Cudowne właściwości zielonej herbaty
Za sprawą polifenoli zielona herbata posiada cenne właściwości antyoksydacyjne – likwiduje wolne rodniki. Składniki aktywne liści zielonej herbaty wspomagają układ immunologiczny. Dzięki nim organizm lepiej sobie radzi z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Szybciej wraca do równowagi po przebytych stanach zapalnych. Udowodniono, że flawonoidy zielonej herbaty hamują wydzielanie histaminy – ważnego mediatora reakcji alergicznych.
Zawarte w niej alkaloidy (kofeina, teofilina) wpływają na tempo przemian metabolicznych oraz spalania tłuszczów, co ułatwia proces odchudzania.
Pozytywne właściwości herbaty zielonej:
- Odchudzające
Dzięki obecności katechiny EGCG, zielona herbata hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasila ich zużycie przez organizm.
Zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu, co wiążę się z korzystnym działaniem na metabolizm.
- Przedłuża życie i chroni przed demencją
Z uwagi na zawartość przeciwutleniaczy - katechin wspomaga profilaktykę antynowotworową; szczególnie dotyczy to nowotworów skóry, oraz płuc, żołądka, trzustki, jelita grubego i piersi.
- Pobudza i orzeźwia
Ze względu na dużą zawartość teiny działającej tak samo jak kofeina znajdująca się w kawie. Parzona nie dłużej niż 3 minuty doda energii.
- Przeciwdziała paradontozie i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.
Ma również właściwości przeciwpróchnicze. To zasługa antybakteryjnego działania polifenoli i wysokiej zawartości fluoru.
- Zielona herbata poprawia wygląd skóry
Zielona herbata dostarcza licznych antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników. Opóźniają pojawienie się zmarszczek i przebarwień. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym wyciągi z zielonej herbaty stosuje się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i trądzikowej.
- Przeciwdziała tworzeniu się cellulitu
Napar z zielonej herbaty działa moczopędnie, co przyczynia się do likwidowania obrzęków. Jednocześnie ma właściwości oczyszczające – usuwa toksyny nagromadzone w tkankach, dzięki czemu wygładza skórę.
Parzenie zielonej herbaty
Napar sporządza się następująco:
łyżeczkę suszu zalewa się szklanką wody o temp. 80 st. C. Należy pamiętać, aby nie zalewać jej wrzątkiem! Powinna to być za każdym razem woda świeża, raz gotowana. Czas parzenia herbaty jest uzależniony od efektu, który chcemy osiągnąć. Chcesz, aby herbata dodała Ci energii? Krótkie parzenie suszu (około 2-3 minut) pozwala wydobyć z niego właściwości pobudzające. Dlatego odpowiednio zaparzona zielona herbata wpływa na odczuwany poziom energii, zwiększa sprawność umysłową, wspomaga uwagę, kojarzenie i koncentrację.
A może chcesz wypić herbatę zieloną wieczorem?
Wydłużając czas parzenia powyżej 3min, wydobędziemy jej właściwości relaksacyjne.
Liście zielonej herbaty można zaparzać kilkakrotnie. Ponownie parzona herbata jest równie bogata, a nawet bogatsza w składniki mineralne niż ta z pierwszego naparu. Chodzi tu zwłaszcza o rzadko występujący w pożywieniu mangan i fluor. Warto jednak pamiętać, że wilgotnych liści zielonej herbaty nie można przechowywać dłużej niż 12 godzin, ponieważ później rozwijają się na nich grzyby. Warto wiedzieć, że im lepsza jakość liści herbaty, tym lepszy smak naparu i tym więcej parzeń można wykonać.
Wady zielonej herbaty
1. Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność. Nie powinny wypijać więcej niż 2 filiżanki dziennie. Jej nadmiar może prowadzić do nadpobudliwości, uczucia niepokoju i kłopotów ze snem. Może także negatywnie wpływać na rozwój płodu. Zbyt duża ilość naparu może utrudniać wchłanianie kwasu foliowego.
2. Zielona herbata zmniejsza przyswajalność żelaza. Jednak zachowując zbilansowaną dietę oraz zastosowanie się do zaleceń dotyczących Ilości spożywania herbaty, nie powinno to wpłynąć na wystąpienie anemii.
3. Stosowana w nadmiarze może powodować osteoporozę z uwagi, że herbata zielona wypłukuję wapń z organizmu.
4. Wypijanie zielonej herbaty na czczo może spowodować podrażnienie żołądka.
5. Może wchodzić w interakcje z lekami, np. osłabić działanie niektórych leków chociażby na nadciśnienie.
Matcha
Na szczególną uwagę zasługuję herbata matcha uznawana obecnie za najcenniejszy rodzaj herbaty pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Matcha jest to zielona, sproszkowana herbata. Jest ona skarbnicą antyoksydantów. Zawiera substancje, które mogą zapobiec rozwojowi m.in. nowotworów, nadciśnienia, chorób serca czy cukrzycy.
Herbatę zieloną matcha wykorzystuje się do przygotowywania deserów: lodów, ciastek, ciast i kremów. Produkuje się również makarony z jej dodatkiem. Nadaje ona potrawom piękny zielony kolor i specyficzny smak. Proszek matcha można dodać do smoothie, owsianki, zupy i sosów sałatkowych.
Jeden kubek herbaty matcha ma równowartość odżywczą 10 kubków zwykłej zielonej herbaty i jest od niej ponad sto razy bogatsza w antyoksydanty.
Jedna filiżanka tej herbaty dostarcza niemalże tę samą ilość kofeiny co jedna filiżanka kawy. Jednak matcha, w przeciwieństwie do małej czarnej, dodaje energii stopniowo i pozwala uniknąć nagłego spadku siły.
Kamila Kabala
Dietetyk FitApetit
Czytaj więcej:
- Roślinne źródła białka w diecie wegetariańskiej
- Walory zdrowotne kiełek
- Witamina D - Sprawdź jak wpływa na organizm
- Wpływ na organizm produktów bogatych w magnez, potas i wapń
- Zielona herbata - wady i zalety
- Czym jest indeks glikemiczny?
- BMI - co to jest i jak go obliczyć?
- Owsianka na mleku lub wodzie – na dobry początek dnia
- Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz energetyczne?
- Jak być fit? Budowa ciała ma znaczenie!