15.08.2024

Głodówka - wszystko, co warto o niej wiedzieć


W dzisiejszym świecie bardzo wiele osób wszystkimi siłami dąży do tego, by móc cieszyć się wymarzonym wyglądem, czy nienagannym zdrowiem. Do naszej dyspozycji oddano bardzo wiele, różnorodnych narzędzi, by osiągnąć zamierzony cel. Jednym z nich jest głodówka. To metoda stosowana od dawnych lat. Na jej temat przeprowadzono liczne badania naukowe. Czy jest zdrowa i bezpieczna dla naszego organizmu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Głodówka musi być prowadzona pod kontrolą specjalisty

Najważniejsze informacje

Na samym początku należy wyjaśnić co kryje się pod pojęciem głodówki. To proces, który polega na powstrzymaniu się przed spożywaniem pokarmów. Głównym celem głodówki jest przede wszystkim redukcja masy ciała, detoksykacja organizmu, jak również różnego rodzaju powody lecznicze. Głodówka inaczej nazywana jest postem. W ścisłym znaczeniu oznacza całkowite powstrzymanie się od jedzenia przez pewien okres czasu. Dozwolone jest tylko przyjmowanie płynów. Co ważne, w dzisiejszych czasach za głodówkę uznaje się także niskoenergetyczne diety, które pozwalają na spożycie niewielkich ilości warzyw, czy owoców. Co ważne, bardzo wiele osób uważa, że głodówka wiąże się z koniecznością całkowitego wyeliminować pożywienia. Tymczasem w praktyce wygląda to inaczej. Zaobserwować można trend, który polega na codziennym czasowym stosowaniu głodówki. Wygląda to tak, że przez większość dnia spożywamy jedynie płyny- pościmy, jednak w ciągu dnia znajduje się krótki czas zwany oknem żywieniowym, w którym można zjeść określone pożywienie.

Dla kogo dedykowana jest głodówka?

Głodówka, inaczej zwana postem spożywczym, przeznaczona jest dla osób o różnych preferencjach i celach do realizacji. Z całą pewnością jest to metoda kilkudniowego żywienia, która będzie doskonałym wyborem dla osób chcących oczyścić swój organizm z toksyn, złogów jelitowych, zbędnych produktów przemiany materii, które są nagromadzone w naszym organizmie przede wszystkim przez złe nawyki żywieniowe, czy osiadły tryb życia, w którym brak właściwej ilości aktywności fizycznej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że istnieje bardzo wiele przyczyn, dla których wielu z nas decyduje się na rozpoczęcie głodówki. Bardzo często jako jedną z przesłanek wskazuje się chęć utraty nadmiernych kilogramów. Okazuje się, że będąc na głodówce, bardzo łatwo udaje się pozbyć nadmiernych kilogramów, które znikają w mgnieniu oka.

Post żywieniowy to również doskonały sposób, by dodać naszemu organizmowi sił i energii witalnej. W praktyce oznacza to, że kilkudniowa eliminacja pożywienia, pozwoli nam na nowo poznać potrzeby naszego ciała, oczyszczając go z nadmiaru szkodliwych substancji odżywczych.

Nie jest tajemnicą, że post żywieniowy zalecany jest także bardzo wielu osobom, które chcą uzyskać korzyści lecznicze. Głodówka jest rekomendowana przez lekarzy specjalistów, dietetyków, czy trenerów personalnych.

Jakie korzyści płyną z zastosowania głodówki?

Głodówka, inaczej post spożywczy, nie od dziś znana jest w świecie medycyny i nauki. Okazuje się, że słynna dieta dr Dąbrowskiej, która jest znana dziś na całym świecie, również na samym początku opiera się na bardzo restrykcyjnej selekcji artykułów spożywczych, które można spożywać. Co ważne, nie jest to jednak klasycznie znana głodówka. Jadłospis pozwala na spożycie warzyw i owoców. Jednak tak silne restrykcje żywieniowe, sprawiają, że dieta dr Dąbrowskiej w początkowym etapie niejednokrotnie nawiązuje do klasycznego postu spożywczego. Post owocowo- warzywny to perfekcyjny sposób, by zregenerować swój organizm, dodając mu sił witalnych i energii do stawiania czoła obowiązkom dnia codziennego. Co ważne, post warzywno- owocowy, cechując się bardzo niską kalorycznością, wysoką zawartością przeciwutleniaczy, uruchamia tzw. trawienie endogenne. W efekcie z naszego organizmu uda nam się pozbyć wiele, różnorodnych, szkodliwych dla zdrowia substancji, w tym również zniszczonych komórek.

Głodówka niesie wiele korzyści dla zdrowia

Rodzaje głodówek

W związku z tym, że wyróżnić można różne zastosowania postów żywieniowych, w medycynie mówi się o różnych typach głodówek. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy m.in.:

  • Głodówkę jednodniową,
  • Głodówkę trzydniową,
  • Głodówkę 7- dniową,
  • Głodówkę 10- dniową

Jest to podział dokonany ze względu na czas trwania postu spożywczego.

Co więcej, wyróżnić można także:

  1. Głodówkę leczniczą- stosowana w celu uzyskania określonych efektów zdrowotnych. Jest rekomendowana przez lekarzy specjalistów,
  2. Głodówkę oczyszczającą- głównym celem jej stosowania jest detoksykacja organizmu,
  3. Głodówkę wodną- to bardzo rygorystyczna forma, która dopuszcza jedynie spożycie wody,
  4. Głodówkę odchudzającą- stosowana w celu redukcji masy ciała,
  5. Dietę sokową- w przypadku tej formy dozwolone jest spożycie soków warzywnych oraz owocowych

Jakie są przeciwwskazania do stosowania głodówki?

Istnieje kilka sytuacji, które wykluczają możliwość przeprowadzenia postu żywieniowego. Przede wszystkim należy wskazać na jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Dla przykładu wykluczone jest przeprowadzenie głodówki przez osoby, które cierpią na cukrzycę, celiakię, zapalenie dwunastnicy, rozstrój żołądka. Wykluczone jest także prowadzenie tego typu praktyk przez kobiety będące w ciąży, w połogu, czy w okresie laktacji. To wyjątkowy moment w życiu, w którym należy wybrać catering dietetyczny doskonale zbilansowany, pełnowartościowy, który zadba nie tylko o zdrowie marki, ale i dziecka. W związku z tym, głodówka nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Post żywieniowy może wywołać wiele, różnorodnych zagrożeń dla naszego zdrowia, jak również życia. Przede wszystkim wystąpić mogą zaburzenia pracy układu nerwowego. Wynika to z faktu, że w trakcie stosowania głodówki, organizm energię do życia czerpie z własnego białka, co sprawia, że powstaje bardzo duża ilość związków ketonowych, co prowadzi do zakwaszania organizmu. O takim stanie w organizmie będzie świadczyć obecność ketonów w moczu. Co więcej, głodówka niejednokrotnie przyczynia się do powstania problemów z koncentracją oraz pamięcią, pogorszeniem nastroju, a także do problemów z wątrobą oraz z nerkami. W efekcie w trakcie stosowania postu spożywczego może dojść do zawrotów głowy, migren, bólów brzucha, nudności, wymiotów, a w skrajnych sytuacjach nawet do utraty świadomości.

Jak właściwie przygotować się do wdrożenia postu spożywczego?

Jeśli rozważasz przeprowadzenie postu spożywczego, zwanego powszechnie jako głodówka, musisz właściwie się do niej przygotować, by móc mieć pewność, że będzie ona bezpieczna. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem, bądź z dietetykiem. To osoby, które będą w stanie ocenić nasz stan zdrowia, dając tzw. zielone światło na takie praktyki. Po drugie, jakiś czas przed wdrożeniem postu należy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów. W ten sposób uda się przyzwyczaić organizm, że za jakiś czas, przez pewien okres, nie będzie on otrzymywał pożywienia. Wystarczy takie praktyki wdrożyć na kilka dni przed rozpoczęciem głodówki. To sprawi, że nasz organizm nie będzie doznawać aż tak dużego szoku związanego z brakiem pokarmu.

Poprawne wyjście ze stanu głodówki

Dodatkowo warto również wskazać, że oprócz tego, że należy się do głodówki dobrze przygotować, należy także wiedzieć, jak poprawnie powrócić do normalnego trybu życia, a więc przejść przez proces wyjścia z głodówki. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wychodzenie z głodówki musi odbywać się stopniowo. Każdego dnia, bardzo powoli należy zwiększać kaloryczność przyjmowanego pożywienia. To sprawi, że na nowo uda nam się przyzwyczaić nasz organizm do coraz większych porcji. Jeśli pominiemy ten etap, natychmiast powracając do normalnego żywienia, jasno może się okazać, że będzie czekać nas tzw. efekt jo- jo, a przeprowadzona głodówka nie przyniesienie żadnych rezultatów.

Profesjonalny catering dietetyczny, który pozwoli na bezpieczną głodówkę

Jeśli Twoim celem jest przeprowadzenie bezpiecznej dla organizmu głodówki, warto wybrać w pierwszej kolejności profesjonalny catering dietetyczny. W ofercie znajduję się dieta pudełkowa, która opiera się tylko na sokach i koktajlach. Może być to doskonałe przygotowanie organizmu na całkowitą, kilkudniową eliminację pokarmów. Cechą charakterystyczną takich diet jest fakt, że także pomagają one w oczyszczeniu całego organizmu. Działają więc w bardzo podobny sposób, co typowa, standardowa głodówka. Należy jednak zaznaczyć, że jest to bardzo bezpieczna forma na oczyszczenie organizmu. Detoks sokowy jednocześnie dba o bezpieczeństwo całego organizmu. Inną nazwą takiej diety pudełkowa jest głodówka sokowa.

Jak dużo kilogramów można utracić stosując głodówkę?

Nie jest tajemnicą, że bardzo wiele osób decyduje się na wdrożenie głodówki ze względu na fakt, że pragnie zrzucić nadprogramowe kilogramy. Nie ma jednak stałej ilości kilogramów, które można podać. Jest to bardzo zmienne, zależne od niezliczonej ilości czynników. Przede wszystkim znacznie ma czas trwania postu, który wybierzemy. Im dłuższy, tym więcej kilogramów będzie można się pozbyć. Dodatkowo niebagatelne znaczenie ma również fakt, jakie ograniczenia zdecydowaliśmy się wdrożyć. Po trzecie, pod uwagę należy wziąć także kwestie indywidualne. Wszystko zależy od naszej wagi wyjściowej, wielu, szybkości metabolizmu. Na podstawie danych statystycznych można podać jednak pewien schemat, który często powtarza się w rzeczywistości. Po zastosowaniu 3- dniowego postu żywieniowego zazwyczaj udaje się zrzucić około 2- 3 kg.

Co robić, by przetrwać głodówkę?

Aby przerwać kilka dni bez jedzenia, z całą pewnością należy wykazać się bardzo dużą siłą woli, samozaparciem, i dużą motywacją. Z całą pewnością właściwie przygotowanie do postu jest kluczowym zagadnieniem. Jeśli stopniowo będziemy przyzwyczajać organizm do mniejszych porcji, takie objawy jak ból brzucha, głowy, czy irytacja, powinny być o wiele bardziej łagodne. Zawsze należy jednak pamiętać, że na pierwszym miejscu musi znaleźć się dobro i zdrowie naszego organizmu.

Bibliografia:

  • Dąbrowska, Ewa, "Cud głodówki: Jak odzyskać zdrowie dzięki postom"
    Wydawnictwo Vital, 2015. Publikacja ta omawia korzyści zdrowotne płynące z głodówki, w tym jej potencjalne zastosowania w oczyszczaniu organizmu. Dąbrowska wyjaśnia, jak różne rodzaje postów mogą wpływać na zdrowie, co jest istotne w kontekście zrozumienia, jak właściwie przygotować się do głodówki i z niej wyjść.
  • Głębocka, Aleksandra, "Posty lecznicze i diety oczyszczające"
    Wydawnictwo Rebis, 2019. Książka ta oferuje szeroki przegląd różnych form głodówek oraz diet oczyszczających, z naciskiem na ich wpływ na zdrowie i samopoczucie. Głębocka podkreśla, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do głodówki, co czyni ją cennym źródłem wiedzy w kontekście omawianego tematu.
  • Longo, Valter, "The Longevity Diet: Discover the New Science Behind Stem Cell Activation and Regeneration to Slow Aging, Fight Disease, and Optimize Weight"
    Penguin Books, 2018. Longo opisuje, jak głodówka i inne formy ograniczenia kalorii mogą wpłynąć na zdrowie i długowieczność. Książka dostarcza naukowego wsparcia dla teorii postu jako metody regeneracji organizmu, co jest kluczowe dla zrozumienia korzyści płynących z głodówki.
  • Fuhrman, Joel, "Fasting and Eating for Health: A Medical Doctor's Program for Conquering Disease"
    St. Martin's Press, 1995. Fuhrman oferuje medyczne i naukowe spojrzenie na głodówkę jako metodę leczenia i profilaktyki chorób. Książka ta jest istotnym źródłem informacji dla osób zainteresowanych zdrowotnymi aspektami głodówki, w szczególności w kontekście jej bezpiecznego stosowania.
  • Weil, Andrew, "Spontaneous Healing: How to Discover and Embrace Your Body's Natural Ability to Maintain and Heal Itself"
    Ballantine Books, 1995. Weil omawia, jak głodówka i inne naturalne metody mogą wspierać procesy samoleczenia organizmu. Książka ta jest wartościowym dodatkiem do artykułu, który koncentruje się na bezpiecznym i zdrowym podejściu do postu.


Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Głodówka jest korzystna dla zdrowia, o ile jest właściwe przeprowadzana

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.