06.05.2024

Jakie są właściwości zdrowotne orzeszków ziemnych?


Orzeszki ziemne (orzechy arachidowe, fistaszki) to jadalna roślina strączkowa, spokrewniona z soczewicą, fasolą i grochem. Wykorzystuje się do produkcji masła i najpopularniejszego masła orzechowego, a także smaży się i gotuje. Arachidy od dawna uprawiane są w Ameryce Łacińskiej i Środkowej. Ten pyszny orzech był chętnie spożywany przez Azteków, Inków i inne plemiona indiańskie zamieszkujące kontynent amerykański. Obecnie tę ważną roślinę uprawia się na skalę przemysłową w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie: w Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Roślina podbiła planetę nie przez przypadek. Oprócz doskonałego smaku, owoc ten jest bardzo zdrowy. Jest w stanie szybko zaspokoić głód i zrekompensować brak niezbędnych minerałów i witamin w organizmie.

Czym są orzechy ziemne?

Orzeszki ziemne (Arachis hipogaea) z botanicznego punktu widzenia nie są orzechami. Jest to jednoroczna roślina zielna. Jej owocami są spęczniała owalna fasola, wewnątrz której znajdują się zamknięte jądra, po 3-4 w każdym. Gdzie rosną orzeszki ziemne? Jak zbiera się arachidowe orzechy? Kiedy roślina dojrzeje, a orzechy będą gotowe do zbioru, rolnicy za pomocą specjalnych koparek wyrywają rośliny, ostrożnie strząsają pozostałą ziemię, obracają je i umieszczają w pojemnikach orzechami do góry i liśćmi do dołu. Orzeszki po wykopaniu zawierają od 25 do 50% wilgoci, a następnie są suszone do 10% lub mniej. Zwykle pozostawia się do wyschnięcia na 2-3 dni.

Jakie wartości odżywcze mają orzeszki arachidowe?

Orzech ziemny jest doskonałym źródłem białka i zawiera cenne witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

100 gramów surowych orzeszków ziemnych zawiera 567 kcal:

  • 26 g białka.
  • 49 g tłuszczu.
  • 16 g węglowodanów.
  • 8,5 g błonnika.

Jakie witaminy zawierają orzechy fistaszki?

Nazwa

Wartość w 100g

B1

0,64 mg.

B2

0,13 mg.

B4

52,5 mg.

B5

1,767 mg.

B6

0,348 mg.

B9

240 mcg.

C

5,3 mg.

E

10,1 mg.

H

17,5 mcg.

K

2,5 mcg.

Jakie minerały zawierają orzeszki arachidowe?

Nazwa

Wartość w 100 g

Potas

705 mg.

Wapń

92 mg.

Krzem

80 mg.

Magnez

168 mg.

Sód

18 mg.

Fosfor

376 mg.

Żelazo

5 mg.

Mangan

1,934 mg.

Miedź

1.14 mcg.

Selen

7,2 mcg.

Cynk

3,27 mg.

Dlaczego orzechy ziemne są uważane za zdrowe?

Orzechy fistaszki to świetny sposób na pozbycie się napadów głodu. Ten pseudoorzech jest nie tylko smaczny, jest również zbawienny dla organizmu. Od wspomagania utraty wagi po zapobieganie chorobom serca, może znaleźć miejsce w diecie z wielu powodów. Pokarmy zawierające więcej białka pomogą poczuć się sytym, spożywając jednocześnie mniej kalorii. Badania z 2024 roku wykazały, że osoby jedzące umiarkowane ilości orzeszków ziemnych nie przybierają na wadze i mogą wspomagać utratę wagi. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki, potwierdzamy zasadność wprowadzenia fistaszków do diety odchudzającej. Catering dietetyczny opracowując zbilansowane diety wprowadza produkty o bogatym składzie i wartościach odżywczych.

Jaka jest cena orzechów ziemnych prażonych za 1 kg? Prażone orzeszki ziemne cena za 1 kg to około 17 zł. Orzechy ziemne w skorupce za 1 kg około 15 złotych. Mielone orzeszki ziemne (1 kg-16 zł.), to wszechstronny i pożywny składnik będący podstawą kuchni światowej. Od zagęszczania sosów po wzmacnianie smaku różnorodnych potraw, mielone orzeszki ziemne oferują unikalne połączenie smaku i korzyści zdrowotnych, które czynią je ulubionymi wśród szefów kuchni.

Jakie właściwości mają orzechy arachidowe?

Według wyników wielu eksperymentów naukowych osoby regularnie spożywające orzech ziemny rzadziej zapadają na choroby układu krążenia. A badacze twierdzą: jeśli pojawia się w menu kilka razy co 7 dni, ryzyko niedokrwienia zmniejsza się o ponad jedną trzecią. Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych i formułując diety wspieramy się wynikami przeprowadzonych badań.

Dobre dla mózgu

Te rośliny strączkowe poprawiają stały przepływ krwi przez naczynia układu krążenia głowy, co zapobiega ewentualnym udarom i innym zaburzeniom w funkcjonowaniu mózgu. Ten pozytywny efekt zapewnia obecność cennego składnika - naturalnych przeciwutleniaczy, flawonoidów, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników.

Usuwają zły cholesterol

Zły cholesterol fanów orzechów ziemnych zniknie na zawsze. Dzieje się tak dzięki zawartym w nim sterolom roślinnym i fitosterolom, które oczyszczają organizm i działają silnie przeciwzapalnie. Aby znaleźć dowody na ten efekt, naukowcy w 2024 roku przeprowadzili badanie, w którym włączyli fistaszkio do diety kobiet w okresie starzenia się reprodukcyjnego po menopauzie. Po kilku tygodniach okazało się, że poziom cholesterolu w organizmie każdej uczestniczki eksperymentu znacząco się obniżył.

Zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych

Zaburzenia pęcherzyka żółciowego są dość powszechną chorobą. Według naukowców z wielu krajów, orzechy ziemne należy spożywać, aby zapobiec tworzeniu się kamieni żółciowych. Efekt dodania ich do diety jest niesamowity, prawdopodobieństwo zachorowania zmniejsza się 4-krotnie. Wyjaśnieniem tego efektu jest to, obniża on poziom cholesterolu. A kamienie żółciowe, jak wiadomo, to ten sam, gęsto stwardniały cholesterol, który gromadzi się w pęcherzyku żółciowym.

Pomaga zapobiegać nowotworom

Naukowcy przez 10 lat badali, czy jedzenie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Wynik był zachęcający. Jak się okazało, spożywanie 2 porcji tego produktu przez 7 dni zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelit zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zapobiega występowaniu choroby Alzheimera

Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział ponad 3 tysiące osób powyżej 65. roku życia. Co zaskakujące, u osób spożywających 20 mg niacyny dziennie ryzyko zdiagnozowania choroby Alzheimera w starszym wieku było o 70% niższe. Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie na tę ważną witaminę zawiera niewielka garść orzeszków.

Jakie są cechy składu chemicznego orzechów arachidowych?

Orzechy arachidowe są zdrowe i pożywne ze względu na wyjątkową zawartość białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Do najcenniejszych składników zalicza się magnez, fosfor, potas, miedź, żelazo, kwas nikotynowy i oleinowy. Prawie jedna trzecia orzeszków ziemnych składa się z białek. Jedzenie tego to świetny sposób na dodanie pożywnego białka do swojej diety. Fistaszki należą do roślin oleistych. Wysoka zawartość tłuszczów pozwala na wykorzystanie owoców do produkcji masła orzechowego. Zawiera około 50% tłuszczu. Są to głównie kwasy jedno- i wielonienasycone, należące do prostych lipidów. Są to substancje organiczne o niskiej masie cząsteczkowej i łatwo przyswajalne.

Te rośliny strączkowe zawierają 13-16% węglowodanów. Ta niesamowita cecha w połączeniu z wysokim stężeniem białek, tłuszczów i błonnika sprawia, że węglowodany są trawione, wchłaniane i przetwarzane wolniej. W rezultacie poziom cukru we krwi wzrasta nieznacznie i stopniowo. Jest to idealna żywność dla osób cierpiących na cukrzycę. Wykorzystując nasze doświadczenie w zakresie żywienia sportowego, wprowadzamy do menu zarówno biegaczy i kulturystów orzechy arachidowe ponieważ zawierają dużą ilość białka, które poprawia kondycję fizyczną. Osoby pracujące umysłowo również powinny jeść fistaszki ze względu na zawartość witamina B3 która pozytywnie wpływa na układu nerwowy. Aby jadłospis zawierał odpowiednią kaloryczność, warto zaufać profesjonalnym szefom kuchni dla których zbilansowana dieta pudełkowa jest podstawą żywienia zgodnego z piramidą żywieniową.

Jakie są przeciwwskazania do jedzenia orzeszków arachidowych?

Orzeszki arachidowe spożywane nieprawidłowo mogą przynieść nie tylko korzyści, ale także szkody. Surowy produkt może zaburzać pracę układu trawiennego. Kategorycznie nie zaleca się stosowania u alergików, a także u osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego, dnę moczanową, artrozę, zapalenie stawów i inne choroby stawów. Orzeszki ziemne są jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych. Około 1% światowej populacji cierpi na indywidualną nietolerancję tego produktu. Wywołane reakcje alergiczne często wiążą się z poważnymi powikłaniami. Możliwe są bóle i wymioty, a także obrzęk i trudności w oddychaniu. Niektóre partie fistaszków mogą być skażone aflatoksyną, śmiercionośną substancją wytwarzaną przez zarodniki pleśni. Spożywanie takich produktów wiąże się z ryzykiem poważnego zatrucia. Głównymi objawami zatrucia są utrata apetytu, zażółcenie oczu i silny ból wątroby, któremu towarzyszy ból głowy, utrata koordynacji, letarg i osłabienie.

Które są zdrowsze orzeszki ziemne surowe czy prażone?

Jeśli chodzi o surowe i prażone orzeszki ziemne, obie opcje mają swoje zalety i wady.

Korzyści z surowych orzeszków ziemnych:

  • Zachowują więcej naturalnych składników odżywczych, takich jak przeciwutleniacze i witamina E.
  • Zawierają mniej kalorii i mniej tłuszczu na gram.
  • Mają mniej sodu.
  • Zawierają mniej szkodliwych wolnych rodników.

Wady surowych orzeszków ziemnych:

  • Mają mniej smaku, aromatu i chrupkości
  • Zawierają naturalne związki, które zmniejszają ich wchłanianie, co może powodować wzdęcia i rozstrój żołądka.

Korzyści z prażonych orzeszków ziemnych:

  • Lepszy smak i aromat.
  • Są łatwiejsze do strawienia.
  • Brak ryzyka narażenia na szkodliwe bakterie, takie jak salmonella i E. coli.

Wady prażonych orzeszków ziemnych:

  • Mają wysoką zawartość sodu.
  • Smażenie zwiększa zawartość tłuszczu w produkcie.

Co jest zdrowsze: prażone czy surowe orzeszki ziemne? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Jeśli ktoś je orzeszki ziemne z umiarem, oba rodzaje mogą stanowić część zdrowej, zbilansowanej diety.

Ile orzeszków ziemnych można zjeść dziennie?

Ilość orzeszków ziemnych, jaką można spożyć dziennie, zależy od indywidualnych potrzeb i zdrowej diety. Zazwyczaj zalecana ilość orzeszków dziennie wynosi około 30 gramów lub dwie łyżki stołowe. Ilość ta może się jednak różnić w zależności od ogólnej diety, poziomu aktywności fizycznej i indywidualnych potrzeb organizmu. Należy pamiętać, że fistaszki zawierają stosunkowo dużo kalorii, więc spożywanie ich w dużych ilościach może prowadzić do nadwagi. Zaleca się monitorowanie całkowitego spożycia kalorii i dostosowywanie ilości orzeszków ziemnych w diecie w zależności od całkowitego dziennego spożycia kalorii.


Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.