Coraz więcej osób pije ten rodzaj kawy. Dlaczego? Jak powstaje kawa bezkofeinowa? Czy jest zdrowa? Jakie ma kluczowe właściwości? Kto powinien szczególnie się nią zainteresować? Czy kawa bezkofeinowa może być wybierana przez osoby korzystające z cateringów od Fit Apetit?
Jak powstaje kawa bezkofeinowa?
Nazwa tego rodzaju napoju może być nieco myląca. W końcu kawa bezkofeinowa nie jest w 100% wolna od kofeiny. Trzeba jednak zaznaczyć, że zawiera ona nawet kilkadziesiąt razy mniej tego składnika (w porównaniu do tradycyjnych kaw).
Jakie są jeszcze różnice? Chodzi o walory smakowe, zapachowe i finalny kolor, który pojawia się w filiżance. Klienci podkreślają, że kawa bezkofeinowa jest dużo łagodniejsza, mniej kwaśna i zarazem mniej gorzka.
Bardzo ważne jest to, jak powstaje kawa bezkofeinowa. Okazuje się, że mamy tutaj 3 rozmaite metody.
Pierwsza dotyczy ekstrakcji przy pomocy mieszaniny takich rozpuszczalników, jak np. chlorek metylenu i octan etylu. Istotne są odpowiednie proporcje, dzięki czemu uzyskuje się wypłukanie kofeiny z ziaren kawy. Kiedy odkofeinowanie jest zakończone, to rozpuszczalnik jest odparowywany. Nie trzeba się zatem obawiać, że np. pozostaną jakieś substancje chemiczne. Ta metoda jest tania i błyskawiczna.
Drugi wariant to tak zwana (bardzo bezpieczna) „metoda szwajcarska”, czyli Swiss Water Process. Tutaj wykorzystuje się proces osmozy w środowisku wodnym i filtry węglowe. Co ciekawe, to metoda organiczna, w której nie używa się żadnych chemikaliów do ekstrakcji kofeiny!
Na czym zaś bazuje ostatnie metoda? Na ekstrakcji przy pomocy dwutlenku węgla. Wykorzystuje się tutaj przepuszczanie gazowego dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym przez ziarna kawy. Wszystko po to, by usunąć kofeinę, lecz bez naruszenia walorów zapachowych i smakowych. Ta metoda jest niestety najdroższa, co powoduje, że osoby odpowiedzialne za to zagadnienie często decydują się na inne warianty.
Kawa bezkofeinowa: jakie ma najważniejsze właściwości?
Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać właściwości tego produktu. Nie da się ukryć, że klienci najczęściej decydują się na kawy z kofeiną - w relatywnie sporych ilościach. Niekiedy wypicie nawet kilku filiżanek tego czarnego napoju (w ciągu dnia) nie powoduje żadnych negatywnych właściwości.
Warto jednak wiedzieć, że każdy przypadek jest indywidualny. W związku z tym nie wszyscy mogą pić takie napoje. Nadmierne spożywanie kofeiny prowadzi zaś m.in. do: bezsenności, nadmiernej pobudliwości, uczucia niepokoju, czy bardzo szybkiego bicia serca.
Kiedy szczególnie powinna być zatem stosowana kawa bezkofeinowa? Czy zdrowa jest ona? Na pewno to rozwiązanie polecane osobom, które mają np. nadciśnienie tętnicze, a nie chcą rezygnować z niesamowitego smaku i aromatu.
Lekarze polecają kawę bezkofeinową także ludziom zmagającym się z chorobami nerek.
Cierpisz na bezsenność? W takim razie zwykła kawa nie jest rekomendowana. O wiele lepiej zdecydować się na wariant bezkofeinowy.
Kiedy to będzie jeszcze dobre rozwiązanie? W przypadku kobiet w ciąży i pań, które karmią piersią.
Kiedy jeszcze pić kawę bezkofeinową?
- stany lękowe
- nudności
- bardzo duża drażliwość
Jeśli zwykły napój powoduje powyższe kłopoty, to zastanów się nad zmianą!
Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?
To bardzo dobre pytanie. W naszym kraju nie brakuje osób, które piją tradycyjną kawę. Zastanawiają się, czy jest ona korzystna pod kątem działania organizmu... Jak to jest zaś w tym przypadku? Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?
Jak już wiesz, kawa bezkofeinowa różni się od zwykłej właśnie przede wszystkim zawartością tego składnika. Z kolei same wartości odżywcze są już na bardzo zbliżonym poziomie.
Kawa bezkofeinowa to zatem m.in. cenne źródło antyoksydantów. Są to przede wszystkim polifenole i kwas hydroksycynamonowy. Antyoksydanty hamują zaś działanie wolnych rodników, które np. wywołują procesy zapalne i prowadzą do powstawania wielu chorób.
Kawa bezkofeinowa pomaga zapobiegać takim schorzeniom, jak np.:
- choroby neurodegeneracyjne
- cukrzyca typu 2
- choroby wątroby
- rak odbytu
Niektórzy martwią się pozostałościami organicznych rozpuszczalników w ziarnach kawy bezkofeinowej. Niepotrzebnie. W końcu są one efektywnie eliminowane w procesie produkcyjnym.
Kawa bezkofeinowa: czy można ją pić na diecie pudełkowej?
Jeśli chcesz skorzystać z zestawów pudełkowych, to masz w tym jakiś cel… Wiele osób chce np. zrzucić zbędne kilogramy. Aby to było możliwe, należy stosować dietę pudełkową zaleconą przez eksperta. Jest ona bardzo starannie ułożona i obliczona (m.in. pod kątem zapotrzebowania kalorycznego).
Jeżeli zatem chcesz na co dzień pić kawę bezkofeinową, to warto zwrócić się o pomoc do naszych dietetyków. Eksperci z Fit Apetit wskażą Ci, czy jest to dobre rozwiązanie. Na szczęście zwykła kawa bezkofeinowa praktycznie nie zawiera kalorii. Może być zatem stosowana (w rozsądnych ilościach).
Szczególnie uważać powinny osoby, które dodają do kawy rozmaite dodatki (np. mleko, śmietankę, czy cukier). W końcu dostarczają one relatywnie sporo kalorii i mogą wpłynąć negatywnie na gubienie zbędnych kilogramów.
Czym cechuje się kawa bezkofeinowa? Podsumowanie
Kawa bezkofeinowa nie jest w 100% wolna od kofeiny. Zawiera jednak kilkadziesiąt razy mniej tej substancji (niż zwykłe napoje).
Jak powstaje kawa bezkofeinowa? Przy pomocy trzech różnych metod (ekstrakcji za pomocą mieszaniny rozpuszczalników, szwajcarskiej i ekstrakcji za pomocą dwutlenku węgla).
Kto powinien zainteresować się kawą bezkofeinową? Są to np.: osoby mające nadciśnienie tętnicze, kobiety w ciąży, czy ludzie borykający się z bezsennością.
Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa? Tak. M.in. to źródło antyoksydantów, które hamują działanie szkodliwych wolnych rodników (wywołujących np. procesy zapalne). Taka kawa zapobiega też cukrzycy typu 2, czy chorobom neurodegeneracyjnym.
Kawa bezkofeinowa może być stosowana na diecie pudełkowej (szczególnie chodzi o napoje bez żadnych innych dodatków). Zawsze warto jednak spytać się o to zagadnienie naszych dietetyków. Eksperci z Fit Apetit wszystko Ci zaś wyjaśnią krok po kroku!
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Czy picie kawy jest korzystne dla zdrowia? Odkryj tajemnice czarnej kawy
- Indeks sytości - Co to jest i dlaczego jest ważny?
- Uzależnienie od jedzenia: objawy i sposoby walki
- Jak szybko pozbyć się zakwasów po treningu - sprawdzone sposoby
- Nie jem dużo, ćwiczę, a tyję. Dlaczego? Rozwiązujemy zagadkę!
- Produkty light w diecie - czy są naprawdę zdrowe? | FitApetit
- Dieta DASH: Co to jest, dla kogo, plan działania i korzyści
- Dieta Low FODMAP: Lista produktów, przepisy i porady | FitApetit
- Jak zmniejszyć i zahamować apetyt - efektywnie i skutecznie?
- Czy dieta pudełkowa jest zdrowa? Odpowiadamy!