Gdy intensywnie trenujesz, uprawiasz sport dla rekreacji lub po prostu pragniesz nawodnić swój organizm w naturalny sposób, może się okazać, że potrzebujesz czegoś więcej, niż tylko zwykłej wody. Nie musisz wybierać produktów bogatych w cukier lub ze sztucznymi słodzikami. Sięgnij po domowe izotoniki - Twój tajny oręż w walce o optymalne nawodnienie i przywrócenie równowagi elektrolitowej organizmu.
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem kolorowych, sztucznie aromatyzowanych napojów izotonicznych. Niektóre z nich zawierają cukier, inne - substancje słodzące. Możesz jednak specyfik ten przygotować samodzielnie, zamieniając kuchnię w domowe minilaboratorium. Gwarantujemy, że naturalny izotonik będzie lepiej smakować, niż ten, z marketu.
Czym jest napój izotoniczny?
Naturalne izotoniki to napoje, których osmolalność jest zbliżona do płynów ustrojowych, znajdujących się w ciele człowieka. Zarówno krew, mocz czy łzy wykazują konkretną osmolalność. Oznacza to, że na 1 kilogram płynu przypada taka sama ilość osmotycznie czynnych substancji jak m.in. wapń, potas, glukoza czy sód. To wszystko sprawia, że spożywanie napojów izotonicznych pozwala na uzupełnienie elektrolitów i utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia organizmu.
Jak zrobić izotonik - kontrola jakości
Naturalny napój izotoniczny, przygotujesz bez większego problemu. To sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zachowanie pełnej kontroli nad tym, co trafia do Twojego przewodu pokarmowego. Istnieje niejeden przepis na domowy izotonik. Możesz stworzyć go samodzielnie, sięgając po składniki, które lubisz, sezonowe lub te, które akurat masz pod ręką. To świetny sposób, który pomoże Ci dostarczyć organizmowi niezbędne elektrolity, węglowodany i minerały.
Czy napoje izotoniczne są kaloryczne? Wartości odżywcze izotoników
Przyjmuje się, że spożywając napój izotoniczny domowej roboty w ilości 1 litra, dostarczymy organizmowi około 240 kcal. To przekłada się na 60 g węglowodanów. Są one bardzo ważne dla utrzymania gospodarki wodnej ciała na odpowiednim poziomie. Nie powinno się zastępować ich sztucznymi słodzikami.
Wiele osób beztrosko sięga po taki domowy izotonik, nie uwzględniając napoju w swoim codziennym zapotrzebowaniu kalorycznym. Jeśli znajdujesz się właśnie na redukcji, może to doprowadzić do zahamowania spadku masy ciała. Warto więc dobrze wyliczyć CPM (Całkowitą Przemianę Materii) i sprawdzić, po jakie ilości napoju możesz sięgnąć.
Uważać powinny również osoby cierpiące na insulinooporność oraz cukrzycę. Stosowanie napojów izotonicznych, warto skonsultować z ekspertem.
Kto powinien sięgnąć po domowej roboty izotonik?
Po przepis na napój izotoniczny powinny sięgnąć przede wszystkim te osoby, które stawiają na naturalne składniki i chcą od początku do końca wiedzieć, jak przygotowana została mikstura. Naturalny izotonik przepis ma sporo przewagi nad tym, który został stworzony taśmowo. To przede wszystkim brak sztucznych barwników i konserwantów. Dzięki temu może być to domowy izotonik dla dzieci, które każdego dnia są bardzo energiczne.
Domowy napój izotoniczny z solą himalajską i owocami będzie fantastyczny dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia lub przebywają w miejscach o wysokiej temperaturze. Tego typu napoje zapobiegając odwodnieniu, uzupełniając gospodarkę wodną organizmu i dbając o poziom elektrolitów. Szczególnie wskazane jest stosowanie izotoników podczas długiej aktywności fizycznej, trwającej ponad godzinę, niezależnie od tego, czy jest to bieg, jazda na rowerze, pływanie czy spacer.
Napój ten to także domowy izotonik na kaca. Po dużym spożyciu alkoholu, organizm może być odwodniony. Stąd senność, ból głowy czy nudności. Zastosowanie preparatu pozwoli Ci uzupełnić płyny, elektrolity oraz cukier.
Jak zrobić napój izotoniczny w domu?
Napoju izotonicznego nie można przygotować bez użycia wody. Powinna być to czysta woda pitna. Najlepsza będzie mineralna, z kranu lub - w ostateczności - źródlana. Aby zamienić ją w napój izotoniczny warto dodać do niej źródła węglowodanów. Może być to miód, sok owocowy - postaw na to, co lubisz. Napój izotoniczny przepis wymaga jednak dokładnego przeliczenia ile dodatku potrzebujesz, aby w 1 litrze roztworu znalazło się stężenie węglowodanów na poziomie 60-90g.
Przepis na napój izotoniczny zawierać będzie także źródło sodu. Zadbaj o to, aby na 1 litr przypadło między 450 mg a 700 mg. To przełoży się na około 2 g soli. Możesz użyć np. himalajskiej.
Aby dopełnić izotonik domowy przepis, warto dodać do napoju wyrazistego smaku. Otrzymasz go wykorzystując np. miętę, starty imbir, sok z cytryny czy odrobinę esencji z herbaty.
Domowy płyn izotoniczny - przepis krok po kroku
Jeśli chcesz samodzielnie zrobić domowy izotonik, przepis na jego orzeźwiającą, wakacyjną wersję znajdziesz poniżej.
Orzeźwiający napój izotoniczny z pomarańczą, limonką, imbirem i miętą
Składniki:
- 500 ml wody
- 250 ml soku pomarańczowego (świeżo wyciśniętego)
- 2 łyżki miodu
- Szczypta soli morskiej
- Sok z 1 limonki
- Kilka kawałków startego imbiru (opcjonalnie)
- Kilka liści mięty (opcjonalnie)
Makroskładniki na porcję (ok. 250 ml):
- Kalorie: około 70
- Białko: około 0,5 g
- Węglowodany: około 17 g
- Tłuszcze: 0 g
Instrukcje:
- Wlej wodę do dzbanka lub butelki o pojemności co najmniej 1 litra.
- Dodaj sok pomarańczowy do wody i dokładnie wymieszaj.
- Dodaj miód i sól morską. Wymieszaj, aż miód i sól całkowicie się rozpuszczą.
- Wyciśnij sok z limonki i dodaj go do mieszanki.
- Jeśli chcesz dodać imbir, obierz go i zetrzyj na drobnej tarce. Dodaj do napoju i dokładnie wymieszaj.
- Opcjonalnie możesz dodać liście mięty. Porwij je na mniejsze kawałki i dodaj do napoju.
- Odstaw swój izotonik do lodówki na co najmniej 30 minut, aby smaki się przegryzły.
Czytaj więcej:
- Sok z buraka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania
- Od czego zależy spalanie tłuszczu z brzucha i całego ciałą?
- Dieta Dukana Faza 1 - Jadłospis, Przepisy, Produkty
- Tania i prosta dieta odchudzająca - przykładowy jadłospis
- Dlaczego nie chudnę? - Poznaj najczęstsze przyczyny braku utraty wagi
- Dieta keto - efekty, skuteczność i rezultaty diety ketogenicznej
- Dieta Dukana faza 4 - Faza trwałej stabilizacji
- Dieta Dukana faza 3 - utrwalenie efektów i nawyków żywieniowych
- Dieta Dukana faza 2 – Przepisy i Tabela Produktów
- Dieta Miażdżycowa | Co jeść, czego nie jeść przy miażdżycy?