19.03.2023

Witamina K1 - do czego służy?


Witamina K występuje w dwóch głównych formach – K1 oraz K2. Witamina K1, zwana także fitomenadionem, obecna jest głównie w produktach roślinnych i stanowi główne źródło witaminy K w diecie ludzkiej. Jest bardzo ważna z wielu powodów – m.in. odgrywa dużą rolę w procesach prawidłowego krzepnięcia krwi oraz odpowiada za zdrowia kości.

Poziom witaminy K1 u dorosłych i dzieci

Niedobór witaminy K1 może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak skłonność do krwawień, osteoporoza czy choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witaminy K1 poprzez zrównoważoną dietę lub suplementy diety.

Na szczęście, niedobory wit K1 nie są częstą przypadłością. Dzieje się tak, gdyż organizm jest w stanie zapewniać sobie większość dziennego zapotrzebowania we własnym zakresie. W dużej mierze odpowiada za to synteza witaminy K2 z mikroflory jelitowej, a resztą uzupełnia forma K1, dostarczana wraz z pokarmem.

Witamina K1 dla dziecka jest bardzo ważna. Z tego powodu dzieci, podobnie jak i dorośli muszą regularnie dostarczać organizmowi witaminy K1 w wystarczających ilościach. Dla dzieci jest to szczególnie ważne, ponieważ ich organizmy wciąż się rozwijają, a witamina K1 jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu kości. W przypadku niedoboru wit K1 dla dzieci mogą rozwinąć się poważne schorzenia, niebezpieczne dla zdrowia.

Ile przyjmować witaminy K1?

Warto wiedzieć, że normy witaminy K1 jeśli chodzi o spożycie, różnią się w zależności od wieku i płci. Dla dorosłych zalecana dzienne dawka wynosi 90 mikrogramów dla kobiet i 120 mikrogramów dla mężczyzn. Dla dzieci poziom witamin K1 zależy od wieku i wynosi między 2 a 80 mikrogramów na dzień.

Bywa, że niektórzy decydują się na suplementację witaminy K1, szczególnie w przypadku znacznych niedoborów. Jednak należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanych dawek, ponieważ w razie przedawkowania witaminy K1 istnieje ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak obfite krwotoki.

Uważa się, że Witamina K1 ma potencjalne działanie antynowotworowe - niektóre badania sugerują, że składnik ten może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom nowotworów, w tym raka prostaty, piersi i płuc.

Niedobór wit K1 – profilaktyka

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego, jeśli nie chcemy wpędzić się kłopoty zdrowotne spowodowane niedoborami witamin, zadbajmy o zbilansowaną dietę.

Do źródeł witaminy K1 należą przede wszystkim zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż czy brokuły, a także oleje roślinne, w tym olej rzepakowy i sojowy.

Wit K1 jest powszechnie dostępna w wielu produktach spożywczych. To pozwala układać różnorodne diety, bogate nie tylko w ten składnik.

Dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej warto też zadbać o odpowiedni poziom codziennej aktywności fizycznej.


Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

witamina-k (5)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.