Kiedy jesteśmy na diecie, i liczymy kalorie przyjmowane z pożywieniem, zwykle mamy na myśli jedynie produkty w formie stałej. Tymczasem napoje mogą być również bogatym źródłem niechcianych kalorii. Najczęściej ograniczamy spożycie napojów gazowanych, słodzonych syropów i napojów mlecznych. Tymczasem kalorie – i to czasem sporo! – znajdziemy także w napojach alkoholowych. Ile kalorii ma jedno piwo? Jaki alkohol jest najmniej kaloryczny? Odpowiedzi na te pytania mogą być zaskakujące.
Kalorie w diecie
Słowo „kalorie” w odniesieniu do diety odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Kaloria – to z fizyki - ilość energii wymagana do podniesienia temperatury jednego grama wody o jeden stopień Celsjusza. Tłumacząc to na bardziej ludzki język, kalorie są wykorzystywane do określania ilości energii, jaką organizm uzyskuje z jedzenia.
Ilość kalorii w żywności zależy od składników odżywczych, z których jest złożona, w tym białek, węglowodanów i tłuszczów. Wszystko co jemy i pijemy posiada określoną wartość energetyczną.
Kalorie w napojach to mniej poruszany temat, ale warto wiedzieć, że także tą drogą możemy dostarczać naszemu organizmowi dawki energii. Kaloryczne są zwłaszcza te napoje, które zawierają cukier. Puszka coli o pojemności 355 ml może zawierać około 140-150 kalorii, podobnie jak puszka lemoniady lub napoju energetycznego. Z kolei, woda gazowana, herbata lub kawa bez dodatku cukru to napoje o niskiej kaloryczności.
Choć wielu z nas marzy o zrzuceniu zbędnych kilogramów i poprawieniu tym samym swojego wyglądu – pamiętajmy, że zbyt radykalne ograniczenie spożywanych kalorii negatywnie odbije się na naszym zdrowiu. Średnio, dorosły mężczyzna potrzebuje około 2 500 kcal na dzień, podczas gdy dorosła kobieta -2 000 kcal. Pamiętajmy, że sumując kaloryczność potraw, uwzględniać również kaloryczność alkoholu.
Kalorycznosc alkoholi
Co odpowiada za to, że w napojach wyskokowych znajdziemy kalorie? Odpowiedź może być zaskakująca, bo jest to… sam alkohol. Tak, alkohol etylowy posiada swoją wartość energetyczną i jest to ok. 7kcal na jeden gram. Stąd, odpowiedź na pytanie: jaki jest najmniej kaloryczny alkohol jest dość prosta – to trunek, który zawiera stosunkowo mało alkoholu i nie posiada barwników czy dodatków smakowych. Bo trzeba też zaznaczyć, że obecność wszelkiego rodzaju ulepszaczy, słodzików i barwników znacząco wpływa na kaloryczność danego alkoholu.
Co zatem jest na szczycie zestawienia w kategorii kalorie alkoholu? To wszelkiego rodzaju likiery. Szczególnie likiery kremowe, takie jak Bailey's lub Amaretto, które zawierają mleko, krem i cukier, co powoduje, że są bardzo kaloryczne. Jedna porcja likieru kremowego o objętości 44 ml może dostarczyć około 170-230 kalorii. A jeśli ktoś zastanawia się, ile kalorii ma wino, to rezultat może być zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę taką odmianę jak wermut. To wino wzmacniane i aromatyzowane ziołami i przyprawami. Wermut stosowany jest często jako składnik koktajli. Jedna porcja wermutu o objętości 44 ml może dostarczyć około 64 kalorii.
Na liście kalorycznych, wysokoprocentowych trunków nie może zabraknąć rumu. Ten specyfik otrzymywany jest z trzciny cukrowej lub melasy. Jedna porcja rumu o standardowej objętości może dostarczyć nawet 120 kalorii.
Czas sprawdzić także alkohol kalorie zawarte w piwie. W końcu piwo to jeden z najpopularniejszych trunków w naszym kraju. Piwo ma stosunkowo niską zawartość alkoholu, ale dużo węglowodanów, co sprawia, że jest dość kaloryczne. Jedna puszka piwa o objętości 355 ml może dostarczyć około 120-200 kalorii, w zależności od typu piwa.
Ile kalorii ma wódka?
To pytanie zadawać sobie mogą miłośnicy trunków z kategorii tych mocniejszych. Co prawda wódki raczej nie spożywamy w większych ilościach, ale kwestia jej kaloryczności nie jest zbyt często poruszana.
Już pobieżna analiza składu wódki pokazuje, że trunek ten nie zawiera żadnych węglowodanów, tłuszczów ani białek. To może sugerować że w kategorii wódka kalorie nie będzie tak źle.
Standardowa, 40-procentowa wódka czysta zawiera zaledwie 231 kcal w 100g. Z tego powodu wódka jest uważana za jeden z najmniej kalorycznych napojów alkoholowych. Kieliszek wódki kcal ma ich niespełna sto.
Ale wódka dość szybko może stać się jednym z bardziej „tuczących” trunków. Gdy zmiesza się ją z innymi napojami, takimi jak soki owocowe lub napoje gazowane, ilość kalorii znacznie wzrasta. Dlatego ważne jest, aby uważać na to, co miesza się z wódką i ograniczać spożycie słodkich lub kalorycznych napojów, gdy pije się alkohol. Wódka kcal to jednak nie jedyna kwestia. Ten alkohol spożywany w większych ilościach jest szkodliwy dla naszego organizmu z innych powodów. Nadużywanie wódki prowadzi w konsekwencji do problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby i serca, nadciśnienie tętnicze oraz problemy z koordynacją ruchową i percepcją. Dlatego też, poza informacją ile wódka ma kalorii, sprawdźmy tez, ile ma potencjalnych skutków ubocznych.
Inne alkohole: ile kalorii ma whisky?
Whisky powstaje ze fermentowanych ziaren zbóż, takich jak jęczmień, kukurydza, pszenica lub żyto. Jest destylowana w destylarniach i starzona w beczkach, co nadaje jej charakterystyczny smak, aromat i kolor. To właśnie proces starzenia ma kluczowe znaczenie dla uzyskania idealnego aromatu tego trunku.
Okazuje się, że whisky nie jest zbyt energetycznym alkoholem. Przeciętna porcja whisky (ok. 44 ml) zawiera około 97 kalorii. Ta wartość zależy głównie od mocy trunku, bo w whisky nie znajdziemy cukrów ani węglowodanów. To podobne wartości, którymi charakteryzuje się wodka kcal, uchodząca przecież za całkiem dietetyczny napój. Skoro o tym mowa, które alkohole mają taką wartość energetyczną, ile kcal ma wódka? Okazuje się, że całkiem sporo. Zbliżony pod tym względem jest np. gin, ale także rum czy tequila. Wszystkie te trunki, o ile pite są bez dodatków, charakteryzują się niską wartością energetyczną.
Szlachetne trunki a dieta: wino wytrawne kalorie
Wino uchodzi za alkohol o relatywnie niskiej kaloryczności w porównaniu z innymi trunkami. Przykładowo, 30 ml czerwonego lub białego wina zawiera około 30 kalorii. Ta wartość może się znacznie różnić w zależności od odmiany wina. Czerwone wina, takie jak Cabernet Sauvignon, Merlot czy Syrah, zwykle mają wyższą kaloryczność niż białe wina, ponieważ zawierają więcej alkoholu. Wino kcal słodsze, takie jak Port czy Sherry, również może mieć wyższą kaloryczność, ponieważ zawiera więcej cukru.
Kaloryczność wina może również zależeć od warunków klimatycznych, w których winogrona zostały uprawiane, rodzaju gleby i sposobu produkcji wina. Zwykle nieco bardziej energetyczne są wina musujące, takie jak szampan, cava czy prosecco.
Dobre kalorie: alkohol dla zdrowia?
Nie jest tajemnicą, że nadużywanie trunków z procentami to proszenie się o kłopoty – przede wszystkim natury zdrowotnej. Ale nie trzeba być abstynentem, bo spożywanie niewielkich ilości alkoholu może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Chodzi o korzyści takie jak zmniejszenie ryzyka chorób serca i udaru mózgu.
Są też korzyści społeczne: picie alkoholu jest powszechne w wielu kręgach kulturowych i może być uważane za ważny element integracji społecznej. Spożywanie alkoholu z umiarem może umożliwić udział w wielu wydarzeniach towarzyskich i służy nawiązywaniu nowych znajomości. Wiele kultur traktuje alkohol jako część kulinarnych doświadczeń i jedzenie w towarzystwie wina czy piwa może być uważane za część dobrego stylu życia.
Oczywiście, alkohol to także zagrożenia. To najpoważniejsze to oczywiście uzależnienie, czyli choroba alkoholowa. Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia i poważnych problemów zdrowotnych i społecznych.
Kaloryczność wódki, czyli czy od picia można przytyć?
Jaki alkohol ma najmniej kalorii już wiemy, ale czy od samego picia wyskokowych trunków można zacząć przybierać na wadze? Okazuje się, że tak.
Alkohol zawiera kalorie, a spożywanie takich napojów regularnie może powodować powstanie nadwyżki energetycznej w organizmie – tym samym zaczną odkładać się „boczki” a nasze ciało nabierze większej masy.
Dodatkowo, picie alkoholu może prowadzić do zmniejszenia wewnętrznych hamulców i podniesienia apetytu, co może skłonić do jedzenia większej ilości jedzenia, w tym kalorycznych przekąsek lub fast foodów, co dalej zwiększa ryzyko przybierania na wadze.
Warto też mieć na uwadze, że picie alkoholu może zaburzać metabolizm organizmu, co może utrudnić utratę wagi lub prowadzić do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Wiele osób również nie zdaje sobie sprawy z ilości kalorii zawartych w drinkach alkoholowych, co może prowadzić do spożywania znacznie większej ilości kalorii, niż się spodziewają. Jak już wspomnieliśmy – czysty alkohol jest relatywnie mało kaloryczny, ale już wszelkiego rodzaju drinki, koktajle i alkohole smakowe mogą być prawdziwą bombą kaloryczną. To, który alkohol ma najmniej kalorii będzie mieć drugorzędne znaczenie, bo decydująca będzie wypita ilość w perspektywie czasu.
Kalorie w alkoholu a kuchnia
Alkohol odgrywa istotną rolę w tradycji kulinarnej wielu krajów. Jego spożywanie nie musi zatem kojarzyć się ze stanem upojenia – w wielu kulturach napoje z procentami traktowane są jako standardowy element kuchni, i jeżeli są spożywane z umiarem, nie budzi to niczyjego zdziwienia.
Niektóre regionalne potrawy są zwykle przygotowywane z dodatkiem alkoholu, a w niektórych przypadkach alkohol jest spożywany wraz z jedzeniem w celu uzupełnienia smaku.
Przykłady? W kuchni francuskiej alkohol jest często używany do przygotowywania sosów i potraw mięsnych, takich jak klasyczna boeuf Bourguignon czyli wołowina po burgundzku. Alkohol jest również podawany do posiłków, szczególnie do sera, który stanowi istotną część kultury kulinarnej Francji. Podobnie jest we Włoszech – wino jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ale trunek ten serwowany jest do kolacji czy rodzinnych obiadów.
W Niemczech piwo jest bardzo ważnym elementem kultury kulinarnej. Prawie każde miasto ma swój własny trunek, a niemieckie złociste napoje są słynne na całym świecie. Piwo jest spożywane wraz z klasycznymi niemieckimi potrawami, takimi jak kiełbasa i kapusta, a także jako dodatek do zup i sosów.
Tabela przedstawiające uśrednione wartości kalorii w alkoholach
Napój alkoholowy | Kalorie (kcal) |
---|---|
Piwo (zwykłe) | 43 |
Piwo ciemne | 53 |
Piwo bezalkoholowe | 17 |
Wino czerwone | 85 |
Wino białe | 76 |
Wódka | 231 |
Whisky | 250 |
Gin | 263 |
Rum | 231 |
Tequila | 250 |
Likier słodki | 327 |
Cydr | 49 |
Szampan | 78 |
Czytaj więcej:
- Biała dieta - Co jeść po wybielaniu zębów, a czego unikać?
- Rola i funkcje białek w organizmie człowieka - Za co odpowiada białko?
- Jak schudnąć 5 kg w 10 dni? Sprawdź czy warto tak szybko chudnąć?
- Jak schudnąć 5 kg w 2 miesiące? Oto przykładowa dieta!
- Co jeść żeby schudnąć 5 kg w 2 tygodnie | jak schudnąć 5 kg w 2 tyg?
- Jak schudnąć 5 kg w 3 tygodnie? Oto dieta, która działa!
- Jak schudnąć 5kg w 3 dni? Dlaczego nie warto tak szybko się odchudzać?
- Jak schudnąć 5 kg w 5 dni? Czy zdrowe? Czy warto?
- Czy da się schudnąć 5kg w tydzień bez efektu jojo? Sprawdź
- Jak schudnąć 5 kg w miesiąc (30 dni)? Oto jadłospis i triki!