05.05.2024

Jakie właściwości orzeszków pistacjowych przemawiają za ich wprowadzeniem do swojej diety?


Drzewa pistacjowe rosną głównie w krajach azjatyckich, ale uprawia się je również w innych gorących regionach. Na całym świecie ich owoce cenione są ze względu na smak, wartość odżywczą, właściwości użytkowe, a także różnorodność przygotowywanych z nich deserów. Pistacje to jedna z najstarszych upraw orzechów znanych ludzkości. Sądząc po wykopaliskach archeologicznych przeprowadzonych w Iranie i Syrii, drzewa pistacjowe uprawiano 7 tysięcy lat temu. W swojej historycznej ojczyźnie, starożytnej Persji (terytorium współczesnego Iranu) orzechy pistacjowe były wysoko cenione ze względu na smak, wartości odżywcze i uważane były za symbol bogactwa.

Gdzie rosną pistacje?

Uprawa pistacji wymaga gorącego, suchego klimatu i określonego składu gleby. Optymalne dla nich warunki naturalne stworzono we wspomnianej Syrii i Iranie, a także Afganistanie, Turcji, Tunezji, Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Australii, Chinach i na Madagaskarze. Ponadto uprawia się je w Stanach Zjednoczonych, a dziś państwa te są głównym konkurentem Iranu w produkcji pistacji. Jak rosną pistacje? Owoce pistacji rosną w gronach - jak winogrona, należą do rodziny nanerczowatych. Mają kształt mango, tylko są bardzo małe. Początkowo są różowawe, potem fioletowe, a do czasu pełnej dojrzałości orzechy pistacje stają się bogate w kolor: czerwono-pomarańczowy lub jasnoróżowy. Po wyschnięciu skórka rozjaśnia się do beżowego lub bladoróżowego odcienia i otwiera się z jednej strony jak muszla.

W naturze drzewo pistacja rośnie na glebach szarych i stepach górskich, na klifach i zboczach dobrze oświetlonych słońcem. Jest to roślina bardzo wytrzymała i odporna na suszę, a przy tym długowieczna: średni wiek drzewa pistacjowego wynosi 300-500 lat. Drzewa pistacji nie są zbyt wysokie, dorastają maksymalnie do 10 metrów. U sadzonek system korzeniowy rozwija się szybko, osiągając głębokość do 15 metrów i przedostając się przez skalistą glebę. Dzięki temu drzewa mogą znaleźć wilgoć nawet w najbardziej suchych miejscach. To z kolei upraszcza uprawę orzeszków pistacjowych, są one aktywnie uprawiane na glebach niewygodnych do nawadniania. Jednocześnie korzenie nie rosną zbyt szeroko, nie więcej niż 40 cm wokół pnia. Pistacja właściwa to niewielkie drzewo z Azji Środkowej dochodzące do wysokości 7 metrów. Orzeszki pistacji są małe, mają kształt owalny o czerwono zabarwionej skorupce i żółtawozielonym owocu w środku. Właściwe pistacje nieprażone łuskane niesolone cena za 1 kg wynosi 110 złotych.

Jakie rodzaje pistacji można kupić?

Wiadomo już, gdzie rosna pistacje, warto się dowiedzieć w jakiej postaci można je kupić i jeść. W sprzedaży dostępne są pistacje łuskane, w naturalnym smaku lub z dodatkiem soli. Wybierając pistacje surowe w skorupce, należy zwrócić uwagę na kolor skorupy, kremowy lub jasnobeżowy, brak ciemnienia, plam, obcych zanieczyszczeń i zapachów. Z reguły łupina pistacji jest lekko otwarta i widoczne są zielone jądra orzechów. Jeśli orzech pistacji jest brązowo-fioletowy i pomarszczony, pistacje są nieświeże i lepiej ich nie kupować.

Pistacje łuskane niesolone mają jasnozielony lub bordowo-fioletowy kolor, bez oznak wysychania. Po zakupie orzechów pistacjowych niesolonych bez opakowania (na wagę) zaleca się uprażenie orzechów przez kilka minut na suchej patelni lub w piekarniku, aby uchronić się przed niepotrzebnymi bakteriami. Pistacje należy przechowywać w suchym miejscu, być może w lodówce, świeże (niesolone) obrane orzechy pistacji można zamrozić, nie stracą swoich korzystnych właściwości przez cały rok.

Pistacje niesolone łuskane charakteryzują się wysoką zawartością kalorii: do 60% oleju tłuszczowego, do 18% białka roślinnego i węglowodanów, w połączeniu z dużą zawartością niezbędnych dla człowieka witamin, minerałów i aminokwasów. Zawierają dużo witaminy E, znanego naturalnego przeciwutleniacza, który odmładza organizm. Cena za 1 kg pistacji bez soli wynosi około 100 zł.

Czym wyróżniają się pistacje kalifornijskie?

Pistacje kalifornijskie różnią się od innych większym rozmiarem, podłużnym kształtem, jasną skorupką, jasnozielonym kolorem orzech, który czasami wystaje ze skorupy. Smażona, solona pistacja, ma przyjemny i delikatny smak. Nie twarde, ale chrupiące, mają otwartą skorupę, którą łatwo wyjąć. Pomimo swojej amerykańskiej nazwy, pistacja kalifornijska pochodzi z Bliskiego Wschodu. W USA zaczęto ją uprawiać dopiero pod koniec XIX wieku. Do lat 80-tych XX wieku pistacje kalifornijskie można było kupić jedynie w USA, dziś produkt ten eksportowany jest do wszystkich krajów świata. Cena pistacji kalifornijskich solonych (niełuskanych) za 1kg wynosi około 55 złotych.

Pistacje solone prażone są bogate w aminokwasy, kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy, stearynowy itp.), witaminy z grupy B, witaminy A i E. Pistacje zawierają magnez, potas, fosfor i mangan. Kupowanie solonych, prażonych orzeszków jest odpowiednie dla osób, które odczuwają chroniczne zmęczenie i brak sił witalnych, mają problemy z trawieniem, anemię i problemy ze stawami. Pistacjowe orzechy dobrze wpływają na potencję, dlatego zapewne wielu mężczyzn będzie chciało włączyć go do swojej diety. Osoby planujące potomstwo powinny częściej sięgać po te orzechy, gdyż zwiększają one ruchliwość plemników. Niesolone pistacje kalifornijskie bez skorupki nieprażone-świeże cena za 1 kg to około 120 złotych.

Na co dobre są pistacje?

Szczególnie przydatne są pistacje, których technologia przetwarzania nie wymaga żadnej ingerencji z zewnątrz, co oznacza, że produkt ten jest przyjazny dla środowiska i nadaje się do żywienia dietetycznego. Wyjątkiem są solone pistacje, które przed suszeniem moczy się w słonej wodzie. Badania naukowe z 2023 i 2024 roku potwierdziły, że regularne spożywanie orzecha pistacji pomaga w chorobach wątroby: funkcje wątroby normalizują się, a drogi żółciowe oczyszczają się. Jeśli dokucza kolka wątrobowa, to dzięki kilku pistacjom można się jej pozbyć.

Osoby ze skłonnością do chorób serca powinny wprowadzić do swojej diety pistacje, wzmocni to naczynia krwionośne i złagodzi kołatanie serca. Są przydatne w leczeniu gruźlicy i chorób układu oddechowego. Orzeszki pistacjowe uznawane są za doskonały afrodyzjak, ponieważ wzmacniają potencję seksualną, a także zwiększają witalność męskich komórek rozrodczych i ich ruchliwość. Orzechy pistacji są pożywne, działają ogólnie wzmacniająco, polecane są przy anemii, wyczerpaniu, chorobach układu krążenia, problemach z otyłością i cukrzycą. Oczywiście najkorzystniejsze substancje znajdują się w surowych pistacjach bez żadnych przypraw. Catering dietetyczny wprowadza do planów żywieniowych wysokiej jakości produkty które mają właściwości prozdrowotne, dzięki czemu oprócz doskonałego smaku potraw można uzyskać poprawę stanu zdrowia.

Niesolone pistacje są bardzo zdrową żywnością, jednak zawierają dużo tłuszczu. Orzech ten jest bogaty w potas i ma niską zawartość sodu, pomaga regulować równowagę płynów w organizmie i normalizuje ciśnienie krwi. Pistacje mają niską zawartość cholesterolu w porównaniu do innych orzechów. Są bogate w błonnik i mało tłuszczów nasyconych, ale bogate w tłuszcze jednonienasycone, co prowadzi do zmniejszonego ryzyka zawału serca. Orzeszki zawierają również przeciwutleniacz, który zmniejsza ryzyko rozwoju chorób, takich jak rak. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki, potwierdzamy, że regularne, ale umiarkowane spożywanie pistacji zmniejsza ryzyko przyrostu masy ciała.

Czy można jeść pistacje na diecie ketonowej?

Dieta ketonowa opiera się na zasadzie spożywania małej ilości węglowodanów i dużej ilości tłuszczów. Dzięki temu organizm może wejść w stan zwany ketozą, w którym zamiast węglowodanów zaczyna wykorzystywać tłuszcze jako główne źródło energii. Pistacje na keto są wskazane, ponieważ mają najniższą zawartość węglowodanów w porównaniu z innym orzechami. W 2024 roku zaleca się spożywać nie więcej niż 28 gramów (około 49 sztuk) pistacji dziennie. Najlepiej wybierać naturalne pistacje niesolone. Unikać pistacji z dodatkiem cukru lub innych składników, które mogą zawierać ukryte węglowodany. Jak w przypadku każdej żywności, ważne jest monitorowanie ogólnego bilansu żywieniowego i przestrzeganie zasad diety ketonowej. Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych, wskazujemy, że ketogeniczna zasada żywienia polega na utrzymywaniu szczególnej równowagi tłuszczów, gdzie przeważają tłuszcze, węglowodany pozostają w mniejszości, a białka zajmują środkowe miejsce. Biorąc pod uwagę wartość odżywczą orzechów pistacjowych, można łatwo stwierdzić, że są przyjazne dla diety ketonowej.

Jakie wartości odżywcze posiadają orzeszki pistacjowe?

Zawartość kalorii w pistacjach w 100 g - 568 kcal - dane z 2024 roku.

Skład pistacji:

  • Tłuszcze - 49 g.
  • Białka - 21 g.
  • Węglowodany - 19 g.
  • Błonnik - 20 g.

Jakie witaminy zawierają orzeszki pistacjowe:

Witamina A - 26,0 mcg.

Beta karoten - 305,0 mcg.

Witamina E - 5,2 mg.

Witamina C - 7 mg.

Tiamina - 0,9 mg.

Witamina B2 - 0,2 mg.

Witamina B3 - 1,3 mg.

Witamina B5 - 0,5 mg.

Witamina B6 - 1,7 mg.

Witamina B9 - 51,0 mcg.

Jakie minerały zawierają orzeszki pistacje?

Wapń

105 mg.

Żelazo

3,9 mg.

Magnez

109 mg.

Fosfor

469 mg.

Potas

1010 mg.

Sód

6 mg.

Cynk

2,3 mg.

Miedź

1,3 mg.

Mangan

1,2 mg.

Selen

10 mcg.

Monitorowanie kaloryczności produktów i potraw wymaga sporo czasu, dlatego warto rozpocząć zdrowe odżywianie z pomocą doświadczonych dietetyków. Zbilansowana dieta pudełkowa zawsze zawiera prawidłową ilość kalorii dopasowaną do potrzeb danej osoby.

Jakie są przeciwwskazania do spożywania pistacji?

Pistacje mogą być szkodliwe, jeśli ktoś jest podatny na alergie. W takim przypadku konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne, a nawet bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Alergie mogą objawiać się swędzeniem, obrzękiem, pokrzywką, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, ciężkim atakiem astmy oskrzelowej, a nawet wstrząsem anafilaktycznym. Nasze rekomendacje opieramy na skuteczności potwierdzonej w licznych badaniach, dlatego programy żywieniowe układane są po zapoznaniu się z problemami zdrowotnymi danej osoby.

Jak wykorzystać orzeszki pistacjowe w kuchni?

Orzeszki pistacjowe wykorzystuje się w kuchni bliskowschodniej, śródziemnomorskiej i indyjskiej, a niesolone pistacje są doskonałym dodatkiem do diety wegetariańskiej. Doskonale sprawdzają się jako składnik przekąsek, pieczywa, ciasteczek, lodów i innych słodyczy, babeczek, pasztetów, sałatek, sosów, posypek rybnych i mięsnych oraz jako dekoracja. Pistacje z solą cieszą się dużym zainteresowaniem w kuchni jako samodzielna przekąska do wina lub piwa i innych zimnych przystawek. Naturalne pistacje niesolone dodawane są do ciast biszkoptowych, ciastek, puddingów i lodów. Tradycyjne orientalne słodycze przygotowywane są z pistacji: chałwy, baklawy. Pistacje dobrze komponują się z daniami mięsnymi, orzechami nadziewa się indyka i gęsinę oraz dodaje do pasztetów i gulaszy. Posiekane pistacje stosuje się jako przyprawę do dań rybnych.

Pasta pistacjowa

Pyszna i bogata smakowo pasta pistacjowa to wykwintne śniadanie dla prawdziwych koneserów.

Składniki na pastę pistacjową:

  • Pistacje - 3 szklanki (surowe, niesolone, obrane).
  • Cukier - 1 łyżeczka.
  • Sól - ¾ łyżeczki.

Przygotowanie:

Włączyć piekarnik, aby rozgrzał się do 190 stopni i równomiernie rozłożyć pistacje na blasze do pieczenia. Piec pistacje aż na powierzchni pojawi się olej - około 7 minut. Tak przygotowane pistacje są bardzo pachnące. Następnie włożyć upieczone pistacje do robota kuchennego i miksować przez około 7 minut, dodać cukier i sól, mieszać jeszcze przez kilka sekund. Pozostawić pastę pistacjową do całkowitego ostygnięcia, a następnie włożyć do lodówki.


Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.