31.07.2024

Jakie są różnice między dietą ketogeniczną a dietą niskowęglowodanową?


W dzisiejszych czasach na rynku obserwować możemy bardzo wiele, różnorodnych modeli żywienia specjalistycznego. Niezwykle zbliżone do siebie propozycje, to dieta ketogeniczna, jak również dieta niskowęglowodanowa. Przez niektórych te dwa pojęcia są używane ze sobą zamiennie, jednak jest to błędna praktyka. Dieta ketogeniczna nie jest tym samym, co dieta niskowęglowodanowa. Czym różnią się od siebie te dwie propozycje? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Podaż węglowodanów- różna dozwolona ilość na diecie ketogenicznej i niskowęglowodanowej

Jeśli jesteśmy na diecie niskowęglowodanowej, wówczas dzienny limit przyjęcia węglowodanów wynosi około 120 gram. Podaje się, że w diecie niskowęglowodanowej, węglowodany nie mogą przekraczać 25% dziennego zapotrzebowania.

Jeśli zdecydowaliśmy się na dietę ketogeniczną, wówczas w ciągu dnia możemy spożyć jedynie 20- 50 gram węglowodanów. W praktyce oznacza to, że dieta ketogeniczna jest bardziej rygorystyczna, niż dieta niskowęglowodanowa.

Stan ketozy- czy to efekt, który wystąpi na każdej omawianej diecie?

Dieta niskowęglowodanowa różni się od diety ketogenicznej faktem, że nie dążymy do osiągnięcia stanu ketozy. W przypadku diety ketogenicznej chodzi o wyprodukowanie ciał ketonowych. Właśnie dlatego, keto dieta wymaga o wiele bardziej samozaparcia oraz dyscypliny. Co oznacza to w praktyce? Jeśli na diecie niskowęglowodanowej zdążą nam się węglowodanowe grzechy w diecie, wówczas ewentualnie będziemy odnotowywać wyższe stężenie glukozy we krwi na diecie ketogenicznej. Jeśli zaś taka sytuacja będzie miała miejsce na diecie ketogenicznej, wówczas będziemy musieli liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami. Oznacza to, że wyprowadzimy własny organizm ze stanu ketozy. Wielotygodniowe, czy wielomiesięczne starania zostaną zniweczone. Batonik, czekolada, świeża bułka, mogą wprowadzić rozstrój uzyskanego metabolizmu tłuszczu, i dużej ilości ciał ketonowych. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób przed podjęciem decyzji o wdrożeniu diety ketogenicznej, obawia się, czy uda im się wytrwać w postawionych sobie założeniach oraz planach.

Utrata masy ciała na diecie ketogenicznej, a na diecie niskowęglowodanowej

Dieta niskowęglowodanowa różni się od diety ketogenicznej pod względem utraty niechcianych kilogramów. Jeśli w diecie ketogenicznej uda nam się osiągnąć stan ketozy, doprowadzić do metabolizmu tłuszczu, zamiast węglowodanów, wówczas przemiana w wyglądzie będzie szybka i spektakularna. Przez pierwsze miesiące stosowania diety ketogenicznej uda nam się stracić od 10, aż do 15 kg. Jeśli zaś naszym wyborem będzie dieta niskowęglowodanowa, nie będziemy mogli liczyć na tak wyraźne i szybkie efekty. Co prawda znaczne zminimalizowanie ilość węglowodanów w diecie również przyniesie utratę wagi, nie będzie to proces tak szybki i widoczny. Nie oznacza to jednak, że wraz z upływem odpowiedniej ilości czasu, nie uda nam się uzyskać satysfakcjonujących rezultatów.

Niwelowanie stanów zapalnych w organizmie

Jedynie prowadzenie diety ketogenicznej umożliwia usuwania stanów zapalnych z organizmu. Do takich efektów niezbędne jest osiągnięcie stanu ketozy, który nie występuje na diecie niskowęglowodanowej. Nie oznacza to jednak, że ta ostatnia nie wywiera pozytywnego wpływu na inne choroby o charakterze przewlekłym, takie jak np. cukrzyca (sprawdź jaki wpływ ma dieta ketogeniczna na cukrzycę

Dieta niskowęglowodanowa, jak również ketogeniczna, pomimo tego, że niezwykle zbliżone, prowadzą do innych rezultatów i efektów końcowych. Należy podjąć świadomą decyzję, by wiedzieć, jaki styl odżywiania chcemy prowadzić.

Bibliografia:

  • Kwaśniewski, Jan, "Dieta optymalna"
    Omówienie różnic między dietą wysokotłuszczową a dietą niskowęglowodanową, podkreślając znaczenie spożycia tłuszczów. Kwaśniewski wyjaśnia, jakie są kluczowe różnice między tymi dietami i jakie korzyści mogą wynikać z każdej z nich.
  • Wierzbicka, Agnieszka, "Keto dla początkujących"
    Przewodnik po różnicach między dietą ketogeniczną a dietą niskowęglowodanową, zawierający informacje o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach. Wierzbicka podkreśla, jak ważne jest zrozumienie naukowych podstaw obu diet.
  • Moore, Jimmy, "Keto Clarity"
    Przewodnik po różnicach między dietą ketogeniczną a dietą niskowęglowodanową, omawiający najważniejsze aspekty każdej diety. Moore wyjaśnia, jakie są kluczowe różnice między tymi dietami i jakie korzyści mogą wynikać z każdej z nich.
  • Phinney, Stephen D., "The Art and Science of Low Carbohydrate Living"
    Opis naukowych podstaw różnic między dietą niskowęglowodanową a ketogeniczną. Phinney wyjaśnia, jakie są kluczowe różnice między tymi dietami i jakie korzyści mogą wynikać z każdej z nich.
  • Volek, Jeff S., "The Art and Science of Low Carbohydrate Performance"
    Przewodnik po różnicach między dietą niskowęglowodanową a ketogeniczną, zawierający informacje o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach. Volek wyjaśnia, jakie są kluczowe różnice między tymi dietami i jakie korzyści mogą wynikać z każdej z nich.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit
Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Dieta niskowęglowodanowa pozwala na przyjmowanie większej liczby węglowodanów w ciągu dnia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.