To, że witamina D pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie wiemy chyba wszyscy. Ale czym różnią się pomiędzy sobą witaminy D2 i D3, której potrzebujemy więcej i co jeść, aby uzupełnić ich braki?
Witamina D – źródło zdrowia
To bez wątpienia jeden z najważniejszych składników diety. Nie może go zabraknąć w jadłospisie zarówno dorosłych jak i dzieci. Jednak do zrozumienia właściwości witaminy D, trzeba nieco bliżej przyjrzeć się jej budowie.
Witamina D występuje w dwóch głównych formach - witamina D2, zwana też ergokalcyferolem i witamina D3 - cholekalcyferol. Oba rodzaje witaminy D są niezbędne dla utrzymania zdrowia naszych kości i zębów, ale różnią się właściwościami, występowaniem w diecie oraz dawkowaniem.
Witaminę D2 znajdziemy naturalnie w produktach roślinnych, takich jak np. szpinak, brokuły, kalafior i szparagi, ale nie tylko. Składnik ten zawierają też niektóre gatunki grzybów. Poza tym, olej z nasion rzepaku jest dobrym źródłem witaminy D2. Może zawierać około 10 mikrogramów witaminy D2 na 100 gramów.
Dlaczego warto uzupełniać witaminę D2?
Choć witamina D2 występuje naturalnie w niektórych pokarmach, takich jak grzyby, nie zawsze jest łatwo ją włączyć w codzienną dietę. Ponadto, nasze ciała wytwarzają witaminę D w skórze pod wpływem promieniowania UVB, co oznacza, że w okresie zimowym lub w krajach o niskiej ekspozycji na słońce, może wystąpić niedobór witaminy D.
Zbyt niski poziom witamin D2 może prowadzić do osłabienia kości, skłonności do złamań, osteoporozy oraz chorób autoimmunologicznych. Poza tym, niedobór wit D2 to także większe ryzyko wystąpienia infekcji.
Jaki poziom witaminy D2 a D3 będzie odpowiedni?
Podstawowa różnica między tymi związkami, poza ich strukturą chemiczną, to źródło pochodzenia. Wit D2 występuje najczęściej w produktach roślinnych. Z kolei witamina D3 - w zwierzęcych.
Źródłem tej pierwszej są więc niektóre rośliny i grzyby, a witaminy D3 – m.in. ryby, produkty mleczne czy żółtka jaj.
Witamina D2 i D3 różnią się chemicznie i mają nieco inne właściwości. Witamina D2 jest szybciej rozkładana przez organizm niż witamina D3, co oznacza, że jej działanie jest krótsze. Z drugiej strony, witamina D3 jest skuteczniejsza w zwiększaniu ogólnego poziomu witaminy D we krwi niż witamina D2. W medycznej terminologii można powiedzieć, że D3 ma lepszą biodostępność i efektywniej podnosi stężenie aktywnej formy witaminy D w naszym ciele.
Warto pamiętać, że suplementacja tych składników jest najbardziej efektywna, gdy kapsułkę z substancją aktywną spożyjemy w towarzystwie produktu zawierającego tłuszcz. To w takim środowisku witamina D2 dla dzieci rozpuszcza się najlepiej, i w takiej formie przyswajalność jest największa.
Witamina D2 na co pomaga?
Witamina D2 pomaga w produkcji białek, które chronią organizm przed chorobami. Poza tym, może pomóc w regulowaniu poziomu cukru we krwi, co jest ważne dla osób z cukrzycą lub predyspozycjami do cukrzycy. Na tym nie koniec, bo działanie tego składnika jest znacznie szersze - Witamina D2 jest zaangażowana w proces produkcji serotoniny, substancji chemicznej w mózgu, która wpływa na nastrój i samopoczucie. Niedobory wit D2 mogą przyczynić się do depresji lub zaburzeń nastroju.
W badaniach udowodniono, że witamina D3 zwiększa efektywny poziom witaminy D we krwi o około 70%, podczas gdy witamina D2 może pochwalić się wynikiem na poziomie 40%. Innymi słowy, mniejsza dawka D3 jest skuteczniejsza od porównywalnej ilości wit D2.
Przekroczenie normy witaminy D2 groźne dla zdrowia
Zarówno zbyt mała ilość jak i nadmiar tej witaminy w organizmie nie wróży niczego dobrego. Niedobory wit D skutkują m.in. problemami z wytrzymałością kości, z kolei zbyt wysoki poziom witaminy D w organizmie również może być szkodliwy dla zdrowia, prowadząc do problemów z nerkami, uszkodzenia mięśni i kości.
Warto pamiętać o regularnym podawaniu wit D2 dla dzieci. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia suplementacja witamina D dla dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. W przypadku starszych dzieci przebywających na słońcu przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie, nie jest konieczne podawanie żadnych preparatów.
Należy unikać przedawkowania witaminy D2, gdyż może prowadzić to do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie.
Właściwy poziom witaminy D2 można utrzymać dzięki wysokiej jakości suplementom – np. witamin d2 4000. Suplementacja witaminy D może być skuteczniejsza niż dieta w celu utrzymania prawidłowego poziomu tego składnika w organizmie. Widać to szczególnie w przypadku osób, które mają niskie spożycie pokarmów zawierających witaminę D lub niską ekspozycję na słońce. Suplementy witaminy D są dostępne w różnych formach, takich jak witamina D2 i D3. Witamina D3, która jest syntetyzowana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, jest uważana za bardziej skuteczną i lepiej przyswajalną niż witamina D2.
Czytaj więcej:
- Co to jest witamina D3? - źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Czy istnieje witamina D1? Baza wiedzy na temat Wit D1
- Co to jest witamina E? - źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Witamina K1 - Co to jest, źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Co to jest witamina K2? - źródło, skutki niedoboru i nadmiaru
- Ksylitol - naturalny słodzik o niskim indeksie glikemicznym
- Erytrytol - słodzik bez kalorii. Czy jest bezpieczny dla twojego zdrowia?
- Sacharoza - słodki składnik twojej diety. Czy powinieneś ją ograniczyć?
- Fruktoza - słodsza alternatywa dla cukru. Czy jest zdrowa?
- Co to jest glukoza - Dlaczego jest niezbędna dla organizmu?