Okres wakacyjny to wyjścia na basen, plażę i odsłanianie ciała – w końcu kto by w upale zakładał na siebie golf i długie spodnie. Część osób chce po zimie zrzucić zbędne kilogramy i nadmiar tkanki tłuszczowej, dlatego decyduje się na redukcję.
Połączenie treningu oraz odpowiedniej diety może przynieść oszałamiające skutki. Zarówno cyferki na wadze staną się mniejsze, jak i sylwetka nabierze odpowiednich kształtów. Decydując się jednak na redukcję, powinniśmy ją dobrze rozplanować, w przeciwnym wypadku możemy zrobić swojemu organizmowi krzywdę. Jak zaplanować redukcję? Tylko z cateringiem sportowym!
Określ cel i czas na redukcję
Przede wszystkim, określ cel do którego będziesz dążyć podczas redukcji. Najlepiej, by był sprecyzowany – unikaj sformułowań typu „chcę lepiej wyglądać”, bo jest to pojęcie zbyt ogólne, ciężko będzie je zweryfikować. Dobrym podejściem nie jest także zrzucanie określonej liczby kilogramów – tyczy się to zwłaszcza osób bez znaczącej nadwagi. Zrzucenie wielu kilogramów niekoniecznie będzie się łączyło z lepszym samopoczuciem oraz sylwetką.
Najlepiej wyznaczyć sobie realistyczny cel, jak przykładowo uwydatnienie mięśni brzucha lub mniejszy obwód w talii. Ważne jest także wyznaczenie czasu przeznaczonego na redukcję. Nie można być na niej cały rok – wpłynie to negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Wyznacz sobie czas, w którym zrzucisz pożądane kilogramy i osiągniesz założony cel. Najlepiej, jeśli redukcja trwa nie dłużej niż 2-3 miesiące.
Trenuj regularnie tak jak lubisz – postaw na cardio
Nieodłącznym elementem redukcji jest aktywność fizyczna. Nie chodzi o bardzo ciężkie treningi – zwłaszcza siłowe – ale o regularne pobudzanie swojego metabolizmu oraz ciała do pracy. Zaplanuj swój trening, niech składa się głównie z cardio, czyli przykładowo rowerku, orbitreku lub biegania. Jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia w treningu, skonsultuj się z trenerem personalnym. Nie przekraczaj 4 treningów w tygodniu, bo jedynym efektem będzie przemęczenie organizmu, a redukcja nie zostanie przyspieszona.
Dieta na redukcji. Ustal zapotrzebowanie na kalorie
Niezależnie od ilości i intensywności treningów, podstawą redukcji i czymś niezbędnym do zrzucenia kilogramów jest odpowiednia dieta. Zanim jednak przejdziesz do ustalania diety, musisz ustalić zapotrzebowanie kaloryczne – posłuży do tego kalkulator całkowitej przemiany materii (CPM). Do obliczenia CPM potrzebujemy podstawowej przemiany materii.
Płeć |
Wiek |
Wzór |
Mężczyźni |
20-34 lata |
Waga * 24 |
35+ lat |
Waga * 21,6 |
|
Kobiety |
20-34 lata |
Waga * 21,6 |
35+ lat |
Waga * 19,2 |
Wyliczając z tych wzorów podstawową przemianę materii, z łatwością policzymy wspomnianą wcześniej CPM – wystarczy pomnożyć ją przez współczynnik 1,4 lub 1,5, jeśli ćwiczymy około 4 razy w tygodniu.
Co dalej, jak zaplanować redukcję? Wystarczy od otrzymanej wartości całkowitej przemiany materii odjąć 15-20%, w zależności od tego, jak łatwo nabieramy tkankę tłuszczową. Podstawą redukcji jest ujemny bilans kaloryczny. Wiedząc ile kalorii dziennie powinniśmy spożywać, możemy zamówić catering dietetyczny z Fit Apetit i jeść zdrowo, trzymając się swojego planu redukcyjnego. Sprawdź, ile może zdziałać dobrze dobrana dieta pudełkowa przygotowana przez profesjonalnego dietetyka z Fit Apetit.
Czytaj więcej:
- Co to są węglowodany?
- Błonnik – podstawowe informacje
- Dieta lekkostrawna – zasady jej stosowania
- Witaminy z grupy B – podstawowe właściwości
- Dieta if – na czym polega?
- Czym jest piramida żywienia?
- Lekceważenie problemu niedowagi – co jeść aby przytyć?
- Zespół jelita drażliwego – czym jest i z czym się wiąże?
- Czym jest maltodekstryna i w jaki sposób powstaje?
- L-karnityna – co to za substancja?