Jak mówią - nie od razu Rzym zbudowano. Tak samo jest ze zdrowym jedzeniem. Z dnia na dzień zmiany nie przychodzą łatwo. Efekty długofalowe dobrze osiągać metodą małych kroków. W ten sposób dajemy sobie czas na przyzwyczajenie się do zmian. Poniżej przedstawiamy listę jak to uzyskać. Zmiany wprowadzaj stopniowo.
Czas start! ?
1.Warzywa jedz bez ograniczeń, jak najwięcej- uważaj jedynie awokado i ziemniaki.
Wcinaj dużo zup i kremów warzywnych. Są zdrowe i sycące. Warzywa oraz owoce wybieraj sezonowe. Zupa warzywna to zazwyczaj lekkostrawne i pożywne danie, które na długo zaspokoi głód i dostarczy cennych wartości odżywczych. Możesz zjeść klasyczną zupę jarzynową – ugotowaną na mięsie, a nie na sztucznych kostkach rosołowych i bez dodatku śmietany. Dobrym pomysłem są też zupy krem, do których można przemycić nawet te warzywa, które jedzone osobno nie za bardzo nam smakują. Przygotowane zupy krem z brokuła, pomidorów czy dyni będzie smaczną bombą witaminową!
2. Wypijaj co najmniej 8 szklanek wody w ciągu dnia. Unikaj napoi gazowanych i soków zawierających duże ilości cukru.
To fundament dobrze zbilansowanej diety, który dodaje energii, jest niezbędny do prawidłowego trawienia, funkcjonowania przemiany materii i metabolizmu. Oprócz wcześniej wspominanej wody, pij również domowe soki z warzyw i owoców. To ekspresowy zastrzyk witamin dla naszego organizmu. Zawarte w nich składniki odżywcze bardzo szybko wchłaniają się do krwiobiegu, wspomagają układ odpornościowy i spowalniają procesy starzenia. Takie soki są niskokaloryczne oraz lekkostrawne. Jeśli nie lubisz samej wody, dorzuć liść mięty czy plaster cytryny/pomarańczy. Nie wpłynie to znacznie na kaloryczność, a może pozytywnie wpłynąć na akceptowalny smak wody. Fajnym dodatkiem mogą być herbatki ziołowe, który poprawiają trawienie i metabolizm.
3. Jedz regularnie.
Przerwy pomiędzy posiłkami rób nie krótsze niż dwie godziny i nie dłuższe niż sześć godzin. Pomaga to w utrzymaniu poziomu glukozy we krwi na prawidłowym poziomie i zapobiega gwałtownym napadom głodu.
4. Jedz częste posiłki, a małe.
Dla optymalnego zdrowia i szczupłej sylwetki ważne jest, aby nie podjadać, nie zamieniać posiłków na kilkanaście przekąsek dziennie. Sprzyja to przejadaniu się, wybieraniu bezwartościowego jedzenia i odbija się negatywnie na metabolizmie.
5. Ogranicz produkty z białej mąki oraz zawierające duże ilości cukru.
6. Dbaj o różnorodność posiłków.
W ciągu tygodnia powinniśmy zjadać około 100 produktów. Jedz warzywa i owoce w różnych kolorach. Wybieraj mięsa z odmiennych grup: drobiowe, cielęce, wołowe czasem wieprzowe. Korzystaj z różnorodnych zbóż, owies, jęczmień, żyto, pszenica, gryka, amarantus.
7. Pamiętaj o śniadaniu.
Spożywaj je od godziny maksymalnie do dwóch od przebudzenia. Jego spożycie powoduje rozkręcenie metabolizmu i zapobiega napadom głodu w ciągu dnia.
8. Słodycze jedz tylko okazjonalnie.
Miejsce sklepowej czekolady, batoników, paluszków i chipsów powinny zastąpić zdrowe przekąski. Przegryzaj orzechy nerkowca i migdały, suszone morele, śliwki, daktyle, żurawinę i banany. Chrup również świeże warzywa – marchewkę, paprykę, ogórka, pomidorki koktajlowe, seler naciowy, pieczone szparagi będą doskonale smakowały z hummusem.
9. Ogranicz produkty: smażone w panierce, majonez, śmietanę, masło, cukier w dużych ilościach, boczek, słodzone napoje.
10. Wprowadz aktywność fizyczną.
Może to być spacer, jazda na rowerze, siłownia czy basen. Warto wybrać taki rodzaj aktywności, który będzie sprawiał przyjemność
?
Zdrowe odżywianie może poprawić jakość Twojego życia. Nigdy nie jest za pózno na zmiany. Wprowadzane stopniowo, z rozwagą mogą zagościć na resztę życia i przynieść mnóstwo korzyści. Jedząc produkty zawierające dużo naturalnie występujących minerałów, białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczy i błonnika wspieramy układ pokarmowy, krwionośny, serca i pracę mózgu. Ma to też niebagatelny wpływ na kondycję włosów i skóry oraz poprawę samopoczucia. Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych (m.in. otyłość, miażdżyca, cukrzyca).
W obecnej sytuacji brakuje czasu na przygotowanie zdrowych, bogatych w składniki odżywcze dań. W takim wypadku rozwiązaniem może być skorzystanie z usług cateringu dietetycznego, gdzie dietetycy i kucharze dbają o odpowiednie przygotowanie i dobór składników w posiłkach.
Czytaj więcej:
- Zielona herbata - wady i zalety
- Czym jest indeks glikemiczny?
- BMI - co to jest i jak go obliczyć?
- Owsianka na mleku lub wodzie – na dobry początek dnia
- Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz energetyczne?
- Jak być fit? Budowa ciała ma znaczenie!
- Jak cheat day i cheat meal wpływa na samopoczucie i zdrowie
- Potas – jakie są jego główne właściwości?
- Co to są węglowodany?
- Błonnik – podstawowe informacje