12.05.2024

Jakie właściwości posiada ryż basmati i jak go prawidłowo gotować?


Ryż basmati to jedna z najbardziej znanych i popularnych odmian ryżu na świecie. Pochodzący z Azji aromatyczny ryż podbił Europę, nazywany jest królem ryżu, ponieważ zawiera dużą ilość przydatnych substancji i ma niezrównany aromat i smak. Ziarna basmati są najdłuższe spośród wszystkich odmian, jednak jego główną zaletą jest połączenie delikatności ziarna, subtelnego mlecznego aromatu i zdolności do pozostania kruchym po ugotowaniu.

Skąd pochodzi ryż basmati i jakie ma wartości odżywcze?

Ryż basmati to rodzaj białego ryżu powszechnie uprawianego w Indiach i Pakistanie, przy czym Indie produkują około dwóch trzecich światowych dostaw. Jest to ryż długoziarnisty o lekko orzechowym smaku i kwiatowym aromacie. W 2024 roku najczęściej wykorzystuje się go do przygotowania pilawu oraz jako dodatek do curry.

Wartość odżywcza ryżu basmati w 100 g:

Zawartość kalorii - 350 kcal w ryżu nieugotowanym.

  • Węglowodany - 76 g.
  • Tłuszcze - 1 g.
  • Białka - 9 g.

Zawartość kalorii - 115 kcal w ryżu ugotowanym.

  • Węglowodany - 25 g.
  • Tłuszcze - 0 g.
  • Białka - 3 g.

Szklanka ryżu Basmati (ugotowanego) waży 190 g i ma 219 kcal.

Jaki indeks glikemiczny ma ryż basmati?

Indeks glikemiczny (IG) wskazuje, jak szybko konkretny produkt spożywczy zostanie rozłożony przez organizm i przerobiony na glukozę, będącą podstawowym źródłem energii. Im szybciej nastąpi rozkład, tym wyższy IG produktu. Pokarmy o niskim IG rozkładają się w organizmie powoli tzn. w ciągu kilku godzin. Glukoza przedostaje się do krwiobiegu w trakcie trawienia węglowodanów i jest stopniowo zużywana do procesów fizjologicznych i aktywności fizycznej, utrzymując uczucie sytości. W tym przypadku glukoza nie uzupełnia rezerw tłuszczu.

Pokarmy o wysokim IG są szybko rozkładane, co powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Organizm nie wchłania całej glukozy, a nadmiar zamienia się w tłuszcz. W 2024 roku badania potwierdziły, że nadmierne spożycie takich produktów prowadzi do różnych chorób przewlekłych, w tym otyłości. Indeks glikemiczny ryżu basmati waha się od 50 do 58 co oznacza niskie IG. Basmati jest wskazany dla osób z insulinoopornością, ponieważ przyczynia się on do utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Dieta z ryżem basmati posiadającym IG niskie jest również odpowiednia dla każdego kto chce ograniczyć spożycie cukrów prostych i jest wskazana w profilaktyce chorób serca i otyłości.

Czy ryż basmati jest zdrowy?

Tak, ryż basmatii zawiera wiele dobroczynnych dla organizmu witamin i minerałów. Nasze rekomendacje opieramy na skuteczności potwierdzonej w licznych badaniach, które wykazały znaczenie ryżu basmati w zbilansowanej diecie.

Mikroskładniki w 100 g ryżu basmati:

Nazwa mikroelementów

Wartość

Sód, mg

30

Potas, mg

314

Fosfor, mg

328

Magnez, mg

116

Wapń, mg

40

Siarka, mg

60

Miedź, µg

560

Bor, µg

224

Jod, mcg

2.3

Mangan, mg

3,63

Chrom, µg

2.8

Fluor, mcg

80

Selen, mcg

20

Cynk, mg

1.8

Żelazo, mg

2.1

Witaminy w 100 g ryżu basmati

Nazwa witamin

Wartość

B1, mg

0,34

B2, mg

0,08

B6, mg

0,54

B9, mcg

35

E, mg

0,8

PP, mg

5.3

Cholina, mg

85

B5, mg

0,6

H, mcg

12

Basmati ryż dzięki błonnikowi (1,3 g/140 g ryżu) zapewnia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Skrobia pomaga utrzymać poziom cukru we krwi. Zawarte w nim pierwiastki korzystnie wpływają na serce i trzustkę a wysoka zawartość fosforu utrzymuje wytrzymałość kości. Stosując w swoim menu Basmati można uzyskać pożądana wagę, jednak warto skonsultować się z dietetykiem, który dokładnie określi jego przydatność. Catering dietetyczny zatrudnia dietetyka z dużym doświadczeniem w układaniu diet dla osób dążących do utraty lub utrzymania wagi na pożądanym poziomie. Można skorzystać z bezpłatnej konsultacji, podczas której na podstawie uzyskanych informacji specjalista przedstawi przykład prawidłowego jadłospisu.

Jakie właściwości zdrowotne ma ryż basmati?

Ryż basmati działa oczyszczająco na jelita, dzięki czemu skutecznie usuwane są toksyny i odbywa się prawidłowe trawienie. Ten rodzaj ryżu jest przydatny dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi. Jest w stanie usunąć nadmiar soli z organizmu, dlatego w 2024 roku lekarze zalecają go osobom z chorobami nerek. Regularne spożywanie basmati poprawia kondycję skóry, chroni przed przejadaniem się, pomagając w ten sposób schudnąć. Właściwości prozdrowotne ryżu basmatii powodują, ze jest wskazany dla sportowców ze względu na dużą aktywność fizyczną. Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych, można stwierdzić, że obniża poziom cholesterolu LDL (zły) a także normalizuje poziom ciśnienia tętniczego krwi.

Jakie są przeciwwskazania do jedzenia ryżu basmati?

Nie ma wielu przeciwwskazań do spożywania ryżu basmati. Jeżeli ktoś cierpi z powodu nietolerancji pokarmowej na ryż, nie powinien wprowadzać go do swojej diety. Również przy schorzeniach żołądkowo-jelitowych, trzeba ostrożnie podchodzić do jego stosowania.

Jak ugotować ryż basmati?

Jeżeli ktoś nie wie, jak gotować ryż basmati na sypko, podany niżej sposób pozwoli osiągnąć cel. Przede wszystkim, aby prawidłowo ugotować ryż basmati, trzeba go dokładnie umyć, ponieważ pozwoli to usunąć nadmiar skrobi. Płukać, aż woda stanie się przejrzysta. Następnie odcedzić wodę za pomocą durszlaka lub sitka. Dzięki temu ryż się nie kruszy i nie skleja. Kolejnym krokiem jest zalanie ryżu zimną wodą i odstawienie go na pół godziny. Ziarna zaczną wchłaniać wodę, a ryż powiększy się. Następnie wleć do garnka 1,5 szklanki zimnej wody (na 1 szklankę suchego ryżu), dodać sól i poczekać, aż się zagotuje. Włożyć ryż do wrzącej wody i zmniejszyć ogień. Dopóki woda się nie zagotuje, mieszać, po czym zmniejszyć ogień i przykryć pokrywką. Ile gotować ryż basmati? Trzeba gotować ryż na małym ogniu przez 15 minut. Podczas gotowania nie podnosić pokrywki, ponieważ cała para ucieknie i nie będzie można go wymieszać. Po ugotowaniu ryżu odstawić go na 20 minut, aby się zaparzył (można owinąć garnek kocem lub umieścić go w nagrzanym piekarniku). Ile razy ryż zwiększa objętość? Gotowanie ryżu basmati spowoduje, że zwiększy on swoją objętość dwukrotnie.

Do czego ryż basmati wykorzystać?

Ryż basmanti służy do przygotowania pilawów i gulaszy, jako nadzienie do sałatek i wyrobów mięsnych. Jaki ryż do curry? Najpopularniejszy jest ryż basmati.

Do curry z ryżem i kurczakiem będzie potrzebne:

  • 300 g ryżu basmati.
  • 450 ml wody.
  • 2 małe marchewki.
  • 50 gramów masła.
  • 500-800 g filetu z kurczaka.
  • łyżeczka soli.
  • 500 g pomidorów z puszki.
  • 2 łyżki curry.
  • przyprawy do smaku.

Jako przyprawy używa się pieprzu, kolendry, kminku i papryki.

Sposób przygotowania:

  • Ryż dokładnie opłukać i włożyć do wrzącej wody na 15 minut.
  • Przygotować marchewkę i cebulę, pokroić na małe kawałki.
  • Smażyć warzywa na maśle.
  • Mięso pokroić w kostkę, dodać sól, posypać curry i podsmażyć na patelni z warzywami.
  • Gdy kurczak będzie miękki dodać ryż, pomidory i przyprawy.
  • Wymieszać składniki i gotować pod pokrywką przez 7-10 minut.

Jakie korzystne cechy posiada ryż basmati?

O dobroczynnych właściwościach ryżu basmati decyduje bezpośrednio skład chemiczny, który jest dość zróżnicowany. Kaloryczność gotowanego ryżu basmati, spożyta w wystarczającej ilości, może w pełni zaspokoić potrzeby energetyczne organizmu. Wartość odżywcza produktu wynika przede wszystkim z dużej zawartości węglowodanów złożonych. Aby je wchłonąć, w przeciwieństwie do cukrów prostych, organizm zużywa energię. Ponadto węglowodany są częścią mięśni, dlatego ryż jest uwzględniony w programie żywieniowym kulturystów i sportowców amatorów. Jeżeli ktoś chce mieć piękną sylwetkę to kalorie zawarte w ryżu basmati w tym pomogą. Wykorzystując nasze doświadczenie w zakresie żywienia sportowego, wprowadzamy do diety sportowców produkty które wzmacniają jego mięśnie, poprawiają kondycję fizyczną i przyspieszają regenerację.

Niski indeks glikemiczny sprawia, że uczucie głodu po zjedzeniu ryżu nie pojawia się przez długi czas. Im niższy indeks glikemiczny, tym lepiej, ponieważ chroni organizm przed przejadaniem się. Oznacza to, że węglowodany zawarte w produkcie wchłaniają się powoli, a stałe stężenie cukru we krwi utrzymuje się przez długi czas. Z tego powodu mózg nie odczuwa głodu, a co za tym idzie, nie wysyła impulsów, aby poszukać choćby kawałka pożywienia aby go skonsumować.

Zwiększona zawartość potasu dodatkowo wzmacnia działanie przeciwobrzękowe. Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przede wszystkim serca. Basmati nie zawiera białka takiego jak gluten. Z tego powodu jest zalecany w diecie osób z nietolerancją glutenu. Dieta pozwala pozbyć się wzdęć, bólu i innych objawów celiakii. Wykorzystując personalizowane podejście do diety w przypadkach nietolerancji pokarmowych, nie wprowadzamy do diety produktów zawierających gluten. Zastępujemy je ryżem, ziemniakami, kaszą gryczaną itp.

Dla osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego ważna jest zawartość kalorii w gotowanym ryżu Basmati. Jednak większe znaczenie przywiązuje się do właściwości otulających tego produktu. Na powierzchni błony śluzowej przełyku, żołądka i jelit tworzy się rodzaj filmu, który pełni funkcję ochronną. Jeżeli ktoś zmaga się z powyższymi schorzeniami dobrym rozwiązaniem będzie zrównoważona dieta pudełkowa z wyliczoną kalorycznością, odpowiednią zawartością makro i mikroskładników. Oprócz leczenia farmakologicznego warto wdrożyć naturalne sposoby poprawy stanu zdrowia wprowadzając do menu wartościowe produkty.


Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.