrunatne.
Goździki wyróżniają się m.in. jedynym w swoim rodzaju zapachem. Dlatego są często stosowane w branży kulinarnej, ale nie tylko. W końcu przy ich pomocy można sprawić, że w danym domu/mieszkaniu będzie po prostu o wiele przytulniej. Ten charakterystyczny aromat jest pochodną działania olejków.
Jeśli Ci na tym zależy, to warto zdecydować się na kupno całych goździków. W wyniku mielenia takie właściwości tracą bowiem na swojej "mocy".
Na co pomagają goździki?
W goździkach nie brakuje m.in. antyoksydantów. Dlaczego to ważne? Dzięki temu jest zwalczany nadmiar wolnych rodników. Nie można zaś bagatelizować tej kwestii. Wszak wolne rodniki m.in. powodują, że organizm szybciej się starzeje (co widać m.in. po twarzy). Dodatkowo są one groźne, ponieważ przyczyniają się do powstawania rozmaitych chorób. Są to m.in. nowotwory!
Goździki są znane ze swoich właściwości pod kątem uśmierzania bólu zębów. Warto też przytoczyć pewną zasadę, która ponoć obowiązywała dawniej na terenie Chin. Podobno każda osoba (która chciała porozmawiać z cesarzem) musiała wpierw rozgryźć goździka. To miało zaś uchronić osoby sprawujące władzę przed nieświeżym oddechem swoich poddanych.
Ta przyprawa pomaga jednak nie tylko na nieświeży oddech (żuj regularnie goździki i pozbądź się tej przypadłości). Sprawdza się także właśnie przy bólach zębów. Załóżmy, że wstałeś rano z taką dolegliwością... Nie możesz iść do dentysty, ponieważ jest niedziela. Jak sobie poradzić, aby ból zęba aż tak bardzo nie dokuczał? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować olejek goździkowy i posmarować nim okolice bolącego zęba. Możesz także ostrożnie rozgryźć goździka, a potem zacząć go żuć. Uwolniony eugenol powinien Ci pomóc.
Rzecz jasna, jest to tylko rozwiązanie na krótszą metę. Żadnego bólu zęba nie można bagatelizować. Im wcześniej pójdziesz do dentysty i rozpoczniesz leczenie, tym lepiej dla Ciebie.
Okazuje się, że goździki można dodać do kąpieli. Jest to rekomendowane rozwiązanie osobom, które narzekają na bóle stawów i mięśni. Masz takie problemy? Przy okazji narzekasz na nienaturalną sztywność? Spróbuj zatem wypróbować ten patent!
Jak jeszcze je zastosować w kontekście doskwierających Ci bólów mięśni i stawów? Możesz zdecydować się na okłady, które powinny chociaż w pewnym zakresie zredukować dolegliwości.
Uniwersalność goździków jest bardzo duża. Mało kto wie, że są one także... naturalnymi afrodyzjakami. Nie da się ukryć, że ich zapach robi naprawdę duże wrażenie. Jeśli chcesz zadbać o odpowiednią atmosferę w czasie np. uroczystej kolacji, to nie zapominaj o tych produktach. Eksperci dodają, że goździki poprawiają też sprawność seksualną i zwiększają ochotę (zarówno w przypadku pań, jak i panów) na erotyczne zbliżenia.
Chcesz poradzić sobie z pasożytami? Szybko, skutecznie i bezpiecznie? Goździki to polecane rozwiązanie. Specjaliści zaznaczają, że warto dodać do nich siemię lniane. Taka "mikstura" jest bowiem jeszcze efektywniejsza!
Dodatkowo produkty z tej serii wspierają leczenie stanów grzybiczych i dobrze wpływają na zachodzenie procesów trawiennych.
Na co jeszcze można liczyć? Dzięki goździkom jest mniejsze ryzyko zachorowania na schorzenia związane z sercem i układem krążenia.
W rozmaitych podmiotach stacjonarnych/online możesz kupić m.in. syropy z tymi składnikami. Kiedy szczególnie warto to zrobić? Jeśli chcesz uporać się z dolegliwościami żołądkowymi i/lub zależy Ci na efektywnej ochronie swojej wątroby (także pod kątem regeneracji).
Wspominany już eugenol wykazuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Nic dziwnego, że goździki są polecane w kontekście chorób jamy ustnej i gardła. Bardzo fajnym rozwiązaniem są nie tylko płukanki, ale też inhalacje.
Goździki: skutki nadmiaru
Aby mieć objawy tego typu (wynikające z nadmiernego spożywania goździków) należy... "bardzo się postarać". Ogólnie rzadko kto ma takie właśnie problemy. Tak czy siak, trzeba być jednak czujnym.
Wiele osób szuka zalecanej (maksymalnej) dziennej dawki. To mniej więcej 2,5 mg/1 kg masy ciała. Czyli w każdym przypadku będzie to troszkę inna wartość. Dla pewności warto jeszcze skonsultować się z dobrym lekarzem (np. rodzinnym), farmaceutą lub dietetykiem. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszej firmy cateringowej. Osoby zainteresowane dietami pudełkowymi mogą zdecydować się m.in. na pomoc dietetyka.
Załóżmy na moment "czarny scenariusz". Co może stać się, jeśli będziesz systematycznie spożywać za dużo goździków? Eksperci zwracają uwagę na takie potencjalne skutki uboczne, jak m.in.: reakcje alergiczne (np. w postaci wysypki i opuchlizny), zmniejszoną krzepliwość krwi (w konsekwencji prowadzącą do krwotoków), bóle głowy i brzucha, nudności i wymioty oraz biegunki...
Goździki: przeciwwskazania do stosowania
Kiedy te produkty nie powinny być wprowadzone do codziennego menu? Masz uczulenie? Nie kupuj zatem goździków, ponieważ Twój organizm może się poważnie "zbuntować". Jeśli nie wiesz, czy masz ten kłopot, to wykonaj stosowne badania zlecone przez doktora.
Uważaj na goździki, jeżeli na coś chorujesz. Generalnie są to zdrowe produkty. Warto jednak zapytać się lekarza, czy w Twoim przypadku są one wskazane. Na pewno trzeba być ostrożnym w momencie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych itp.
Kiedy jeszcze należy uważać?
- ciąża
- okres karmienia piersią
- rozmaite choroby układu pokarmowego
- cukrzyca
- nadciśnienie tętnicze krwi
Czy w zestawach pudełkowych znajdują się goździki?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. W końcu jest to kwestia zależna od indywidualnej sytuacji danego pacjenta. Czasami nie ma możliwości, aby goździki były dodawane. Ogólnie są one bardzo zdrowe. Niekiedy jednak istnieją poważne przeszkody, aby je stosować. Zalecamy pacjentom skontaktowanie się w tej sprawie z lekarzem. Ze swojej strony oferujemy zaś opiekę dietetyka.
Niekiedy nie ma żadnych argumentów, żeby nie stosować goździków. W związku z powyższym chętnie wykorzystujemy tę przyprawę. Zarówno pod kątem planowania diet pudełkowych, jak i właściwego przygotowania.
Niewątpliwie goździki cechują się wieloma ważnymi właściwościami zdrowotnymi. Dodatkowo są uniwersalne, a w branży kulinarnej można je zastosować na wiele sposobów. Np. do zdrowych wypieków, czy mięs. Właściwe użycie goździków nie tylko poprawia funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo sprawia, że przygotowane potrawy lepiej smakują i pachną. A wszystko jest ważne, jeśli np. dana osoba jest na diecie i chce zrzucić ciążące jej kilogramy.
Goździki: podsumowanie wiadomości
Skąd pochodzą goździki? Z Moluki (Wyspy Korzenne). Ta przyprawa jest znana już od tysięcy lat! Gdzie najczęściej się ją uprawia? Chodzi np. o Madagaskar, Indie, Indonezję, czy Zanzibar.
Goździkowiec korzenny może osiągnąć nawet 12 m wysokości. Jego uprawa jest wymagająca i czasochłonna.
Jak działają goździki? Zawierają one m.in. antyoksydanty. W efekcie można liczyć na skuteczne eliminowanie nadmiaru wolnych rodników. Nie zapominaj o tym zagadnieniu. W końcu wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się organizmu i wywołują rozmaite schorzenia (w tym nowotwory).
Oprócz tego goździki są rekomendowane na bóle zębów i nieświeży oddech. Jeśli masz kłopoty z mięśniami i stawami, to możesz je dodawać np. do kąpieli.
Ciekawostką jest to, że są to naturalne afrodyzjaki, które zwiększają libido i podnoszą "temperaturę" w związku.
Uważaj na te przyprawy, jeśli np. jesteś uczulony albo na coś chorujesz i przyjmujesz leki. Skontaktuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że goździki Ci nie zaszkodzą.
Ewentualne skutki uboczne to m.in. reakcje alergiczne, zmniejszona krzepliwość krwi, bóle głowy, biegunki, nudności i wymioty.
Czy w FitApetit stosujemy goździki? Tak. Dodajemy je do rozmaitych diet pudełkowych!
Bibliografia:
- Cortés-Rojas, D. F., de Souza, C. R. F., & Oliveira, W. P. (2014). Cloves (Syzygium aromaticum): A precious spice. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 4(2), 90-96.
- Chaieb, K., Hajlaoui, H., Zmantar, T., Kahla-Nakbi, A. B., Rouabhia, M., Mahdouani, K., & Bakhrouf, A. (2007). The chemical composition and biological activity of clove essential oil, Eugenia caryophyllata (Syzigium aromaticum L. Myrtaceae): a short review. Phytotherapy Research, 21(6), 501-506.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Chlorella - superfood, które oczyszcza i odżywia!
- Olej kokosowy - tajemnica zdrowych tłuszczów jako superfood!
- Kombucha - superfood fermentowane pełne probiotyków!
- Żeń-szeń - korzeń pełen energii i zdrowia jako superfood!
- Imbir - superfood wspierające trawienie i odporność!
- Moringa - cudowne superfood pełne składników odżywczych!
- Kiełki brokuła - superfood pełne mocy przeciwrakowej!
- Kakao - naturalne superfood dla serca i umysłu!
- Matcha - więcej niż herbata, odkryj superfood!
- Jagody acai - odkryj niesamowite właściwości tego superfood!